LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Ako socializovať psa?

Správna socializácia psa je zásadná pre jeho zdravý rozvoj a schopnosť bezproblémovo interagovať s okolím. Či už máte šteňa, staršieho psa alebo psa s ťažkou, nepríjemnou minulosťou, správna socializácia môže významne prispieť k ich pohodovému a vyrovnanému "bytiu".  V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je socializácia dôležitá, kedy s ňou začať, a aké techniky  môžete použiť, aby bol váš pes dobre socializovaný.

 

sibírsky husky šteňa

Zdroj: Pexels.com

 

Prečo je potrebné socializovať psa?

Socializácia psa je kľúčová pre budovanie jeho sebavedomia a zvládanie nových situácií bez zbytočného strachu alebo agresivity. Socializácia psa nie je len o stretávaní sa s ostatnými psami, ale aj o zvykaní si na rôzne podnety ako sú autá, bicykle, iné zvieratá a rozličné sociálne situácie (návšteva veterinára, cesta autobusom/vlakom, a iné....). Dobre socializovaný pes je obvykle pokojnejší, spoľahlivejší a ľahšie zvláda nové, pre neho stresové situácie.

 

Kedy je vhodné so socializáciou psa začať?

Ideálny čas pre socializáciu šteňaťa začína už od prvých týždňov jeho života a pokračuje až do prvého roku. Toto obdobie je zvlášť kritické pre formovanie základov, na ktorých bude stavať celý život. Pre staršie psy je proces socializácie pomalší a vyžaduje viac trpezlivosti, ale je rovnako dôležitý. Socializácia staršieho psa môže, samozrejme, trvať dlhšie, ale s pravidelným a jemným prístupom môže byť rovnako úspešná, ako keď sa začína s výcvikom od šteniatka.

pexels-rk-jajoria-1189673 (1)

Zdroj: Pexels.com

Ako správne socializovať psa?

Správna socializácia zahŕňa postupné a kontrolované, vedomé vystavovanie psa novým situáciám. Začnite v prostredí, kde sa váš pes cíti bezpečne, a postupne zvyšujte mieru a intenzitu nových zážitkov. Kladná prístup v podobe obľúbeného pamlsku a pochvaly je zásadná pre asociáciu nových zážitkov s pozitívnymi skúsenosťami. Nezabudnite zahrnúť rôzne typy podnetov, ako sú rôzne prostredia, hluky, predmety, ľudia a samozrejme ďalšie zvieratá.

 

Môže mať zanedbaná socializácia psa následky?

Zanedbaná socializácia psa môže viesť k sérii behaviorálnych problémov, vrátane nadmerného strachu, agresivity alebo úzkosti. Psy, ktorí neboli riadne socializovaní, môžu mať problémy s adaptáciou na nové situácie a môžu byť viac reaktívni. 

 

Socializácia bojazlivého alebo agresívneho psa

Socializácia bojazlivého psa alebo socializácia agresívneho psa vyžaduje osobitnú pozornosť a techniky. Je dôležité začať pomaly a používať metódy, ktoré nevyvolávajú strach alebo agresiu. V takýchto prípadoch môže byť veľmi užitočná pomoc profesionálneho trénera psov, ktorý používa metódy založené na pozitívnom posilnení a vie správne čítať signály, ktoré pes dáva.

pexels-helena-lopes-3859381 (1)

Zdroj: Pexels.com

 

Tento článok vám poskytuje základný prehľad o tom ako a prečo je potrebné socializovať vášho domáceho miláčika. Pamätajte, každý pes je jedinečný, s inou dávkou "temperamentu" :) a jeho výchova môže vyžadovať individuálny prístup. Socializácia je neustály proces, každý deň sa váš pes môže stretnúť s novými podnetmi, preto by tento proces mal pokračovať po celý život psa. 

 

Upozornenie: Tento článok je čisto informatívny a nenahrádza odbornú konzultáciu alebo vyšetrenie zvieraťa veterinárnym lekárom.