LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Ako kŕmiť malé plemená psov?

Chov malých plemien psov vie priniesť do domu veľkú radosť, veď kto by sa netešil malému, prítulnému klbku. S potešením zo štvornohého kamaráta však prichádzajú aj výzvy spojené s ich výživou a výchovou. Rozdiely medzi granulami pre veľké a malé plemená psov nie sú len marketingovým trikom; ukazujú skutočné rozdiely vo výživových potrebách založených na veľkosti plemena, metabolizme a energetických požiadavkách. Ako teda správne kŕmiť malé plemená, aby boli zdravé a spokojné?

 

Na čo je potrebné myslieť pri kŕmení malých plemien

Malá plemená psov majú špecifické výživové potreby, ktoré sa značne líšia od výživy u tých veľkých. Dôležité je nielen vybrať kvalitné krmivo, ale tiež vedieť krmivo správne dávkovať a zohľadniť potreby jednotlivých psíkov. Malé plemená psov si vyžadujú granule, ktoré zohľadňujú ich rýchlejší metabolizmus a menšiu veľkosť tela, vďaka čomu majú aj iné energetické požiadavky.

 

pexels-dom-bucci-981062 (1)

 

Výživové potreby malých plemien

Na rozdiel od veľkých plemien potrebujú malé plemená psov vyváženejší pomer živín v menších, ale za to v častejších porciách. Takýto systém pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a zabezpečuje, že ich rýchly metabolizmus dostane pravidelnú energiu.

 

Dôležité živiny pre malé plemená

Kvalitné granule pre malé psy by mali obsahovať vysoký podiel bielkovín pre podporu svalovej hmoty, dostatok tukov pre energiu a nízky obsah obilnín, ktorý môže byť pre niektoré jedince problematický. Na trhu je dostupných mnoho možností, najmä ak váš psík potrebuje špeciálne krmivo, napríklad hypoalergénne granule pre malé psy, alebo granule bez obilnín pre citlivé brušká. Nezabúdajme ani na doplnky výživy, ktoré môžu doplniť potrebné vitamíny a minerály a môžu tak podporiť celkové zdravie a vitalitu.

 

Čo hrozí, keď nebudete správne kŕmiť malé plemeno?

Nesprávne zvolená strava môže u malých plemien viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú nadváha, obezita alebo problémy s kĺbmi a kosťami, čo negatívne ovplyvňuje ich celkovú kvalitu života a zdravie. Je preto nevyhnutné dbať na primerané dávkovanie, aby sa predišlo týmto rizikám a tiež zabezpečiť, aby krmivo obsahovalo všetky potrebné živiny.

 

Problémy s kĺbmi a kosťami

Hoci sú problémy s kĺbmi častejšie spájené s veľkými plemenami, aj tie malé plemená môžu trpieť podobnými problémami. Správny príjem vápnika a fosforu je pre udržanie silných kostí a zdravých kĺbov kľúčový. Nedostatok týchto minerálov môže viesť k oslabeniu kostí a vývoju ochorení ako je osteoporóza alebo artritída. 

 

 

Nadváha a obezita

Malé plemená sú kvôli svojmu rýchelmu metabolizmu a menšiemu telíčku viac náchylné k problémom s nadváhou. Nevyvážená strava bohatá na kalórie, ale ochudobnená o základné živiny spolu s nedostatkom pohybu môže veľmi rýchlo skĺznuť k nadmernému prírastku hmotnosti u psa. Pri malých plemenách tiež môže nadváha vyvolať ďalšie komplikácie ako sú srdcové ochorenia alebo cukrovka. Je dôležité dbať na správne dávkovanie krmiva a zaistiť aby mal psík dostatok pohybu. 

Ako vybrať správne granule pre malé psy

Pri výbere granúl pre malé plemená psov je potrebné sa zamerať na krmivo navrhnuté priamo pre ich špecifické potreby. Ideálne granule by mali obsahovať kvalitné bielkoviny, byť nízkotučné a malé pre lepšiu konzumáciu. Ďalej je tiež dôležité, aby krmivo obsahovalo esenciálne vitamíny a minerály a bolo prispôsobené individuálnym potrebám psa. 

 

vecteezy_smiling-dog-happy-with-food-generative-ai_24394584 (1)

 

Záverom môžeme povedať, že výber správnych granúl pre malé psy je zásadný pre udržiavanie ich zdravia a vitality. Venujte pozornosť zloženiu, veľkosti granúl a špecifickým potrebám vášho psíka, aby ste zaistili, že vďaka vám dostáva tú najlepšiu možnú starostlivosť.