Borderská kólia - kompletný prehľad o plemene

Borderská kólia

Fci skupina 1Pôvod plemenaPôvod plemena môžeme usúdiť už podla slova BORDER čo sa v tomto prípade vzťahuje na pohraničný región medzi Anglickom a Škótskom. Už po celé storočia miestni poľnohospodári chovali pastierskych psov. Mali za úlohu spoľahlivo a poslušne pásť ovce. Veľmi dobre znášali drsné klimatické podmienky. Prvá zmienka o tomto plemene pochádza z roku 1576 a zmienil sa o nich a aj iných pastierskych psoch John Caius v knihe De Cannibus Britannicus. V tom čase neboli nazývané ešte borderská kólia. Caiusov popis plemena sa veľmi podobá dnešnému štandardu plemena. 

V 19. storočí takmer na konci začal cielený chov borderskej kólie. Začala sa využívať ako pastiersky pes. 

Názov borderská kólia sa používa od roku 1915.

Oficiálne bola uznaná až v roku 1976, kedy sa určil aj štandard plemena.Povaha border kolie

 

Má neuveriteľnú chuť pracovať a je veľmi inteligentná. Zvláda zahnať aj početné stáda a drží zvieratá na uzde. S ľahkosťou poháňa zvierata ľubovoľným smerom, vedie ich alebo izoluje stáda. Napriek tomu, že je veľmi nezávislým psom s pastierom je veľmi úzko spätý a ochotne sním spolupracuje. Pod skúseným vedenim je veľmi jednoducho ovládateľný psom a rýchlo a ochotne sa podriadi. Kólia je veľmi citlivé plemeno a svojho pána chce potešiť každým vykonaným príkazom. Kólia by pracovala až do posledných síl kým by jej majiteľ neprikázal odpočinok. Častokrát sa stáva, že nie dobre vychované kólie naháňajú deti, autá prípadne iné predmety čo ma v niektorých prípadoch za následok usmrtenie.Výchova koliePlemeno nieje vhodné pre úplných začiatočníkov. Dôležitá je včasná socializácia a dostatok pohybu ale aj psychického vyťaženia. Je veľmi lojálna k svojmu pánovi. Borderka je veľmi inteligentná a rýchlo sa učí, čiže s výcvikom nieje veľký problém no však na druhej strane veľmi rýchlo sa učí aj zlé veci. Keďže je fakt velmi inteligentná rýchlo rozpozná slabého vodcu svorky a jeho slabosť sa snaží využiť vo svoj prospech. Majitelia by mali mať predošlé skúsenosti so psami. Vzhľad plemena 

 

Ide o pozorného psa, ktorý je lojálný už pri prvom pohľade. Pri fyzickom zamestnaní sa dokáže jeho celkový prejav zmeniť. Pokiaľ sa ho snažíme vycvičiť a dostať pod kontrolu jej pohľad sa zmení na sústredený a prísný. Tento jej pohľad do očí vyžaruje autoritu, ktorú by majiteľ nemal podceňovať. Ďalšia charakteristická črta je, že pri práci má prikčenejší postoj, ktorý odráža jej koncentráciu. Hlavu má spustenú dole a chvost stiahnutý medzi nohami. 

Aj keď sa budete snažiť ignorovať tieto jej črty a vlastnosti, pastierskeho psa jej z génov nedostanete.Telo má svalnaté s atletickými proporciami.Jej telo je viac dlhé ako vysoké. U samcov dosahuje výšku v kohútiku 55 cm a u sučky je to 45 cm. Hmotnosť sa pohybuje priemerne medzi 12 až 22 kg. 

Podľa FCI štandardu existujú dva varianty srsti. 

 1. dlhá srsť
 2. krátka srsť 

U kólií so stredne dlhou srsťou je viditeľná hustá hriva a zastavy na chvoste. Na zadných nohách a taktiež predných od členkového kĺbu smerom nadol je srsť aj u dlhosrstého variantu krátka a hladká. Oba druhy majú veľmi hustú podsadu, čo poskytuje psovi dobrú ochranu do každého počasia. Najčastejšie je čierno biele sfarbenie srsti. Povolené sú takmer všetky farby aj keď biela by nemala prevládať. 

 1. červená
 2. modrá
 3. modrá merle
 4. červená merle
 5. sable
 6. lila
 7. + znaky s pálením u všetkých variantov 

Podľa farby srsti je nos kólie čierny, hnedý alebo bridlicový. 

Hlava je široká s výrazným stopom a stredne krátkou papuľou. Nožnicoví a silný zhryz. Oči sú oválne a stredne veľké zvyčajne hnedej farby. U psov s merle sfarbením sa môžu vyskytnúť modré alebo čiastočne modré. Uši sú strednej velkosti nosené vzpriamene alebo polovzpriamene. Chvost je dlhý visiaci a je nasadený nízko. Nikdy však nieje nesený nad líniou chrbta. Zdravie borderskej kólie 

 

Borky sú veľmi odolné plemeno, ktoré nieje veľmi náchylné na choroby. No aj napriek tomuto sa stretneme za zažiť najčastejšie s týmito : 

 1. precitlivenosť voči liekom 
 2. progresívna retinálna atrofia
 3. anomália očí
 4. metabolické ochorenie ceroidná lipofuscinóza
 5. ochorenie kostnej drene
 6. epilepsia
 7. dysplázia bedrového kĺbu
 8. dysplázia lakťového kĺbu 

 

Starostlivosť 

 

Samotná starostlivosť trvá málo času. Je však potrebné aby si už od mala zvykla na česanie a starostlivosť o srsť. K tomu aby mala peknú a lesklú srsť je potrebné aby ste ju pravidelne vyčesávalii. V opačnom prípade by mohlo dojsť k plsnateniu a to najmä u dlhosrstého variantu. Je dôležité aby majitelia pravidelne kontrolovali uši a oči psa a v prípade potreby ich vyčistili. Je dobré kontrolovať ich raz týždenne aby sa predišlo potencionálnym infekciám čo najskôr a mohli ste začať liečbu už v začiatkoch. Starostlivosť o pazúre je tiež dôležitá a v prípade, že si ich kólia nezabrusi sama ostrihať jej ich pre jej pohodlie. Kŕmenie 

 

Najmä v období rastu je potrebné dbať nato aby šteňa dostalo potrebnú dávku krmiva a všetkých živín, ktoré potrebujete pre správny vývoj a rast.Dávku je vhodné rozdeliť na viac častí aby sme nezaťažovali žalúdok psa. Ide o aktívneho psa preto je dôležitý správny výber granúl, ktoré obsahujú predovšetkým mäso a ak je to možné žiadne obilniny a kukuricu. Treba dávať pozor na torziu žalúdka. K jej vzniku prispieva veľké množstvo potravy a následný príjem veľkého množstva vody spojeného s pohybom.  Preto by ani dospelý jedinec nemal dostávať denne len jednu porciu jedla.