Ako sa starať o vášho psíka v zime?

Zima prináša mnohé výzvy nielen pre ľudí, ale aj pre našich štvornohých kamarátov. Psíky, ktoré trávia veľa času vonku, zvlášť tie krátkosrsté, potrebujú zvláštnu starostlivosť. Poďme sa pozrieť, aké problémy najčastejšie trápia naše psy v zime a aká by mala byť správna starostlivosť a prevencia.

 

peso zima 2 (1)

 

Starostlivosť o srsť a kožu

Zimné mesiace môžu byť pre srsť a pokožku vášho psa náročné, najmä pokiaľ je krátkosrstý. Mráz a studený vietor môžu vysušovať pokožku a spôsobiť jej podráždenie. Vášho psíka to potom môže nepríjemne svrbieť. Pravidelná starostlivosť o srsť a kožu je preto v zimných mesiacoch nevyhnutná.

 

Prevencia a liečba suchej pokožky

Začnite s pravidelným kefovaním, to pomáha odstrániť odumretú srsť a kožu a podporuje cirkuláciu vzduchu pri pokožke. Takéto česanie tiež pomáha rozložiť prirodzené oleje rovnomerne po koži. V zime je vhodné obmedziť kúpanie vášho psa, aby ste zabránili dodatočnému vysušeniu pokožky. Pokiaľ je však kúpanie nevyhnutné, vždy použite šetrný, hydratačný šampón určený špeciálne pre psov. Po kúpeli starostlivo osušte srsť a pokožku, aby psík neprechladol.

 

 

Starostlivosť o packy v zime

Psie packy sú v zime vystavené mnohým nepríjemnostiam – od studeného povrchu, cez ostré ľadové kryštály, až po chemické látky používané na roztopenie snehu a ľadu. Tieto faktory môžu psíkovi spôsobiť bolestivé popraskanie vankúšikov a dokonca aj chemické popáleniny.

Aby ste ochránili packy vašich maznáčikov, pravidelne aplikujte ochranný balzam, ktorý pomôže udržať vankúšiky mäkké a zabráni ich popraskaniu. Po každej prechádzke pozorne očistite labky teplou vodou, aby ste odstránili soľ a chemikálie, a osušte ich čistým uterákom.

 

Ako vybrať psie topánky do snehu

V prípade extrémne chladného počasia a na ochranu citlivých labiek zvážte zakúpenie psích topánok do snehu. Tieto topánky poskytujú izoláciu od chladu a ochranu pred ostrými predmetmi a chemikáliami. Pri výbere dbajte na to, aby topánočky dobre sedeli a boli pre psa pohodlné, aby ich ochotne nosil a nesnažil sa ich vyzuť. Psíkovi môže chvíľku trvať, kým si na topánky zvykne, no v závere, keby mohol, tak vám za ne určite poďakuje. Packy v teple a ich dodatočné ošetrenie po venčení sú presne to, čo váš psík potrebuje a čo vám spríjemní spoločné zimné prechádzky.

 

peso zima 4 (1)

 

Mala by sa meniť výživa a strava psa v zime?

V zime môžu psy potrebovať viac energie na udržanie telesnej teploty, čo môže znamenať potrebu upraviť im stravu. Je dôležité aby ste pravidelne sledovali hmotnosť vášho psíka a prispôsobili porcie krmiva súmerne k jeho aktuálnej aktivite. Kvalitné granule pre psov by mali byť základom, pričom je možné pridať do stravy doplnky výživy na podporu imunitného systému.

 

 

Ako spoznať prechladnutie psa v zime?

Prechladnutie u psa sa môže prejaviť triaškou, neochotou hýbať sa a hrať sa, nervozitou, kašľom a celkovo zníženou aktivitou. Dôležité je psíka udržovať v teple, najmä v noci, a vyhýbať sa dlhým prechádzkam vonku v extrémne chladnom počasí. V prípade že máte pochybnosti ohľadom zdravotného stavu vášho psíka neváhajte a určite sa poraďte s vašim veterinárom.

 

peso zima 3 (1)

 

Ako zaistiť dostatok pohybu aj v chladnom počasí

Aj v zime je dôležité, aby mal psík pravidelný pohyb. V chladnejších mesiacoch môžu byť pre psa vhodnejšie krátke a časté prechádzky. Na pohyb však môžete aj vnútorné priestory - pre hranie a tréning - váš pes zostane aktívny aj keď sú  podmienky vonku pre pohyb nepriaznivé. Hry ako aportovanie loptičky alebo ťahanie lana môžu byť skvelou alternatívou k tradičným prechádzkam a pomáhajú udržať psa vo forme.

 

Starať sa o psíka v zime nemusí byť až tak náročné. Nezabudnite zaistiť psíkovi dostatok tepla, či už poskytnutím vyhriateho miesta pre sladký odpočinok po prechádzke, alebo aj vhodným oblečením počas venčenia. A pamätajte, že pri prvých známkach choroby je dôležité vyhľadať radu veterinára. S trochou prípravy a pozornosti bude mať vás štvornohý člen rodiny príjemnú a pohodovú zimu.