Leonberger - kompletný prehľad o plemene

Leonberger

Fci skupina 2

 

Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena pochádza z Nemecka. Koncom 19.storočia vyšší funkcionár z mesta Leonberg Henrich Essig skúsil skrížiť novofundlandského psa, bernardína a pyrenejského ovčiaka. Hlavným cieľom tohto kríženia bolo získať pokojného psa so vzhľadom leva. Nové plemeno si veľmi rýchlo našlo obľúbencov najmä u významných ľudí a šľachty. Medzi naozaj slávnych chovateľov tohto plemeno patrili aj tieto mená a to cisárovná Alžbeta, Napoleon II., Otto von Bismarck alebo aj cisár Napoleon III.

Plemeno počas oboch svetových vojen utrpelo značne straty a takmer bolo na pokraji vyhynutia. Početný stav chovných psov sa dostal vďaka vojne na minimum. Vďaka niekoľko zachráneným psom sa podarilo chov zachovať. Začiatkom 20. storočia si plemeno našlo cestu za oceán. 2010 uznala AKC organizácia Leonberga ako oficiálne plemeno a zaradili ho do pracovnej skupiny. V Kanade je dodnes využívaným ako pracovným psom a to najmä pre vodné záchranné zložky . Povaha Leonbergera 

 

Je veľmi živý a inteligentný pes. Tak isto ide o veľmi citlivého psa a preto veľmi ťažko znáša domáce spory a hádky. Je dosť možné, že pri hádkach by sa snažil do nich vstúpiť a bránil si svojho pána. Veľmi rád do sporov zasiahne. Patrí medzi veľmi dobrých strážcov no na druhej strane s veľmi priateľskou povahou. Je to prirodzený, pokojný a veľmi vyrovnaný pes , ktorý je v prípade ohrozenia rodiny alebo majetku ochotný nasadiť svoj život. 

 

Vzhľad Leonbergera 

 

Naozaj veľmi majestátny pokojný, silný, veľký a naozaj veľmi sebavedomý pes. Na jeho úžasnom výzore pridáva aj vzhľad leva.Hlavu má stredne veľkú a trochu pretiahnutú , gamba býva čiernej farby. Stredne veľké oválne oči bývajú svetlo-tmavej farby. Majú stredne veľké uši , ktoré sú previsnuté a priliehajú k hlave. Jeho telo je mohutné s výrazným širokým hrudníkom, celkový vzhľad je svalnatý. Chvost nesie pod chrbtovou líniou.Leonberger má priamočiary a pekne plynulý pohyb. Srsť mu na hrudi tvorí hustú hrivu a na končatinách je dlhšia a veje. Vždy má čiernu masku a zvyšok tela je pokrytý dlhou a hustou srsťou v pieskovej farbe, žltej, krémovej, červenej alebo červeno-hnedej. 

Plemeno je v kohútiku priemerne 65 až 80 cm vysoké a jeho váha sa pohybuje medzi 40 až 80 kg. Pričom je dôležité brať do úvahy pohlavie a využitie psa . Starostlivosť o plemeno Leonberger 

 

Leonberger je naozaj veľký pes a preto je vhodný do rodinného domu kde bude mať záhradu, na ktorej sa bude môcť prebehnúť.Vďaka svojej hustej srsti je vhodný na celoročný chov vonku. Zimu zvláda dobre mal by však mať zateplenu búdu prípadne v zime keby ste mu sprístupnili verandu alebo chodbu určite by bol vďačný. Je to rodinný pes, ktorého môžete so sebou brať naozaj takmer všade.

 

Výcvik Leonbergera 

 

Základný výcvik by mal byť samozrejmosťou u každého plemena psa a Leonberger nie je výnimkou. Hrať sa s veľkým psom na preťahovanie s lanou nemá moc veľký osoh, keďže nad ním nikdy nemôžeme vyhrať preto by ste sa mali zamerať skôr na poslušnosť, aby pes nebol nebezpečný pre okolie a aby sme ho mohli jednoducho ovládať a mal v nas dôveru. Privolanie by mal zvládať na prvý pokus. Včasná socializácia s inými psami a zvieratami je tiež veľmi dôležitý faktor pre pokojné spolunažívanie s vašim psom. 

 

Starostlivosť o srsť 

 

Keďže ide o psa , ktorý má hustú srsť je vhodné ho vyčesávať aspoň 1x týždenne pričom počas výmeny srsti je potrebné toto vykonávať častejšie. Treba sa pripraviť na veľké množstvo srsti. Tak isto ako aj u iných plemien by sme mali venovať čas dentálnej hygiene a pravidelnému kontrolovaniu uší a očí. Na čistenie zubov sú dostupné rôzne produkty vhodné pre psov ale ak môžeme poradiť odporúčame hryzacie hračky alebo za nás veľmi obľúbené špikové kosti a rôzne iné veľké kosti na ktorých si pes cvičí sánku a takisto aj čistí zuby. Špikové kosti sa podávajú už šteniatkam.

 

Zdravie Leonbergera 

 

Keď porovnáme iné plemená ma Leonberger v podstate málo zdravotných problémov. Z dedičných chorôb sa uňho vyskytuje napríklad POLYNEUROPATIA LEONBERGE. Kvôli ich rýchlemu rastu a veľkosti plemena sa môže objaviť aj DYSPLÁZIA BEDROVÉHO KĹBU alebo DYSPLÁZIA LAKŤOVÉHO KĹBU. AKo každé väčšie plemeno má aj Leonberger sklon k TORZIÍ žalúdka. Medzi najčastejšie príčiny smrti u leonbergera je RAKOVINA. Tak isto sa môže objaviť šedý zákal a rôzne srdcové choroby. Preto je vhodné vybrať si zodpovedného chovateľa, ktorý chorá na zdravých jedincoch. Kŕmenie Leonbergera 

 

Veľké plemená sú náročné najmä na výživu a je veľmi dôležitá kvalitná strava. Keďže majú problém s rastom je potrebné už od mala dbať na kvalitu stravy či už ide o barf alebo granule. Taktiež je vhodné od 3 mesiacov podávať kĺbovú výživu aby sme predchádzali možným komplikáciám. Odporúčame nízkokalorické krmivo aby sme zabránili extrémne rýchlemu rastu. Krmnú dávku je vhodné rozdeliť do viacerých dávok .

Druh krmiva a krmná dávka závisí od veku a úrovne aktivity psa. Je dôležité dbať na správnu veľkosť kŕmnej dávky aby sme psa neprekmovali a tým by mohla vzniknúť obezita , ktorá by mala za následok nadmerné zaťažovanie kĺbov a mohlo by to viesť k vzniku artritídy a dalej spôsobovať ortopedické problémy.