Genetické choroby psov

Najčastejšie veterinárne úkony

 

Každý z nás so svojím miláčikom už navštívil veterinárnu kliniku, niekto má to šťastie, že ju navštevujú len na nevyhnutné očkovania a iný sú tam viac ako doma. Prečo to tak ale je ? Môže pes s preukazom pôvodu byť zdravším jedincom ako ten bez neho ? Ako je to možné keď matka šteniatka bez preukazu pôvodu vypadala zdravo ? My ľudia zaslepený pri pohľade na šteniatko, častokrát zabudneme na zdravý úsudok. Nemáme rontgenové oči ani zabudovaný test na krv šteňaťa. Treba myslieť na to, že množstvo genetických ochorení voľným okom nevidíme. Medzi najčastejšie s ktorými sa môžeme stretnúť sú napríklad: 

 1. Progresívna atrofia sietnice - ide o dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje u mnohých plemien a prejavuje sa rôznymi formami. Generácia tyčiniek a čapíkov sa vyskytuje u psov v rôznom veku. Genetická porucha spôsobuje degeneráciu buniek sietnice v oku. Najprv postihuje tyčinky a nastáva šeroslepota, následne dôjde k poškodeniu čapíkov a to vedie k úplnej slepote psa v optimálnych svetelných podmienkach ako je napríklad denne svetlo. Čas nástupu závisí od plemena zvyčajne od 2 do 12 rokov. Cena vyšetrenia sa pohybuje okolo 60 eur plus certifikát. 
 2. Von Willebrandova choroba - je jednou z najbežnejších dedičných porúch u psov ale aj u ľudí. Medzi charakteristické znaky ochorenia patri výskyt dlhotrvajúcich a pretrvávajúcich krvácaní a to aj na menších poraneniach kože, spontánneho krvácania zo slizníc,čriev,ďasien, pooperačných a posttraumatických poraneniach. Nejde o smrteľnú chorobu a častokrát môže byť bez povšimnutia celé roky.Postihnutý jedinci môžu mať ľahké,stredne ťažké alebo vážne krvácanie. Rozdeľujeme ich na tieto 3 : 

vWD typu I – čiastočná neprítomnosť vWF,

vWD typu II – nefunkčný vWF,

vWD typu III – úplná neprítomnosť vWF.

Cena tohto genetického testu sa pohybuje okolo 70 eur 

 1. Laryngeal Paralysis and Polyneuropathy - inak povedané paralýza hrtanu s generalizovanou polyneuropatiou sa najčastejšie vyskytuje u starších psov a veľkých plemien. U postihnutých psov dochádza k zhoršeniu fyzickej výkonnosti,koordinácie pohybov pri chôdzi a taktiež sa vyskytujú problémy s prehĺtaním, dýchaním a je zvýšene riziko vzniku respiračnej pneumónie. Problém s dýchaním je zapríčinený atrofiou vnútorných hrtanových svalov s následným obmedzením pohybu hrtanových chrupaviek. Tie počas dýchania riadia prúdenie vzduchu do priedušnice a von z nej. Objaviť sa môže aj zmena hlasu alebo pískavý či chrapľavý zvuk.  Vek nástupu ochorenia sa pohybuje podľa predispozícií daného plemena ale zvyčajne je to v 3-4 rokoch života psa. 
 2. Juvenilná renálná dysplázia- je abnormálný vývoj buniek v obličkách, ktoré sa správne nevyvinú. Je to fatálne ochorenie, ktoré má za následok v konečnom hľadisku zlyhanie obličiek a následnu smrť. Jedinec, ktorý ma obličky zle vyvinuté  má tieto symptómy : 
 • zvýšená tvorba a vylučovanie moču ( pohybuje sa medzi 6 mes až 2 roky )
 • zvýšený smäd alebo nadmerný príjem vody
 • krv v moči
 • znižovanie účinku pohlavných hormónov
 • nechutenstvo
 • zlý rast
 • znižovanie telesnej hmotnosti

Na toto ochorenie neexistuje žiadna liečba. 

 1. Degeneratívna myelopatia - Ide o vážne neurodegeneratívne ochorenie s neskorým nástupom. Po prvý krát bolo toto ochorenie popísané ako porucha miechy a to najmä u nemeckých ovčiakov ale DM sú postihnuté aj mnohé iné plemená. Hlavným znakom je paralýza zadných nôh s progresívnym zhoršovaním rozvíja sa nekoordinovaný pohyb zadnej časti tela a je narušená citlivosť a reflexy. Jedinec môže časom stratiť kontrolu nad funkciou mechúra a čriev. Jedinec trpí bolesťami. 
 2. Baer test sluchu - najmä u bielych jedincov je predispozícia na hluchotu o niečo vyššia a preto by sa mali dať vyšetriť na test sluchu. Cena testu sa pohybuje 25-50 eur za jedno šteňa, pričom zohráva rolu aj faktor, či sa šteniatka testujú prispaté alebo normálne. Diagnostikovanie dedičnej hluchoty má zmysel najmä v šteňacom veku a to z dôvodu, že dospelý pes môže mať poškodený sluch na základe ochorenia alebo úrazu. príčinou môže byť aj prirodzená degenerácia sluchu u starších jedincov. Šteniatka sa zvyčajne testujú pred odchodom do nových domovov. Baer test by Vám mal chovateľ predať zároveň so šteniatkom.  

 

Zvážte si prosím kúpu člena rodiny zodpovedne a zistite si o chovateľskej stanici všetky potrebné informácie.Či testuje šteniatka, aké zdravotné a genetické testy mali rodičia šteniatok a generácie pred nimi. Kúpou papierového psíka viete predchádzať 80% chorobám. Pristupujte k zaobstaraniu si šteniatka zodpovedne a nepodporujte množiarne.