LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Čistenie psieho chrupu

Ako sa správne starať o dentálnu hygienu Vášho psa?

Určite viete, že starostlivosť o zdravie ústnej dutiny sa netýka len nás, ale aj našich štvornohých miláčikov.

Po každom kŕmení zostáva na zuboch psíka isté množstvo potravy. Pokiaľ sa správne neodstráni, vytvorí sa na chrupe zubný povlak. Ten časom môže zmineralizovať na zubný kameň. Psík bude mať podráždené a zapálené ďasná. Cez ne sa potom môžu nebezpečné baktérie dostať do okolitého tkaniva.

Výsledkom sú bolestivé zápaly, paradentóza, nepríjemný zápach z papuľky, odmietanie stravy pre bolesť, nevrlosť a podráždenosť. Baktérie môžu preniknúť aj do krvného obehu a podpísať sa na zhoršení zdravotného stavu vášho psíka. K najčastejším komplikáciám patrí oslabenie imunity, zápal osrdcovníka a obličiek. 

S trpezlivým prístupom a správnym čistením zúbkov však dokážete výrazne zlepšiť zdravotný stav Vášho psíka. Nemajte obavu, dá sa to zvládnuť aj bez zápasu :) Psík sa na nové procedúry dokáže naučiť v každom veku. Mladšie ročníky majú, samozrejme, istú výhodu, ale s účinnými pomôckami v podobe chutných pamlskov dokážete aj staršieho psa naučiť novým trikom.

 

akita-panakei 

 

Dopočujeme pre Vás vybrať na eshope parohy pre psa na kúsanie alebo hovädzie kože na kúsanie.

 

Aby Váš psík bral čistenie zubov ako rutinu

 

Začnite od šteniatka

Trénujte čistenie zúbkov od útleho veku, aby si psík na tento úkon zvykol. Vytvorte si s ním vzťah založený na dôvere. Ak Vám šteniatko dovolí pozrieť a pomasírovať jeho ďasná, získate dobrý predpoklad pre spoluprácu aj v neskoršom veku.

 

Pevný čas čistenia

Vyhraďte si na čistenie zubov pevný čas - napríklad podvečer po poslednom kŕmení. Rýchlo sa z tejto aktivity stane rutina, voči ktorej nebude odporovať a nebude ju považovať za stresovú situáciu. Na masírovanie a čistenie môžete používať aj obyčajnú mäkkú detskú kefku alebo gumenú násadu na prst so štetinami.

 

 

Strava

Akékoľvek žuvanie je veľmi prospešné. Žuvaním dochádza k mechanickému obrusovaniu povlaku a zubného kameňa z povrchu zubov. Mnohé pamlsky pre psov majú zloženie aj tvar prispôsobené tak, aby pomáhali zabraňovať tvorbe zubného povlaku a usadzovaniu zubného kameňa. Pes musí totiž pri ich žutí používať aj zadné zuby, ku ktorým je pri čistení ťažší prístup.

 

pexels-mohan-nannapaneni-5913069 (1)

 

Pravidelná prehliadka chrupu psa

Sami vykonávajte preventívne prehliadky chrupu a nezabúdajte ani na dohľad veterinára, ktorý dokáže odhaliť skryté problémy. Na čistotu a stav chrupu vplýva množstvo aspektov a niekedy si ani samotný majiteľ psíka neuvedomuje ich dosah. Je to hlavne vek, plemeno psíka, celkový zdravotný stav, výživa, genetické predpoklady a samozrejme aj kvalita veterinárnej starostlivosti. Dentálna hygiena je pre psa veľmi dôležitá. Pustite sa do nej čím skôr!