Nemecký ovčiak - kompletný prehľad o plemene

81A2A4E6-F0EA-4369-877E-2DAA07C3D5D7 

                                                                                                                                                                                       

 

Charakteristika nemeckého ovčiaka

Nemecký ovčiak je veľmi verným a oddaným priateľom svojmu pánovi. Medzi jeho charakteristické vlastnosti patrí hlavne sebavedomie a inteligencia. Patrí medzi učenlivé plemeno.

Nemecký ovčiak povaha a chovanie  

Ako pri každom plemene je veľmi dôležitá včasná a dostatočná socializácia. Od šteniatka je socializovanie s inými psami a zvieratami veľmi dôležité, takisto aj kontakt s deťmi. Ak toto všetko zvládneme je skvelým spoločníkom do rodiny aj k deťom. Samozrejme aj v tomto platí, že malé deti nenechávame nikdy so psom akejkoľvek rasy bez dozoru.
Je veľmi empatickým psom. K neznámym ľuďom je nedôverčivým a podozrievavým, ale práve táto vlastnosť ho robí naozaj dobrým obranárom a strážcom rodiny. Kedykoľvek pri náznaku akejkoľvek hrozby je pripravený brániť svojho pána – svoju rodinu. Nikdy však nezaútočí bezdôvodne. Nemecký ovčiak je veľmi rozvážnym a trpezlivým psom, avšak dráždenie od cudzích ľudí neznesie, tým pádom môže z poza plotu pôsobiť útočne ba až agresívne. Je veľmi odvážnym a sebaistým plemenom, no napriek tomu a nemusíte obávať jeho agresívneho správania a už vôkol nie voči majiteľovi agresivita nie je jeho povahovou črtou. Samozrejme všetko závisí od precíznej výchovy a prístupu majiteľa psa.

            25B17F60-F2E0-4057-8381-8398E3B30B77                                                                                                                                          

História plemena Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak je mladé plemeno, ktoré sa dostalo do dnešnej podoby koncom 19 a začiatkom 20 storočia. Patrí medzi najpopulárnejších psov po celom svete. U nás ho zvykneme nazývať ľudovo vlčiak.

Poďakovať za tohto psieho priateľa môžeme kapitánovi Maxovi von Stephanitzovi, ktorý sa po odchode z vojenskej služby začal naplno venovať svojej záľube a to chovu psov. Pristupoval k chovu zodpovedne a precestoval takmer celý svet aby odpozoroval správanie honáckých psov. Na jednej zo svojich ciest, ktorá viedla na výstavu psov našiel psa, ktorý sa mu páčil ako vizuálne tak aj temperamentom a daného psa si zakúpil. Vďaka tomuto psovi založil Max prvý klub nemeckých ovčiakov. Presnejšie vďaka potomkom práve tohto náhodne nájdeného psa.

Nemecký ovčiak bol predovšetkým šľachtený ako ovčiarske plemeno. Neskôr však dokázal svojimi vlastnosťami, ktoré neskôr bližšie rozoberieme, že je vhodným pracovným psom. V súčasnosti je využívaný ako policajný pes, pes mnohých záchranných zložiek, slepecký pes, obranár ale najmä ako rodinný pes strážca členov rodiny ale i majetku.

03558801-65EC-4BBB-8DFD-26809EB7ECE3

Využitie Nemeckého ovčiaka

Nemecký ovčiak je plemeno ktoré sa využíva najmä v záchranných zložkách. Vďaka svojej inteligentnej povahe a agilitnej stavbe tela je skvelým policajným, hasičským či záchranárskym psom. Svoje využitie našiel aj ako canisterapeut alebo asistenčný pes. Je veľmi empatickým a jemným psom, keď sa to vyžaduje.

 

Pôvodne využitie psa

Pôvodne bol vyšľachtený ako ovčiarsky pes. Neskôr bol používaný v nemeckej armáde na vyhľadávanie tiel vojakov, posielanie správ, vyhľadávanie výbušnín. Možno si pamätáte seriál štyria tankisti a pes. Dokonale odzrkadlili vernosť, oddanosť a zároveň lásku psa k svojmu pánovi.

 

Vlastnosti Nemeckého ovčiaka 

Výdrž sebavedomie a odhodlanie je u tohto plemena priam legendárne. Žiadny chlap ani robot nedokáže nahradiť prácu tohto skvelého psa.

Je veľmi inteligentný rýchlo sa učí, výzvy prijíma rýchlosťou 5G siete. Je to veľmi ochotný pes, potrebuje neustále nové podnety a zážitky. Vytrvalosť a robustnosť tohto plemena by sme mohli závidieť i my ľudia. Oddanosť a vernosť svojmu pánovi.

 

Citlivosť 

Nemecký ovčiak je veľmi lojálny a verný pes. Často sa naviaže na svojho pána viac ako je vhodné a počas odlúčenia alebo doby kým sme v práci prežívajú smútok. Ten sa prejavuje hlasný štekotom, vytím a rozhryzením predmetov, ku ktorým má prístup. Tomuto vieme predísť tým, že mu dostatočne vybijeme baterky. Veľmi dobré sú žuvacie hračky.

Odporúčam prírodné a to žuvacie parohy dostatočné veľké aby sme predišli úrazu. Načasovanie kedy sa chodí na tréningy a von v rovnakom čase. Pes má v sebe zabudované hodinky a vždy vie kedy sa blíži hodina prechádzky alebo tréningu poslušnosti na cvičisku.

 

Adaptačná schopnosť Nemeckého ovčiaka

Nemecký ovčiak je pes, ktorý cudzí ľuďom moc nedôveruje. Pri pravidelných návštevách našich priateľov ich postupne prijme a bude rešpektovať. Je to pes, ktorý sa vie prispôsobiť kým zmeny nie sú na dennom poriadku. Ako napríklad časté sťahovanie.

Inteligencia

Podľa vedcov sú veľké plemená psov inteligentnejšie než tie malé. Samozrejme česť výnimkám. Nemecký ovčiak ako som už viac krát spomenula je veľmi inteligentný a rozvážny pes. Vyhľadáva nové podnety na učenie. Je skvelý v agility športoch, poslušnosti a dokonca aj v dog dancingu. Dokáže sa naučiť takmer každú výzvu, ktorú mu dáme.

 

Tendencia chrániť 

Nemecký ovčiak ma úžasnú obranársku vlastnosť. Pri šľachtení tohto plemena sa kládol dôraz hlavne na temperament nemeckého ovčiaka a obranný zmysel. Bolo potrebné vyšľachtiť psa, ktorý by bol schopný  postrážiť stádo a v prípade akejkoľvek hrozby eliminovať nebezpečenstvo alebo v prípade, vyhodnotenia situácie aspoň upozorniť svojho ľudského pána. Dnes nemecký ovčiak stráži hlavne domácnosti a je oddaný strážcom svojej ľudskej svorky.

        98E095DB-2705-4D35-9990-DBBDE51E723D                                                                                                                                                                                  

Vzhľad Nemeckého ovčiaka

Pôsobí obdĺžnikovou stavbou tela. Je stredne veľkým psom , ktorý je silný a svalnatý.

-pes meria 60 až 65 cm (v kohútiku)

-suka 55 až 60 cm (v kohútiku)

 Ich hmotnosť býva od 22 kg do 40 kg, samozrejme je to v závislosti od veku a pohlavia psa. Z tohto pohľadu môžeme nemeckého ovčiaka zaradiť medzi stredné až veľké plemená psov. Stavbou tela je silným ale zároveň atletickým psom a to ho robí skvelým pracovným psom.

-dožíva sa 912 rokov

Samozrejme je to priemerná dĺžka života.

Jeho hlava je klinovitá a priamo úmerná k telu. Medzi ušami je široká. Šírka temena je cca  rovnaká ako aj jeho dĺžka. Temeno sa postupne zužuje od uší k ňufáku.

-ňufák je uhľovo čierny

-Skús má nožnicový a počet zubov u dospelého psa je 42 ks. Pri mechanickom poškodení je nutné potvrdenie o úraze od veterinára .

-Uši nasadené vzpriamené a dopredu smerujúce.

V štandarde plemená majú byť tmavé mierne šikmé oči, tie mu dodávajú prísny a pozorný vzhľad.

Chvost by mal siahať až po pätu psa. Pri pohybe má byť nesený v jemnom oblúčiku. Spodná časť chvostu je viac osrstená. Samozrejme pri určitých podnetoch môže byť chvost nesený vyššie  ale nikdy nie nad úrovňou chrbta.

Nemecký ovčiak sa pohybuje klusom. Jeho chôdza je ladná a ľahká.

Farby, ktoré sú prípustné sú čierna s červeno-hnedými, hnedými, žltými niekedy až svetlo sivými znakmi. Čiernasivá jednofarebná s tmavším uhlovaním. Menej prípustné nie však priamo chybné je biely znak na hrudi.

 2502A728-3844-4A64-BE11-637985FBD08F

Zdravie a choroby Nemeckého ovčiaka 

V štandarde plemena sú vady, ktoré eliminujú budúcich chovných psov.

Medzi vylučujúce vady patria hlavne:

 1. Temperament plemena-nervozita, agresia
 2. Dysplazia ťažší stupeň
 3. Nezostúpene semenníky /u psov/
 4. Zlé nasadenie uší, deformácia uší, mäkká chrupavka, hematón
 5. Zle postavenie chvosta, zálomok, zlomený chvost, syndróm mŕtveho chvostu
 6. Ostatné možné deformácie tela psa
 7. Neúplný chrup
 8. Podkus alebo predkus ak je väčší ako 2mm
 9. Nedodržaná výška plemena o viac ak 1 cm smerom na hor i na dol
 10. Albinizmus
 11. Dlhosrstosť /nerovnomerne umiestnená srsť/

 skus psa

Ako každé plemeno, aj nemecký ovčiak môže trpieť niektorými závažnými chorobami.

 

Dysplazia bedrového kĺbu

Dysplazia bedrového kĺbu je dedičné ochorenie, ktoré napáda zadné končatiny. Tie nezapadajú správne do kĺbového lôžka a tým spôsobuje voľnosť kĺbového spoja. Odstupom času ochorenie vedie k degeneratívnej artritíde bedrových kĺbov a ich nehybnosti. Nemecký ovčiak je na dysplaziu bedrových kĺbov veľmi náchylne plemeno, preto treba dávať pri výbere šteniatka aby obaja rodičia mali testy DBK s výsledkami nie vyššími ako 1.

Dysplazia lakťového kĺbu je podobné ochorenie ako vyššie spomenutá DBK ale postihuje aj lakťové kĺby. Je menej častá.

 

Degeneratívna myelopatia

Je genetické ochorenie, ktorému sa však dá predchádzať genetickými testami. Laboklin má komplexné balíčky DNA testov pre nemeckých ovčiakov. Zväčša postihujú psov, ktorí majú DBK. Tak isto je to dedičné ochorenie jeho následkom je pomalé oslabovanie zadných končatín, ktoré často končia úplnou paralýzou. Spôsobuje to degenerácia miechového nervu. Do chovu by mali byť uprednostňovaný jedinci, ktorý sú bez týchto mutácií.

 

Torzia žalúdka

Torzia žalúdka strašiak veľkých plemien so širším hrudníkom. Torzia je život ohrozujúci stav a je nutný okamžitý operačný zákrok. Ľudovo tomu hovoríme pretočený žalúdok. Dochádza k nemu, keď sa pes nažerie alebo napije väčšieho množstva vody a následne sa rýchlo a prudko pohybuje. Pri tomto pohybe a žalúdok nafúkne, pretiahne a následne otočí okolo svojej osi, pri tomto dochádza k priškrteniu pažeráku a ciev, vďaka čomu sa uvoľňujú plyny vo väčšej miere a nasleduje odumieranie vnútorných orgánov v dôsledku neprekrvenia. Okamžite pri podozrení torzie žalúdka musí veterinár zasiahnuť.

 

Exokrinná pankreatická insuficiencia

Je vo väčšine prípadov tiež genetické ochorenie. EPI je ochorenie pankreasu, jeho časti ktorá produkuje tráviace enzýmy. Pes kvôli tomuto ochoreniu nie je schopný tráviť potravu a nedokáže získavať živiny z potravy, čo ma za následok aj pokles na hmotnosti a postupne chradnutie. Všetko aj napriek tomu, že pes riadne žerie. Ďalším príznakom môže byť hnačka. Liečba prebieha v podávaní pankreatických enzýmov do potravy psa.

 

Hypotyreóza 

Hypotyreóza je ochorenie, ku ktorému má nemecký ovčiak pre dispozíciu. Prejavuje sa kožnými problémami, problém so srsťou, menšia fyzická aktivita, malátnosť, únava, nadváha, pohlavne problémy, menší vzrast a u šteniat dokonca i mentálna retardácia. Liečba tejto choroby je celoživotná. Lieči sa pomocou Tyroxínu.

 

Alergie 

Alergie tak isto ako ľudia môžu trpieť alergiou na rôzne druhy potravín (mäso, zelenina, lepok, kukurica, ryža, sója atď.) a tak isto aj alergie na peľ, prach, roztoče a podobne. Ideálne pri podozrení na akúkoľvek alergiu je návšteva veterinára a následne odobranie vzoriek a rozbor.

 

Pre koho je plemeno vhodné

Nemecký ovčiak je plemeno vhodné aj ako prvý pes v rodine ale je veľmi dôležitá pevná ruka a vedenie psa. Základom je riadiť sa porekadlom cukor a bič. Odmeňovanie a karhanie psa. Je to plemeno pre ľudí, ktorí budú mať čas venovať sa dostatočne výchove. Nazvala by som ho zážitkovým psom. Potrebuje niečo objavovať a učiť sa novým veciam. Je to pes, ktorého treba unaviť ako fyzicky tak aj psychicky. Potrebný je aspoň základný výcvik. Zhodnotenie je vhodný pre každú vekovú kategóriu vyzbrojenú dostatočnou chuťou pracovať sním a učiť ho.

 4618983D-A9E0-46F7-A29E-10DDDFCB33F7

Starostlivosť o Nemeckého ovčiaka

Ak rasa patrí medzi menej náročne na „údržbu“. Na čo sa však kladie veľký dôraz je množstvo prechádzok, denné cvičenie formou výcviku, športu alebo hry. Je to veľmi aktívne plemeno a je potrebné mu vybiť energiu. V prípade, že ste vyťaženejším človekom a nebudete sa mať čas venovať dostatočne týmto veciam, môže prísť frustrácia, ktorá bude mať za príčinu nežiaduce správanie psa, či už vo forme štekania alebo ničenia predmetov.

Ako každé plemeno tak aj nemecký ovčiak v rannom veku, kedy dospieva a prezubuje rád hryzie rôzne predmety, preto je ideálne  zabezpečiť mu hračky na to určené. Nielen sa zabaví ale navyše si udrží čisté zuby a ústnu dutinu. Ideálnou hračkou sú jelenie parohy a špikové kosti.

 

Starostlivosť o srsť

Starostlivosť o nemeckého ovčiaka spočíva najmä vo vyčesávaní srsti. Najmä ak sa rozhodnete mať dlhosrstého nemeckého ovčiaka v interiéri.  

V prípade, že bude pes celoročne vonku, odporúča sa nekúpať ho často, keďže častým kúpaním prichádza o mastnosť, ktorá psa chráni pred alergickými reakciami infekciami.                                                                                                                                                                             

      4D93F6D2-0D1B-4A9E-B480-2B1462A8AA4E                                                                                                                                                                       

Zásady kúpania psa  

Pred každým kúpaním psa je nutné ho vyčesať. Snažíme sa nenamáčať hlavu a dávame pozor hlavne na okolie uší. Výber šampónu by mal byť precízny  šampón má mať neutrálne pH. Predchádzame tým tvorbe lupín.

Výcvik Nemeckého ovčiaka

Dôležitým je aspoň základný výcvik a tréning. Ideálnym spoločníkom na výcvik je aj pamlskovník. Existujú rôzne druhy, materiály.

https://www.panakei.sk/pamlsovnik-na-maskrtky/

Nedovolí mi nespomenúť, že nemecký ovčiak je veľmi aktívnym ba až neúnavným psom. Treba mu dopriať dostatočný pohyb, zamestnávať jeho telo i myseľ. Ideálnym tréningom nato je poslušnosť.

Nemecký ovčiak je skvelou voľbou aj ako prvý pes v rodine. Je však nutné byť pre neho autoritou a nezanedbať prvý rok výchovy.

Zvyknú sa naviazať na majiteľa a pri jeho neprítomnosti vyštekávať, zavíjať alebo hrýzť predmety, je to tým, že pes pociťuje úzkosť. 

Nemecký ovčiak je pes vhodný na celoročný pobyt vonku. Samozrejme je potrebné aby mal zateplenú búdu. Jeho srsť s podsadou je prispôsobená pobytu vonku.

 9519F4D6-E237-4995-A4C0-4B2C66FE25D5

Ideme na výstavu

Na výstavu psov potrebujeme mať zvládnutú základnú poslušnosť. Pes musí byť socializovaný, nesmie javiť známky agresivity voči psom a tobôž voči ľuďom. Chôdza pri nohe, následne výstavný postoj a kontrola skusu. Predvedenie psa v kruhu na výstavnom vodítku.

 

Kŕmenie Nemeckého ovčiaka  

Šteniatko Nemeckého ovčiaka 

Ako u každého iného plemena potrebuje kvalitnú stravu. Ideálne je nízko kalorické krmivo, predídeme tým príliš rýchlemu rastu a tým spojenými komplikáciami.

Ideálne percento bielkovín je 22 až 24 percent a 12 až 15 percent tuku. Kŕmna dávka by sa mala rozdeliť do 4 dávok.

Dôležitá fáza rastu je medzi 4-7 mesiacom-je to obdobie kedy rastú rýchlo a je naozaj potrebné mať správne vyváženú stravu.

Najprirodzenejšou stravou je surové mäso ale z hľadiska našej ľudskej pohodlnosti tu máme k dispozícií granuly . Pre šteniatka nemeckého ovčiaka sú vhodné napríklad https://www.panakei.sk/granule-pre-steniatka/ 410_panakei-granule-pre-stenata

Odporúčame zaradiť do jedálničku kĺbovú výživu. Perfektnú vstrebateľnosť má https://www.panakei.sk/klbova-vyziva-pre-psa/

Hlavne v rannom veku je dôležité aby pes nehladoval  je potrebné sledovať potreby psa. Niekedy napísané kŕmne dávky nestačia a je potrebné ich prispôsobiť potrebám daného psíka. Musíte pozorovať ako Vám psík prosperuje.

Minimálne 3 mesiace musí byť jeho kŕmna dávka zodpovedajúca 8% hmotnosti šteňaťa.

Od jeho 4 až 6 mesiacov sa zmenšuje o 2% a neskôr od 7 mesiacov zmenšuje o 2-3%.

AE4F1889-49F4-44BA-9635-52DDC25E6500

Samozrejme prirodzenou stravou psa je mäso. To znamená, že  hlavným zdrojom bielkovín je mäso. Presne pre toto je dôležite vedieť aké je zloženie granúl, ktoré podávame svojmu psíkovi.

Väčšina krmív obsahuje množstvo obilnín, kukurice a sóje. Sú to zložky, ktoré vo voľnej prírode pes nevyhľadával a neprichádzal s nimi do kontaktu v takomto množstve, aké je v granulách. Tieto zložky môžu spôsobovať rôzne potravinové alergie. Pes nie je schopný tieto zložky stráviť.

 

V dospelosti sa odporúča kŕmenie 1x denne, my odporúčame rozdeliť dennú kŕmnu dávku na 2 kŕmenia ráno a večer. Z hľadiska pálenia energie dospelého psa odporúčam napríklad tieto granuly https://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/

image2

Ďakujeme CHS Lucanis Alpha za poskytnutie foto 

CHS sa zaoberá chovom a výcvikom pracovných plemien psov