Šeltia-kompletný prehľad o plemene

Šeltia 

FCI skupina 1

 

Pôvod plemena 

 

Pochádza zo shetlandských ostrovov, ktoré ležia medzi Škótskom a Nórskom. V 17.storočí začalo plemeno vznikať vďaka farmárom, ktorí krížili border koliu s inými malými psami. Cieľom tohto šľachtenia bolo vytvoriť psa, ktorý by zaháňal ovce a chránil jahňata pred vtákmi. Vášeň naháňať operencov im ostala zachovaná v génoch dodnes. Preto nikdy neodolajú nahananie vtákov, lietadiel a vrtuľníkov ktoré im lietaju nad hlavami.  Prvý jedinci boli privezený do Anglicka a Škótska v 18.storočí, kde sa ďalej pokračovať na ich krížení. Keďže sa chovatelia dlh nevedeli dohodnúť na tom ako by mali vyzerať a preto bolo veľa variantov či už vzhľadových alebo veľkostných.

Nakoniec sa chovatelia v Anglicku a Škótsku dohodli, že by mali vyzerať ako zmenšené kólie a tak vznikla verzia Shetlandskej kólie. Proti tomuto plemenu sa vzburili chovatelia klasických kólií a dokonca sa sťažovali aj u národného kennel klubu a preto došlo k zmene názvu plemena na Šeltia. V 20. storočí boli do Ameriky privezený prvý jedinci. Plemeno sa stalo veľmi rýchlo obľúbeným a dodnes patrí medzi najobľúbenejšie plemena v USA. Iróniou je, že práve v krajine pôvodu plemena je Šeltiu vzácne stretnúť a bola nahradená border kóliou. Povaha plemena 

 

Šeltia je plemenom vhodným aj pre pracovne vyťažených ľudí pretože dobre znášajú odlúčenie a spokojne si nažívajú samy doma. Samozrejme za predpokladu, že po príchode domov sa im bude majiteľ venovať.Vo vzťahu k svojmu pánovi alebo paničke prejavuje veľkú prítulnosť. K cudzím sa správa viacmenej odmerane a rezervovane.V interiéroch sú pokojné a neštekajú len tak z nudy. Medzi temnejšie úskalia ich inteligentnej povah patrí to, že v prípade nudy si zábavu nájdu aj samy. 

 

Vzhľad plemena 

 

Ide o malé pracovné plemeno s dlhou srsťou a naozaj elegantne pôsobiacim vzhľadom.Typickou trojfarebnou kombináciou šeltie je biela s čiernou a hnedou.Farba čo najsýtejšie bledozlatá až mahagónová s tmavým tieňovaním, trikolóra, blue-merle (modrá s čiernymi bodkami a s mramorovaním), čiernobiela, čierna s pálením (black and tan). Podobá sa na kóliu, ktorá je menšieho vzrastu. Telo má symetrické a je dlhšie. Výška je nižšia. V pohybe pôsobí ladne a pohybuje  sa s ľahkosťou a eleganciou.  Dlhý rovný chrbát. Hlava má klinovitý tvar s očami v mandľovom tvare. Uši má pri vzruchu vztýčené, s preklopenými koncami.

Priemerná výška v kohútiku je 35 až 37 cm a váha v dospelosti sa pohybuje okolo 8 kg. Samozrejme záleží na pohlaví a celkovom vzhľade.

Nepatrí medzi často chované plemená. Výchova šeltie 

 

Aj napriek tomu, že boli vyšľachtené na život v drsných podmienkach v dnešnom svete miluju pobyt so svojimi ľuďmi v interiéroch domov a chcú byť súčasťou ich každého dňa. Majitelia, ktorý sa rozhodnú pre chovanie šeltie v dome sa musí pripraviť na to, že má dlhú srsť, ktorá bude padať. Na výcvik sú veľmi inteligentné a treba zvoliť cestu pozitívnej metódy preto že na hrubé zaobchádzanie sú veľmi citlivé. Veľmi rýchlo vieme zraniť ich city. Najlepšie reagujú na odmeny a pochvaly. Učia sa veľmi rýchlo čiže su vhodné aj pre ľudí, ktorý ešte len začínajú s výcvikom psov alebo majú prvýkrát psa. Stále však treba mať a mysli, že ide o psa lovca a niekedy sa môžu prejavovať tieto inštinkty tým, že budú naháňať najmä vtáctvo a rôzne menšie zvieratá.Je dobrý' strážca, vyniká pri súťažiach miniagility.Všetko čo sa pohybuje je predmetom ich záujmu. 

 

Starostlivosť 

 

Keďže ide o plemeno, ktoré má dlhú srsť je potrebné ju aspoň jeden krát týždenne vyčesávať. Kúpanie sa odporúča len v nutných prípadoch. Treba kontrolovať priebežne čistotu uší a očí aby sme predchádzali zápalom a vedeli ihneď zakročiť použitím špeciálnych roztokov prípadne kvapiek od veterinárneho lekára. 

Je potrebné strihať pazúre podľa potreby aby si ich psík nezlomil nešťastne a nespôsobovalo mu to bolesť. Zdravie plemena Ide v podstate o zdravé a čulé plemeno. No napriek tomuto všetkému môže aj šeltia trpieť na niektoré ochorenia častejšie ako iné plemeno. Najčastejšie s môžeme stretnúť s : 

  1. dermatomyozitída
  2. hypotyreoidizmus
  3. Anomálie oka kólie
  4. von Willebrandovho choroba
  5. dysplázia bedrového kĺbu 

Preto je vhodné vyhľadať oficiálnu chovateľskú stanicu, ktorá si zakladá svoj chov najmä na zdravý.

 

Kŕmenie Šeltie 

 

Odporúčame suché krmivo ktoré rozdelíme do dvoch dávok aby sme predchádzali zaťaženiu žalúdka. V prvom rade musíme určiť krmnú dávku, ktorá bude závisieť od úrovne aktivity psa. Či sa venujeme športu alebo je len rodinný miláčik s ktorým občas vybehneme na prechádzku. Nesmieme hu prekrmovať aby sme predchádzali priberaniu a stým spojenými možnými komplikácioami pohybového apratu.