LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Parazity u psov

Parazity u psov, ktoré môže mať aj Váš pes

Či sa nám to bude páčiť alebo nie treba myslieť nato, že parazity sú bežnou súčasťou života psov. Je na nás ako si s nimi poradíme. Vonkajšie a vnútorne parazity sa šíria veľmi rýchlo a môžu spôsobovať vážne ochorenia u samotných zvierat. Niektoré sú prenosné aj na človeka a preto by sme nemali prevenciu brať na ľahkú mieru. Dobrou správou je, že väčšine parazitov sa dá predchádzať včasnou a dobrou prevenciou alebo sú ľahko kontrolovateľné pravidelnými odčervovaniami. 

 

Vnútorné parazity u psov 

Parazity v tele psa ale aj iného druhu zvieraať môžu spôsobovať hnačky, krv v stolici, vypadávanie srsti, kožné choroby, slepota a v niektorých prípadoch aj smrť. Vnútorne parazity psov sú živočíchy hlísovce a ploskavce alebo jednobunkové organizmy. Prenikajú do organizmu psa, udomácnia sa v ňom a priživujú sa pričom sa neustále rozmnožujú a šíria. Niektoré parazity s úmikroskopickej veľkosti zatiaľ čo niektoré môžu dorastať do niekoľkých metrov ako napríklad pásomnice. Parazit telo hostiteľa oslabuje. Najviac ohrozené sú šteniatka.

 

Najčastejšie parazity sú : 

1. ŠKRKAVKA - toxokaróza ide o najbežnejšieho parazita, ktorý spôsobuje ochorenie toxokaróza a prenáša sa aj na človeka. Červ sa nachádza v tráviacom trakte hostiteľa. Viditeľná je voľným okom v stolici sú to dlhé biele červy, ktoré dosahujú 9 až 18 cm. Môže sa prejavovať aj opuchom brucha a nepokojným správaním psa. Premnožená škrkavka ohrozuje funkciu vnútorných orgánov, krvným obehom sa dostávajú larvy škrkavky. Napríklad slepota môže byť spôsobená larvou nachádzajúcou sa v oku. Najviac ohrozené sú šteniatka a mačiatka, ktoré sa môžu nakaziť od matky, výkalmi alebo cez placentu.  Prevencia je pravidelné odčervovanie a dodržiavanie hygieny. Odčervovanie je veľmi dôležité najmä pred pôrodom a po pôrode. V tomto období škrkavka zvyšuje svoju aktivitu. 

 

2. MACHOVEC PSÍ je parazitický hlistovec. Vyskytuje sa najčastejšie u psov. Spôsobuje hnačky, kašľanie. Pri ich premnožení hrozí smrť. Samozrejme najviac sú ohrozené šteniatka. Machovec dorastá do veľkosti 1,5cm a vyskytujú sa v tenkom čreve kde sa živia krvou z črevných stien. Do tela sa dostávajú labkami. Vajíčka machovca sa dostávajú výkalmi do pôdy, kde sa z nich vyliahnu larvy a infikujú sa cez pokožku na labkách do tela psa.  Nákaze sa ťažko predchádza. Účinnou prevenciou je taktiež odčervovanie. 

 

3. PÁSOMNICA ťažko sa u psa diagnostikuje ale napriek tomu je ľahko liečiteľné. Nevyvoláva žiadne príznaky. Väčšinou sa do tela psa dostáva konzumáciou tepelne nespracovaného mäsa, ktoré obsahuje vajíčka pásomnice. Nákazu vie preniesť aj blcha. Vajíčko sa v tele hostiteľa aktivuje a postupným vývojom sa z neho stáva dospelá pásomnica, ktorá sa prichytí o stenu tráviacej sústavy. Odoberá živiny z potravy hostiteľa. pásomnica uvoľňuje do stolice milióny vajíčok, ktoré postupne uvoľňuje. Vo výkaloch pripomínajú zrnka ryže alebo konfety. Proti pásomnici je taktiež prevencia pravidelné odčervovanie. 

 

4. VLASOVEC PSÍ veľmi nebezpečný vnútorný parazit. Parazituje vo veľkých cievach v okolí pľúc a srdca. Často spôsobuje aj smrť. Liečba nie je jednoduchá a preto je veľmi dôležitá prevencia. Vlasovec potrebuje k prenosu medzihostiteľa, ktorým sú rôzne druhy komárov. V ich tele sa niekoľko mesiacov vyvíjajú larvy a následným uštipnutím nakazeným komárom sa dostávajú do krvného obehu. Dorastajú do dĺžky 30 cm a narastajúcim počtom blokuju priechod ciev. Spôsobuje to problém s dýchaním, slabosť, odpadávanie psa a neskôr zlyhávanie srdca. Vyskytuje sa najmä v Južnej Európe avšak niekoľko prípadov bolo zaznamenaných na Južnom Slovensku. Dôležitá je prevencia. 

 

5. GIARDIA - GIARDIÓZA sú parazitické bičíkovce jednobunkové organizmy, ktoré parazitujú v črevách. Pes sa zvyčajne nakazí kontaminovanou vodou alebo olizovaním výkalov nakazeného jedinca. Zbaviť sa jej viete antibiotikami. Príznaky sú slizovitá a neprirodzene zapáchajúca stolica, hnačky a apatia. Diagnózu neviete určiť doma musí Vám ju potvrdiť veterinárny lekár. 

 

6. SVALOVEC ŠPIRÁLOVITÝ ide o parazitického hlístovca. Žije v sliznici tenkého čreva. Dorastá do 4mm a produkuje množstvo malých lariev, ktoré prenikajú do krvného obehu a odtiaľ do svalov v celom tele kde sa zapuzdri. V nečinnosti dokážu prežiť aj roky. Pokiaľ takýto sval so zapuzdreným svalovcom skonzumuje iný jedinec jeho tráviace šťavy aktivujú zapuzdrenú larvu z ktorej sa vyvinie dospelí jedinec a cyklus sa neustále opakuje. Vyskytuje sa najmä u líšok, diviakov, hlodavcoch a iných zvieratách. Príznaky sú bolesť svalov, opuch, horúčka, červené fľaky na pokožke. Našťastie je výskyt svalovca u psov nízky. 

 

7. VLASOVEC NEROVNAKÝ je parazitický hlsítovec, ktorý žije v hrubom čreve jedinca. V stolici nie sú viditelné voľným okom pretože dosahujú veľkosť max 0,5 cm. Jeden koniec je hrubší ako druhý.  Príznakmi môžu byť strata hmotnosti, slizovitá stolica. Väčšinou však nejde o vážne ochorenie. Odhalenie je náročné, pretože neprodukuje toľko vajíčok ako iné hlístovce. Viete sa ich zbaviť bežnými tabletkami na odčervenie ako napríklad abendazol alebo mebendazol. 

 

 

 

Vonkajšie parazity u psov

Kliešte - Veľmi nepríjemný vonkajší parazit. Nachádzajú sa v tráve. listí a v nízkej vegetácií, kde čakajú na príležitosť prisať sa na hostiteľa na ktorom sa budú živiť jeho krvou. Samotný kliešť nie je nebezpečný, nebezpečné sú choroby, ktoré prenášajú. Ide o lymskú boreliózu, babeziózu, kliešťovú encefalitídu, anaplazmózu atď. Preto je dôležitá prevencia a čo najrýchlejšie odstránenie kliešťa. Prevencia sú obojky, spreje, šampóny, tabletky, vakcinácie, pipety a pod. 

 

2. Blchy - Bezkrídly hmyz, ktorý parazituje na pokožke. Živý sa krvou hostiteľa. Liečba je rôznorodá napríklad vo forme obojkov, sprejov, šampónov, spot on liečiv. 

Prevencia je veľmi dôležitá, pretože odstránenie parazitov je jednoduchšie v zárodkoch ako neskôr, keď sa premnožia. Pravidelné odčervovanie je jednoduché a finančne nenáročne.

 

 

Odčervovanie psa 

Ide o základný úkon, ktorým zbavujeme psa vnútorných parazitov. Pokiaľ toto chovateľ zanedbá môže dôjsť k vážnym zdravotným problémom.

 

Ako často odčervovať psa ?

Dospelého jedinca by ste mali preventívne odčervovať 1x polročne. Sučku, ktorú plánujete nakryť by ste mali odčerviť ešte pred samotným aktom. Vhodné obdobie je napríklad začiatok hárania. V druhej časti gravidity by ste mali odčerviť znova suku preparátom STRONGHOLD. Tento preparát je vhodný pre gravidné suky. Šteňatá sa odčervujú po pôrode zároveň s matkou až do ich odstavenia. Šteňatá by sa mali odčervovať po 14 dňoch ich života. Následne každé dva týždne až do veku troch mesiacov. Do jedného roka potom stačí odčervovať raz za 3 mesiace.  Aké sú prípravky na odčervenie ? 

Na trhu máte na výber mnoho rôznych prípravkov a preparátov. 

Pasta - menej invazívne liečivo. Najčastejšie sa používa u šteniat. 

Tablety - majú širokospektrálny záber a sú určené pre dospelého jedinca.

Spot on - aplikuje sa na kožu psa vo forme kvapiek v kohútikovej oblasti. 

 

Cena odčervenia sa pohybuje od 3 eur po 10-15 záleží na forme, druhu a váhy psa.