Lhasa apso - kompletný prehľad o plemene

Lhasa apso

Fci skupina

 

Lhasa apso je veľmi dobrý,veselý a hravý psík na druhej strane je veľmi sebavedomí a nezávislí.

 

Pôvod plemena 

 

Pôvodne išlo o strážneho psa tibetských mníchov. Po stáročia boli chované len v kláštoroch a obyčajný ľudia ich považovali za svätých psov , ktorý prinášali šťastie. Názov plemena sa pravdepodobne nesie na základe hlavného mesta Lhasa. Lhasa apso bolo chované výhradne na území krajiny pôvodu a na západ sa takmer ani nerozšírilo. Obyvatelia verili, že do tela psíka sa prevteluju duše mŕtvych a preto sa lhasa apso nedalo kúpiť a bolo možné ho dostať iba darom. Považovali ho ako talizman pre šťastie. 

Jedna z povier, ktoré kolovali bolo aj, že mnísi, ktorí presne nedodržiavali kláštorné pravidla boli reinkarnovaný do tela lhasa apso.

Začiatkom 20. storočia mali chovatelia možnosť po prvý krát vidieť toto plemeno na výstave psom, ktorá sa konala v Londýne. Štandard plemena sa zhotovil v USA a začalo sa lhaso cielene šľachtiť v konkrétnych farebných variantoch. Dnes je patrónom plemena Veľká Británia. Povaha plemena 

 

V tomto malom psíkovi bije srdce leva.

Ide o veľmi šťastné, veselé a hravé plemeno od špiku kostí. Dospieva veľmi pomaly a tým pádom si zachoval šteňaciu hravosť. Lhasa je citlivý psík, ktorý sa hodí aj na chov do menších mestských bytov. Jeho mierna povaha sa pri malon náznaku slabšieho vedenia vie zmeniť na vodcovský typ. Tvrdohlavosť je jedna z vlastností lhasa apso a prejavuje sa tak, že psík sa podriaďuje jedine svojmu pánovi, nikomu inému. Preto aj napriek tomu, že ide o malého a pokojného psíka je potrebná včasná a precizná socializácia aby sme si zabezpečili bezproblémové spolunažívanie. Lhasa je veľmi dobrý strážca a je veľmi ostražitý a pred cudzími ľuďmi sa má na pozore. Hoci od neho neočakávate, že bude strážnym psom je dobrým strážcom. Narozdiel od iných plemien podobného charakteru lhasa apso nieje zo začiatku hneď kamarát s každým novoprijatým zvieraťom alebo novým človekom. Pre svojho človeka je lojálna a verná no voči cudzím je ostražitá a rezervovaná. 

 

Výchova lhasa apso 

 

Zvyčajne veľmi rýchlo pochopia, čo od nich majiteľ očakáva a žiada. Či sa však rozhodnú poslúchať záleží na tom ako sme k ním pristupovali počas výchovy a socializácie. Je potrebná dôslednosť pri výchove a keď mu raz niečo zakážeme nieje dobre to inokedy porušiť. Lhasa si to veľmi dobre zapamätá. Treba ho presvedčiť o svojich výcvikových plánoch ale rátajte s tým, že u tohto plemena nezažijete otrockú poslušnosť. Vzhľad Lhasa apso 

 

Ide o malého robustného psa, ktorý má dlhú srsť. Pôsobí elegantným dojmom. Je kompaktný a celkové proporcie pôsobia vyvážene. Hlava je stredne veľká a má mierny strop. Oči sú tmavé a stredne veľkej veľkosti. Uši má bohato osrstene nesené su zvesené. Línia chrbta je rovná. Chvost je bohato osrstený a hrdo nesený nad úrovňou chrbta.  Končatiny sú rovné a zakončené mačacími labkami. Lhasa má bohatú dlhú kryciu srsť s miernou podsadou.

Srsť má na dotyk hebkú s farebnými variantami : 

 1. zlatá
 2. piesková
 3. šedá
 4. medená
 5. žíhaná
 6. biela
 7. hnedá
 8. čierna

Prípustné je jedno a aj viacfarebné sfarbenie. 

Ideálna výška dospelého jedinca v kohútiku sa pohybuje okolo 25 cm pričom hmotnosť 5-7 kg. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Ide o psíka, ktorý je vhodný do mestského bytu. Pretože je nezávislí a sebavedomí nezvykne trpieť úzkosťou z odlúčenia a bez problému počká doma svojho pána pokiaľ je v práci. Lhasa nieje náročný na pohyb, tak mu stačia aj menšie prechádzky. V domácnosti je veľmi rád v centre diania, veľmi rád pozoruje správanie a bežné činnosti ľudí z pohodlného miesta. 

 

Starostlivosť o srsť 

 

Jeho dlhá srsť je podobná ľudským vlasom a tým pádom je starostlivosť o ňu celkom náročná. Vyžaduje si každodenné česanie a časté kúpanie. Jedine takto vieme zabezpečiť, že sa v nej nebude zadržiavať prach a iné nečistoty. Srsť neustále rastie a je potrebné ju zastrihávať. 

Nevyhnutná je taktiež aj ústna hygiena a čistenie zubov. Ideálne sú žuvacie hračky na čistenie zubov a aj žuvacie kosti ako napríklad špiková kosť. Rovnako ako u každého plemena raz týždenne kontrolovať oči a uši aby sme prechádzali zápalom skôr ako bude už neskoro. V prípade dlhých pazúrov ich zastrihnutie. 

 

Zdravie plemena 

U lhasa apso môžeme hovoriť o pomerne zdravom plemene ale napriek tomu sa aj u tohto plemena môžu častejšie objaviť choroby ako napríklad : 

 1. luxácia pately
 2. progresívna atrofia sietnice
 3. potravinová alergia
 4. kontaktná alergia
 5. zápal spojiviek
 6. ochorenie obličiek
 7. kožné problémy 
Preto je vhodné poobzerať sa po registrovanej chovateľskej stanice, ktorá sa zaujíma nielen o exteriér psa ale aj o jeho zdravotné stránky. 

 

Kŕmenie plemena Lhasa apso 

 

Výživná a kvalitná strava zohráva významnú úlohu vo správnom vývoji psa. Druh krmiva záleží od aktivity psa. Treba dávať pozor nato aby sme psa neprekrmovali a nevznikla tým pádom u neho obezita. Kŕmnu dávku je potrebné upraviť podľa úrovne aktivity psa. Odporúčame granule, ktoré majú vysoký obsah mäsa a neobsahujú žiadne obilniny ani dochucovadla.