LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

BARF vs. Granule

Pri rozhodovaní o najvhodnejšej strave pre vášho psíka sa môžete stretnúť s otázkou, či zvoliť prírodnú cestu prostredníctvom BARF-u, alebo sa spoľahnúť na overené granule. Každá z týchto metód má svoje pravidlá, výhody a nevýhody, a umožňuje vám zabezpečiť nutrične bohatú stravu pre vášho psíka. Avšak, je dôležité zohľadniť všetky faktory pri výbere tej najvhodnejšej možnosti. Poďme sa na to spolu pozrieť. 

 

Čo je BARF? 

Názov BARF označuje biologicky adekvátnu surovú stravu. Predstavuje kombináciu surového mäsa, kostí, orgánov a čerstvého ovocia a zeleniny. Cieľom tohto stravovania je napodobniť prirodzenú stravu z čias pred domestifikáciou zvierat a poskytnúť im všetky potrebné živiny. Pri BARF-e si majiteľ psíka berie na plecia zodpovednosť za správne zloženie, čerstvosť a kvalitu a množstvá jednotlivých surovín. Hlavným rizikom takéhoto stravovania, je potreba detailného plánovania a dopĺňania živín, aby sa predišlo výživovému deficitu - alebo nadbytku, ktoré môžu mať negatívny dopad na zdravie psíka, celkový vývoj a rozvoj degeneratívnych ochorení. Taktiež je dôležité zabezpečiť rozmanitosť surovín pre kompletnú výživovú pestrosť.

 

60d42212c411898a1dc5a4c3_Health-benefits-flat-lay

 

BARF kalkulačka a výpočet kŕmnej dávky 

Pre majiteľov psov, ktorí preferujú BARF stravu, je dôležité presne vypočítať dennú kŕmnu dávku pre svojho psa. Nápomocná môže byť BARF kalkulačka, ktorá pomôže pri odhadovaní množstva jednotlivých komponentov stravy na základe plemena, hmotnosti, veku a tiež aktivity psa. V strave je taktiež potrebné zohľadniť prípadné alergie alebo iné zdravotné problémy vášho psíka. 

 

BARF strava pre psa

Základom BARF-u je kvalitné surové mäso ako je hovädzie, kuracie, jahňacie alebo morčacie. Mäso by malo tvoriť väčšinu stravy. S mäsom by sa mali podávať aj surové kosti. Poskytujú vápnik a ďalšie minerály. Je dôležité vyberať kosti vhodné pre veľkosť a rasu psíka, aby sa predišlo rizikám zadusenia alebo poškodenia zubov. Tiež je potrebné, kvôli vitamínom a minerálom, dopĺňať aj orgány, ako sú pečeň, ľadviny, srdiečka a podobne. Zelenina ako je napríklad brokolica, mrkva alebo špenát; a ovocie ako napríklad jablká alebo hrušky, zasa poskytnú vlákninu a antioxidanty. Do BARF-u je potrebné pridávať aj doplnky výživy, ako sú napríklad rybí olej pre omega 3 mastné kyseliny, vitamín E alebo probiotiká pre podporu trávenia. 

Vo výsledku by mal psík dostať v miske približne 70% mäsa, 10% kostí, 10% orgánov (z toho polovicu by mala tvoriť pečeň) a 10% zeleniny a ovocia

 

BARF strava pre šteniatka

Šteniatka majú veľmi špecifické nutričné potreby na podporu ich rastu a správneho vývoja. Pri kŕmení šteniatok BARF-om je kľúčové zabezpečiť pestrú stravu s potrebným množstvom bielkovín, tukov a dôležitých vitamínov a minerálov. Pamätajte, že každé zvieratko je iné a zloženie stravy sa môže líšiť od veľkosti plemena, genetických predispozícií, váhy a podobne. Zvlášť pri šteniatkach sú tieto faktory dôležité. 

 

jazvečík-šteniatka-panakei

 

Prechod na BARF stravu

Prechod na BARF by mal byť realizovaný postupne, aby sa predišlo tráviacim a vylučovacím problémom u psíka. Je tiež dôležité podrobne vypočítať kŕmnu dávku zohľadňujúcu všetky dôležité vlastnosti zvieratka ako sú váha, vek, aktivita a zdravotný stav. Všeobecne sa odporúča, že dospelý pes by mal zjesť približne 2-3% svojej telesnej hmotnosti na deň. 

 

Pri zvažovaní prechodu na BARF je dôležité nielen posúdiť všetky riziká spojené s nutričnou komplexnosťou, ale aj logistické aspekty, ako je potreba dostatočných zásob a skladovacích priestorov. BARF vyžaduje pravidelné nákupy čerstvých surovín a tiež vhodné miesto na skladovanie. Dôležitá je aj otázka spoľahlivých dodávateľov. Surová strava okrem iného môže nesprávnou manipuláciou a nesprávnym skladovaním zvýšiť riziko kontaminácie baktériami, parazitmi alebo toxínmi. Okrem logistickej náročnosti je potrebné zvážiť aj tú finančnú, ktorá prichádza prirodzene s prechodom na tento spôsob stravovania. 

 

Granule ako lepšia alternatíva?

Na druhej strane, granulované krmivá pre psov sú vyvíjané a testované s cieľom poskytnúť komplexnú a vyváženú stravu v jednom balení. Receptúry sú starostlivo vypočítané tak, aby obsahovali správne množstvá bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Majitelia psov nemusia merať jednotlivé suroviny zvlášť a sledovať ich vyváženosť, pretože granulované krmivo poskytuje všetky potrebné živiny v dôkladne vypočítaných dávkach s presnosťou na 1 gram. Tento rozdiel v správnom nastavení z dlhodobého hľadiska pri kŕmení zaisťuje, že granule poskytujú konzistentnú a vyváženú výživu pre psov bez potreby starostlivého odmeriavania, váženia a kombinovania jednotlivých surovín.

 

Hlavné výhody granulovaného krmiva

  •  Nutričná kompletnosť: Zabezpečuje všetky dôležité živiny potrebné pre zdravie a vitalitu každého psa
  • Dlhšia trvanlivosť: Suché krmivo má dlhú trvanlivosť, čo znamená, že sa ľahko skladuje a má dlhšiu životnosť ako mäso, ktoré sa rýchlo skazí, čo v konečnom dôsledku znamená aj menší náklad pre vašu peňaženku. Suché krmivo má taktiež tendenciu byť hygienickejšie ako iné formy krmiva, pretože sa nekazí tak rýchlo a nevystavuje sa riziku kontaminácie.
  • Optimalizovaná výživa bez námahy: Granulované krmivo je jednoduché a pohodlné na používanie. Stačí ho nasypať do misky. Ideálna možnosť pre zaneprázdnených majiteľov psov alebo pre tých, ktorí nemajú toľko času na prípravu každej kŕmnej dávky. 

 

Tieto výhody robia granulované krmivo pre psov populárnym výberom pre mnoho majiteľov psov, ktorí chcú svojim domácim miláčikom poskytnúť kompletnú a vyváženú výživu jednoduchým a pohodlným spôsobom.

 

pexels-mart-production-8434725 (1)

 

 Voľba medzi BARF a granulami by mala zohľadňovať váš životný štýl, časové a finančné možnosti a schopnosť poskytnúť psíkovi vyváženú komplexnú stravu. Hoci môže byť BARF pre niektorých psíkov a ich majiteľov vhodná až nevyhnutná, granulované krmivo ponúka jednoduchú, bezpečnú a ekonomickú možnosť , ktorá zabezpečuje nutričnú kompletnosť s minimálnou námahou. 

 

V konečnom dôsledku, bez ohľadu na váš výber, je najdôležitejšie zabezpečiť, aby vaša voľba podporovala potreby, zdravie a spokojnosť vášho psa. Nezabudnite vaše rozhodnutia konzultovať s odborníkom na výživu alebo s veterinárom, ktorý vám taktiež môže pomôcť pri výbere tej najlepšej alternatívy stravovacieho plánu; či už sa rozhodnete pre BARF alebo granule.