LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Ako odnaučiť psa ... ?

Ako odnaučiť psa štekať ?

Je dôležité rozpoznať o aký druh štekotu ide. Poznáme : 

 • výstražné a teritoriálne štekanie
 • štekanie na prilákanie pozornosti
 • štekanie zo samoty
 • štekanie na okoloidúcich 

Prvým krokom je tréning povelu štekaj a ticho. Je potrebné aby tieto kľúčové slová/povely pes chápal. Začnite s povelom štekaj po splnení povelu psa ihneď odmeňte alebo pochválte. Pes sa naučí, že za štekanie dostane odmenu vtedy, keď my chceme aby štekal. Po tomto povely začnite s učením ticho. Navoďte situáciu pri ktorej pes šteká. Ak pes šteká tak povieme rázne Ticho a akonáhle pes stíchne psa odmeníme. 

 

Ako psa odnaučiť skákať ?

Pre psa je skákanie na človeka prirodzené. Beru to ako pozdrav. Tým, že sme vyšší a nemôžu sa dodať bližšie k našim tváram skúšajú to skákaním. Pre psa je toto správanie prirodzené no pre ľudí je to nepríjemné. Je preto k dobru keď sa tieto zlozvyky odnaučia formou pozitívnej metódy. Je potrebné uvedomiť si, že pes sa učí novému správaniu veľmi špecifickým spôsobom, kedy každé správanie, ktoré je odmenené v priebehu pár sekúnd bude posilňované a v budúcnosti ho bude pes preferovať za vidinou odmeny. 

Uvedieme si niekoľko situácií a správneho zachovania sa Vás ako majiteľa : 

 • ak pes vyskočí keď sa hráte s hračkou, okamžite hru ukončite a hračku položte, následne opustite priestor
 • ak pes vyskakuje pri podávaní žrádla, neodtláčajte ho, vezmize misko s jedlom a chodte preč 
 • ak na vás vyskakuje, v momente keď prídete domov, chvíľu počkajte vonku kým sa neukludní a až následne vchádzajte do domu 

 

Ako odnaučiť psa skákať na základe situácií:

 

Pes sa teší, že vás vidí:

 1. otočte sa mu chrbtom.
 2. ak bod číslo jedna nezaberie, pridajte slovne pokarhanie. Zatvorte pred ním dvere prípadne opustite miestnosť kde sa nachádzate spoločne. 
 3. keď sa pes ukľudní pochváľte ho a ďalej pokračujte v činnosti. 

 

Príchod domov:

 1. dvere otvárajte pomaly. Keď sa objaví náznak skákanie vyjdite opäť von a psa nechajte dnu za zatvorenými dverami cca 30 sec. 
 2. postup opakujte pokiaľ sa ukľudní 
 3. po ukľudnení sa zvítajte a pochválte ho 

 

Vyskakuje na návštevu:

 1. Pred príchodom návštevy psa dajte na vodítko a prikážte mu sadnúť pár metrov od dverí. Návšteva vstupuje sama a vy čakáte pri psovi. 
 2. Psovi prikážete sedieť pokiaľ návšteva nevstúpi. 
 3. krok dva opakujte pokiaľ sa návšteva nedostane do blízkosti psa, ktorý pokojne sedí. Nasledovne sa môžu privítať. 

 

 

Ako odnaučiť psa zavýjať ?

Zavýjanie je jednou z mnohých foriem hlasovej komunikácie medzi psami. Podľa príčiny zavýjania sa zvolia rôzne metódy odnaučenia tohto zlozvyku. Zavýjanie ako prejav separačnej úzkosti. V prípade, že je pes doma sám pokiaľ ste vy v práci je možné, že bude za vami smútiť. Tento štýl zavýjania je sprevádzaný aj ďalším jasným symptómom  ako je deštrukcia, bezcielne chodenie sem a tam, depresia a iné signály nepokoja. Trávte so svojím psom čo najviac voľného času. Pes je sociálne stvorenie a potrebuje pravidelnú interakciu so svojou ľudskou svorkou. Ak musí byť pes sám doma nechajte mu dostatok podnetov, s ktorými sa môže zabaviť počas Vaše neprítomnosti. 

 • Zavýjanie na tóny z prostredia -Ak Váš pes odpovedá na zvuky prostredia ako sú sirény, hudba alebo zavýjanie iného psa, prestane akonáhle sa zvuk vytratí. 
 • Zavýjanie na prilákanie pozornosti - Niektoré psy si všimli, že zavýjaním si získali pozornosť majiteľa. Ak zavýja z toho dôvodu musíte psa naučiť dve veci a to , že takéto zavýjanie nefunguje a že byť ticho funguje lepšie. Ak si pes uvedomí, že počas jeho zavýjania si ho nevšímate ale naopak počas toho ako je ticho mu venujete pozornosť, mal by si takouto formou vydierania skončiť. 

 

 

Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku ?

Pes nevie, že nemá ťahať alebo byť ťahaný na vodítku a preto je v našich silách naučiť ho to. Tréning správania na vôdzke nieje jednoduchý, pretože prirodzený krok psa je rýchlejší než ľudský. Pes je nabudený spoznávať na prechádzke nové územia a pachy a to je dôvodom prečo ťahá a ponáhľa sa toho zažiť a zachytiť čo najviac. Vodítko preto psa obmedzuje v pohybe a v správaní, ktoré je pre neho prirodzené. Niektorí jedinci behaju rýchlo a niektorí zas pomaly a musíme ich na vodítku ťahať. Psovi nikdy nedovoľte ťahať vodítko. Buďte v tom dôsledný a konzistentný už od šteňacieho veku psa. 

 • každá prechádzka by mala byť tréningom až do času kým sa Váš pes naučí chodiť na vodítku. Snažte sa o krátke ale zato intenzívne prechádzky, ktoré budu pre sa zábavne. 
 • tréningové vodítko by byť dlhé 2,5 až 2 metre. Pri tréningu nepouživajte flexinu ale pevne vodítko. Taktiež počas tréningu nepouživajte postroje ale klasický obojok. S obojkom je pes ovládatelnejším.
 • psa nechajte doma vybehať prípadne sa sním pred samotným zapnutím vodítka doma zahrajte aby z neho opadla prvotná eufória. 
 • na tréning budete potrebovať dostatok pamlskov. Vhodné sú tréningové pamlsky, ktoré nie sú veľké. 
 • kráčajte v rýchlom tempe, pomaly krok zmierňujte

 

 

Ako psa odnaučiť značkovať ?

Psa by ste mali venčiť čo najčastejšie, ráno, po príchode z práce, po hraní a večer . Počas návštevy cudzieho psa sledujte správanie vašeho psíka a ihneď po návšteve chodte venčiť. Obmedziť prístup k miestam kde sa často stretáva s potrebou značkovať. Čistota bytu od pachov, ktoré by mohli vyvolávať potrebu značkovať. Pokiaľ sa chystá značkovať vyrušiť ho nepríjemným zvukom, ktorý si potom s týmto aktom spojí.  Môžete vyskúšať psie nohavičky. 

 

 

Ako odnaučiť psa hrýzť ?

V skutočnosti si pes neuvedomuje, že svojím hryzením nám spôsobuje bolesť. Nenaučil sa ešte ovládať silu svojho stisku čeluste a taktiež nevie, že ľudská koža je tenká a citlivá. Túto lekciu sa učia vo svorke, kde pri hraní pes, ktorému je kryzenie od druhého psa nepríjemne alebo bolestivé spískne a pes náhle prestane.To isté vykonajte vy v prípade, že vám pes zahryzne do rúk alebo inde vydajte piskľavý tón.