Ako často kúpať psa a ako ho to naučiť?

Správna hygiena je pre zdravie a pohodu našich štvornohých priateľov veľmi dôležitá. Kúpanie psa zohráva významnú úlohu v starostlivosti o neho, ale môže byť aj výzvou, pokiaľ váš pes nemá príliš v láske vodu. V tomto článku preskúmame, ako často by ste mali kúpať vášho psa, ako na to a ako svojho psa naučiť, že kúpanie nemusí byť také zlé a že voda je kamoš

Ako kúpať psa?

Kúpanie psa podľa typu srsti

Pri kúpaní je dôležité prispôsobiť starostlivosť typu srsti: psy s dlhou srsťou vyžadujú častejšie kúpanie a používanie kondicionérov proti zamotaniu chĺpkov, zatiaľ čo u krátkosrstých postačí kvalitný základný šampón. Nezabudnite na špeciálne šampóny pre psov s vodoodpudivou srsťou alebo s podsadou, ktoré ochránia prirodzenú bariéru kože a neškodia pokožke. Používajte výhradne produkty určené pre psov. Časté kúpanie môže viesť k vysušeniu srsti a kože, preto je frekvenciu nutné prispôsobiť individuálnym potrebám vášho psa. Po kúpaní psa dôkladne osušte, prípadne použite fén na nízkom nastavení a nízkej teplote pre psy s hustou srsťou, aby bola srsť kompletne suchá a predišlo sa tak prechladnutiu.

 

pexels-benjamin-lehman-1436139 (1)

 

Ako kúpať šteniatko?

S kúpaním šteniatka môžete začať v podstate hneď ako si ho prinesiete domov. Pomôžete mu zvyknúť si na vodu a vnímať kúpanie ako súčasť nejakej rutiny. Uistite sa, že voda má príjemnú teplotu na kúpanie a používajte jemný šampón určený pre šteňatá. Hlavne zachovajte pokoj, hovorte na šteniatko upokojujúcim tónom, hladkajte ho, snažte sa, aby bolo kúpanie príjemným zážitkom.

 

Kvalitná psia kosmetika je základ

Kvalitná psia kozmetika - šampóny a kondicionéry, predstavujú základ pre udržanie zdravej srsti a pokožky vášho psa. V súčasnej dobe sme v procese hľadania tej najlepšej receptúry na prírodnú a šetrnú psiu kozmetiku, aby sme zaistili komplexnú starostlivosť nielen o psie bruška, ale aj o ich pokožku a srsť. Zatiaľ vám poradíme, že je dôležité vyberať produkty, ktoré sú špecificky určené pre typ srsti vášho psa a riešia prípadné kožné problémy, ako je suchá koža alebo alergia, pričom kľúčové je zamerať sa na prírodné zloženie, ktoré rešpektuje fyziológiu psej kože a minimalizuje riziko podráždenia alebo alergických reakcií. Správnym výberom kozmetiky pre psa zaistíme, že starostlivosť o psiu pokožku a srsť bude čo najšetrnejšia a zároveň efektívna.

 

Ako často kúpať psa?

Frekvencia kúpania sa môže líšiť v závislosti od aktivity psa, typu srsti a či trávi veľa času vonku. Všeobecne platí, že väčšinu psov stačí kúpať raz za mesiac. Časté kúpanie môže odstrániť prirodzené oleje z kože a srsti, čo môže viesť k následnémhttps://www.panakei.sk/hracky-pre-psov/u vysúšaniu pokožky.

 

Čo robiť, keď psík nemá rád vodu?

Pokiaľ váš pes nemá rád vodu, kúpanie môže vyzerať ako taký malý boxerský zápas. Začnite s pomaly s kontaktom s vodou, nenamočte hneď psíka celého. Môžete začať len pretierať pokožku mokrými rukami a postupne prejsť na použitie malého množstva vody. Počas kúpania chváľte svojho psíka a po kúpaní, alebo aj počas neho, mu ponúknite odmenu. Použitie sprchovej hadice alebo menšej vaničky na nohy môže byť pre niektoré psy menej stresujúce ako plná vaňa vody. Skúste zapojiť do procesu kúpania aj hru - hádžte mu do vody napríklad loptičku, aby si spojil čas strávený vo vode s príjemnou aktivitou. Buďte trpezliví. Nikdy psa do vody nenúťte silou, čo by mohlo viesť k negatívnym asociáciám a iba zvýšiť strach z vody. Namiesto toho vytvárajte z kúpania pozitívny zážitok plný chvály a odmien, aby sa do vody tešil. 

 

Kúpanie psa v zime

V zimných mesiacoch je dôležité zaistiť, aby váš pes po kúpaní bol rýchlo a dôkladne osušený, aby nedošlo k prechladnutiu. V niektorých prípadoch môže byť lepšie obmedziť kúpanie počas chladnejších mesiacov a namiesto toho využiť suchý šampón alebo vlhčené obrúsky pre psov, ktoré pomôžu udržať vášho psa čistého bez nutnosti úplného namočenia. 

 

Psí štekot a kúpanie

Niektorí psi môžu počas kúpania štekať alebo byť znepokojení. Toto správanie môže byť spôsobené neistotou alebo nepríjemnými zážitkami z minulosti. Uistite sa, že prostredie je pokojné a tiché, aby sa váš psík cítil čo najpríjemnejšie. Hovorte na neho upokojujúcim hlasom a pomaly ho vodou oplachujte, aby sa postupne adaptoval na situáciu bez stresu.

 

pexels-goochie-poochie-grooming-19145897 (1)

 

 

Kúpanie vášho psa je dôležitou súčasťou starostlivosti o neho. Kľúčom je nájsť správnu frekvenciu kúpania, ktorá vyhovuje tak potrebám vášho psa, ako aj jeho typu srsti, a naučiť ho kúpanie vnímať pozitívne. S trpezlivosťou a správnymi technikami sa kúpanie môže stať príjemnou rutinnou činnosťou pre vás aj vášho psa. Nezabudnite na význam kvalitnej kozmetiky pre psa, ktorá pomáha udržiavať srsť a kožu vášho psa v najlepšom stave. Ak máte nejaké obavy alebo otázky ohľadom kúpania vášho psa, neváhajte sa obrátiť na profesionálneho groomera alebo veterinára pre ďalšie rady a odporúčania.