Ako kŕmiť veľké plemená psov?

Veľké plemená majú špecifické potreby, ktoré sa prirodzene líšia od potrieb tých menších psíkov. Správna výživa je však pre zdravie a celkovú pohodu našich štvornohých miláčikov kľúčová. Spolu sa pozrieme na to, čo je potrebné vedieť o kŕmení veľkých plemien, aké sú ich výživové potreby, dôležité živiny a potenciálne problémy spojené s nevhodnou stravou.

 

Na čo je potrebné myslieť pri kŕmení veľkých plemien

Veľké plemená psov majú tendenciu rýchlejšie rásť, čo znamená, že potrebujú vyváženú stravu, ktorá podporuje správny vývoj kostí a svalov. Je dôležité sledovať ich váhu a venovať pozornosť množstvu krmiva, ktoré im ponúkame. Správnym dávkovaním môžeme predísť nadváhe a tráviacim ťažkostiam. Najdôležitejšie je však zvoliť kvalitné granule, plné tých správnych živín, vitamínov a minerálov.

 

pexels-mohan-nannapaneni-5913069 (1)

 

Výživová potreba veľkých plemien

Veľké plemená psov potrebujú vyváženú stravu s dostatkom bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Pre správny vývoj svalov potrebujú kvalitné bielkoviny, zatiaľ čo vápnik a fosfor sú kľúčové pre pevné kosti a zuby. Vitamíny ako vitamín A, D, E a K sú nevyhnutné pre správnu funkciu imunitného systému a metabolizmu.

 

Dôležité živiny pre veľké plemená

- Bielkoviny: Podporujú svalový rast a regeneráciu.

- Vápnik a fosfor: Pre pevné kosti a zuby.

- Tuky: Dodávajú energiu a podporujú zdravie pokožky a srsti.

- Vitamíny: Silný imunitný systém a správne fungujúci metabolizmus.

 

Čo hrozí, ak vášho psíka nebudete správne kŕmiť?

Nesprávna strava a nesprávne dávkovanie u väčších plemien môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú nadváha až obezita, k čomu sa často pridružujú problémy s kĺbmi a kosťami.

 

Problémy s kĺbmi a kosťami

Veľké plemená sú náchylnejšie k ochoreniam kĺbov, ako je dysplázia bedrového kĺbu alebo osteoartritída. Nedostatok vhodných živín, najmä vápnika a fosforu, môže tieto problémy zhoršiť.

 

Nadváha a obezita

Nadváha a obezita sú najbežnejšími ochoreniami u zle kŕmených psov. Zanedbanie tohto ochorenia môže viesť k ďalším zdravotným problémom, ako je napríklad diabetes, srdcové choroby alebo problémy s dýchaním.

 

Ako vybrať správne granule pre veľké psy

Pri výbere granúl pre veľké plemená psov je dôležité hľadať prémiové granule, ktoré obsahujú vyvážené množstvo bielkovín, tukov, sacharidov a ďalších živín. Ideálne sú granule, ktoré sú špeciálne formované pre veľké plemená a zohľadňujú ich výživovú potrebu s dôrazom na namáhané citlivé kĺby a kosti.

 

pexels-barking-royalty-12928244 (1)

 

V závere môžeme povedať, že správna výživa je kľúčovým aspektom pre zdravie a pohodu vášho psíka. Vyhnite sa prekrmovaniu a vyberte kvalitné granule alebo krmivo, ktoré zodpovedá priamo ich potrebám. Nezabudnite tiež na pravidelnú kontrolu váhy a zdravotného stavu vášho psa, ako prevenciu pred  takýmito potenciálnymi zdravotnými problémami.