LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Starostlivosť o psí ňufák

Starostlivosť o nos psa 

Psí ňufák snáď odjakživa zaujímal každého majiteľa psa. Počas tohto záujmu vzniklo mnoho mýtov. Poďme si povedať pár faktov o psom nose. Vďaka čumáku psa môžete často odhaliť niektoré zdravotné komplikácie. 

 

 

Suchý alebo vlhký ňufák

Oba stavy su pre psa prirodzené. Niekedy ma pes čumák suchý inokedy vlhký. Vlhkosť čumáku je pre psa dôležitá, kvôli jeho čuchu. Pes ma 44 x lepší čuch než my. Samozrejme záleží na konkrétnom plemene. Pes svojím ňufákom dokáže vypatráť osoby, nájsť bomby, drogy a doslova vycítiť vašu náladu. V prípade suchého ňufáka sa netreba rozrušovať. Vo väčšine prípadov to znamená, že pes si ňufák len chvíľu neolizoval. Počas dňa sa vlhkosť ňufáka mení. Keď sa pes nachádza v miestnosti, v ktorej horšie prúdi vzduch alebo leží na slnku je jeho čumák suchý. Pes si olizuje čumák z mnoho dôvodov ale tým najhlavnejším je, že lepšie cíti okolité pachy. Čumák vylučuje tenkú vrstvu hlienu, ktorá napomáha zachytiť čiastočky pachu a tým psovi umožňuje ich následnu analýzu na čuchových receptoroch. Počas dňa si ho často olizuje aby sa ochladil. V chladných dňoch sa na ňufáku zráža teplý vzduch. Správny jav je teda keď sa vlhkosť ňufáku počas dňa mení

 

 

Studený alebo teplý ňufák

Platí rovnaké pravidlo ako pri vhkosti čumáku. Podľa teploty nemôžeme 100% odhaliť zdravie psa. U zdravého psa sa teplota počas dňa mení. Čumák ľahko prijíma teplotu z okolia. Preto keď sa pes pohybuje v teple bude mať nos teplý a zas naopak. Deje sa to z dôvodu termoregulácie. 

 

 

Choroby, podľa stavu ňufáka ?

Na čumáku uvidíte chorobu na prvý pohľad. Nie je iba suchý ale je popraskaný. Môže z neho tiecť aj krv. Je zahlienený alebo z neho vyteká výtok akejkoľvek konzistencie a farby. Toto všetko je dôvodom na návštevu veterinára.

 

 

Prečo má pes suchý nos ? 

  1. pes bol vystavený suchému vzduchu

  2. pes má problém s olizovaním nosa 

  3. pes sa práve zobudil

  4. pes je dehydrovaný

  5. pes ma alergiu

 

Zvýšte vlhkosť čumáku nanášaním balzámu na psí ňufák. Či už váš pes potrebuje dočasnú úľavu alebo pravidelnú starostlivosť liečivý balzam na čumák zo 100% prírodných ingrediencií pomôže zvlhčiť nos a udržať ho v zdravej kondícií. Ak nezaberie ani balzam na nos treba sa poradiť s veterinárnym lekárom o ďalšom postupe liečby.  Môžete na nos použiť aj kokosový olej. Olej ma silnú hydratačnú schopnosť pre suchý nos alebo aj pokožku,