LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Starostlivosť o psie zuby

Čistenie zubov psa

Viete koľko zubov má pes ? Psy majú 42 zubov. Čo je o 10 viac ako máme my. Zvykanie psa na čistenie zubov nieje tak náročné ako sa na prvý pohľad môže zdať.

 

 

Zubný kameň u psov 

Rovnako ako u nás ľudí aj v ústnej dutine psa sa pôsobením baktérií vytvára na povrchu zubu povlak. Ide o prirodzený proces, ktorému sa nedá zabrániť, ide ho však účinne eliminovať. Zubný kameň sám o sebe nieje pre psa nebezpečný je skôr nekonformný. Ide o minerálnu usadeninu. Problém spôsobujú baktérie, ktoré na členitom povrchu zubného kameňa nachádzajú útočisko. Pokiaľ je zubného kameňu priveľa a začne sa rozširovať pod ďasna môže spôsobovať zápal, kývanie zubov alebo paradentózu, nepríjemný zápach a odmietanie stravy pre bolesť.

Opakované zápaly môžu za rozšírenie zápalu do celého tela, najčastejšie komplikácie na základe nedostatočnej zubnej hygieny sú oslabenie imunity, zápal osrdcovníka, pečene a obličiek. Čo môže mať aj fatálne následky.

 

Menšie plemená psov, ako sú napríklad ratlíci, maltézske psy, čivavy a jorkšírske teriéry, patria k druhom, ktoré sú na ochorenia ústnej dutiny extra citlivé. Pozor by si mali dávať aj majitelia rás so skráteným ňufákom - francúzske buldočky, mopsy.

 

 

Ako správne čistiť zuby psa ?  

Ak máte doma šteniatko začnite ho učiť na ústnu hygienu čím skôr. Masirujte mu ďasná. Týmto si u neho prehlbuje aj dôveru a neskôr nebude protestovať pri umývaní zubov.  

Na čistenie mliečnych zubov vám postačí obyčajná mäkká detska kefka.

Trvalý chrup už potrebuje kefku, ktorá dokáže vyčistiť vonkajšie aj vnútorne plochy zubov súčasne. Dôležitá je pravidelnosť. 

Spolu so psou kefkou používajte aj špeciálnu zubnú pastu, v žiadnom prípade nepoužívajte ľudskú. Zložky v nej by mohli byť pre psa toxické. Psie pasty mávajú lákavú arómu a zľachčujú sklz štetín zubnej kefky po sklovine. 

 

 

Vyskúšajte tento postup čistenia zubov u psov

 

  • začnite s masážou ďasien
  • po pár dňoch vyskúšajte ako bude psík reagovať na zubnú pastu
  • pokiaľ ide všetko podľa plánu, nastáva čas na kefku
  • neponáhľajte sa a vytvorte si postup, ktorý bude vyhovovať aj vám i psovi. 
  • chválte ho 

Môžete vyskúšať aj dentálne pamlsky pre psov, tie su však určené najmä na zadne zuby, ktorými pes žuje. Medzi prevenciu proti zubnému kameňu patrí aj výber vhodného krmiva. Od štenacieho veku odporúčame na žuvanie špikové kosti, ktoré častokrát pomáhajú psom v šteňacom veku v prezubovaní a správnom nasadený a postavení zubov.