LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Novofoundlanský pes - kompletný prehľad o plemene

Novofundlandský pes 

FCI skupina 2


Pôvod plemena 

Sila a vytrvalosť sú jedným z charakteristických znakov plemena psov. Miesto vzniku plemena je kanadský ostrov v Atlantiku Newfoundland. Išlo o psa, ktorý bol odolný voči nepriaznivému počasiu s impozantnou stavbou tela a láskou k vode. Pomáhal tunajším rybárom a námorníkom pri ich každodennej práci. Extrémne podmienky ako boli búrky, sneh a mráz psom nijak neublížili. 

Pomáhali ťahať aj ťažko bremená ako napríklad rybárske siete, pomáhali vyťahovať rybárske člny z vody a podobne. Nemali strach skočiť do rozbúrenej vody a vždy boli pripravený pracovať. Touto svojou prácou si zaistili povesť vynikajúcich pracovných psov a to aj mimo kolísky ich vzniku. 

Napriek predpokladom ich koreňov niesú úplne známe. Môžeme sa domnievať, že vznikol krížením prvých rybárskych psov, ktorých na ostrov privážali námorníci a osadníci z Európy. 

Hustá podsada novofundláka naznačuje, že veľkú úlohu v krížení hrali severské ťažké psy. Takisto sa povráva, že novofundlandský pes je predkom medvedieho psa, ktorého priviezli vikingovia okolo rokov 1100.

Historicky prvá zmienka sa objavila v 18.storočí. Čierny a biely , vzácnejší boli hnedý vznikli krížením domorodých psov a európskych psov námorníkov. V denníku kapitána Cartwringta je prvá zmienka, kde píše o pozoruhodnom psovi novofoundlandovi. 

Ich dobrá povesť záchranárskeho a pracovného psa sa veľmi rýchlo rozšírila do Európy. V 19.storočí o plemeno prejavili záujem anglické a francúzske stredné vrstvy. Mnoho námorníkom ďakovalo týmto psom na svoje životy.

V roku 1860 sa plemeno po prvý krát ukázalo na výstave psov v Birminghame vo Veľkej Británii. O 15 rokov neskôr sa objavil novofundlandský pes v anglickom kennel klube. O ďalších 11 rokov neskôr bol založený prvý oficiálny klub The Newfoundland Club. Ide o jeden z najstarších anglických psích spolkov a prvý chovateľský klub pre toto plemeno. Povaha plemena 

 

Newfoundlandský pes má dušu psa, ktorý je trpezlivý,kľudný a milí. Už pri pohľade do jeho dobromyselných a verných očí o ňom prezradí, že jeho povaha je mierumilovná. Presne tieto vlastnosti robia z tohto obra ideálneho rodinného psa. Ide o nežného obra, ktorý ma naozaj veľmi blízky vzťah k deťom a tým nemyslíme len ich hravosť ale aj ohľaduplnosť a trpezlivosť. Je veľký pes, milujúci a verný spoločník pre rodinu. Potrebuje naozaj blízky kontakt so svojou rodinou a chce byť v centre diania. Miluje maznanie a pozornosť si naozaj veľmi užíva. K cudzím ľuďom nieje agresívny ani nepriateľský. Priateľský je aj k iným psom a len zriedka štekáva. Pokiaľ by sa však vyskytla hrozba okamžite by išiel svoju rodinu chrániť. 

 

Výcvik plemena 

 

Narovinu si môžeme povedať, že výcvik na ochranárského psa sa tomuto plemenu nehodí. Jeho schopnosť jednať nezávislé a jeho odvaha z neho robia spoľahlivého ochrancu. V kombinácií s jeho láskou k vode, je skvelým záchranárskym psom. Častokrát je využívaný práve na záchranu vo vode. Tento pes je vo vode ako doma. Len málokedy prejde okolo vodnej plochy bez toho aby do nej vošiel. Pohyb na čerstvom vzduchu a mnoho príležitostí na kúpanie sú pre neho dôležité. Ani zima a mráz ho neodradia od prechádzky, keďže jeho medvedia srsť je odolná miluje prechádzky za každého počasie. V lete sa pochopiteľne vyhýba slnku a vyhľadáva chladnejšie miesta. Vzhľad plemena 

 

Má hustú a voduodpudzujúcu srsť s jemnou podsadou. Vďaka hustej srsti vypadá jeho telo mohutne a dobre osvalené. Farebné varianty, ktoré su povolené FCI : 

  1. čierna
  2. bielo-čierna
  3. hnedá

Čierna farba je najčastejšia. Historicky má najväčší význam čierna a biela varianta vďaka ktorej vzniklo plemeno Landseer.

V USA je povolená aj šedá farba. V EU zemiach je chov takýchto jedincov prísne zakázaný. 

Všetky farby majú spoločnú stredne dlhú a rovnu prípadne mierne zvlnenú srsť v kombinácií so silnou ale zároveň mäkkou podsadou. V zime je hustejšia ako v lete. Srsť na hlave, papuly a ušiach je krátka a jemná. Predné a zadné končatiny aj spolu s chvostom sú pokryté dlhými a hustými chlpmi. 

Medveďa pripomína nielen svojou srsťou ale aj veľkosťou. U dospelého psa je priemerná výška v kohútiku 71 cm dospelé feny dosahujú výšku priemerne 66 cm. Telo suky je o niečo dlhšie a preto pôsobí menej masívne. Pes váži 68 kg a suka 54 kg. 

 

Zdravie plemena

 

Aj keď sa chovatelia snažia sebeviac niektorým chorobam žiaľ nejde zabrániť niektoré sú pre plemeno špecifické. Ide o veľké plemeno, ktoré rýchlo rastie a tým pádom sa stáva, že jedinci majú problém s kĺbmi a to najmä v bedrách a lakťoch. U plemena sa tým pádom objavuje dysplázia. Prasknutie krížového väzu, rakovina kostí, kardiomyopatia.

Aj keď tieto choroby nevieme celkom vylúčiť, je menšie riziko ochorení keď si zadovážiť psa z chovateľskej stanice. Chovatelia svojich chovných psov a feny testujú na genetické choroby.  Starostlivosť o plemeno 

 

Podstatné je aby sme mali na psa dostatok času aby sme sa mohli venovať jeho potrebám.  Jeho hustej srsti sa musíme venovať častejšie ako u iných plemien a je potrebné ich vyčesávať častejšie. Česať by sa mala každodenne. Je potrebné pravidelne kontrolovať uši a oči. 


Krmenie novofoundlákaPre správny vývoj kostí je veľmi dôležitý vhodný výber kŕmenia. Keďže ide o plemeno, ktoré je veľké a rastie veľmi rýchlo , odporúčame zadovážiť si kĺbovú výživu a podávať ju niekoľkokrát za život. Užíva sa v kúrach a prvú kúru by sme odporúčali v 4 mesiacoch. 

Je podstatné aby mal psík kvalitnú stravu, ktorá obsahuje vysoký podiel mäsa a pokiaľ je to možné žiadne obilniny.