Čivava - kompletný prehľad o plemene

Čivava

FCI skupina 9

čivava-panakei-1 

Pôvod plemena

 

Presné zmienky o vzniku plemena niesu zachované ale jeden z možných dátumov vzniku sa pohybuje okolo roku 1884. Mexičania sa snažili vyšlachtiť malé plemeno , ktoré mohli predávať turistom. V tomto období ešte neexistoval oficiálny názov čivava ale nazývali ich mexicko-texasky alebo arizonský pes , najmä vzhľadom na mesto kde boli tieto psy najčastejšie predávané. Neskôr bola čivava spájaná skôr s Mexikom a tým pádom aj mestom v časti Mexika , ktoré sa volalo CHIHUAHUA a z tohto mesta pramení aj dnešný názov plemena. V roku 1904 sa prvé plemeno čivavy dostalo do zápisu Amerického kynologického klubu.

Jedna z teorie pôvodu čivavy je aj to , že čivavy sú sprievodcami mrtvých duší a týmto pádom sa používali v náboženstvách ako obete na pohreboch. Bolo to v čase indiánskych kmeňov. Ďaľšia teória je , že slúžila Aztékom ako obetný pes pre rituál. Čivava je s nami už viac ako 1 000 rokov. Medzi ďalšiu teóriu patrí aj to , že čivavu vlastne do Mexika priniesli Španieli v 15. storočí pri dobití mesta. Ani jedna z týchto teórií nebola dodnes potvrdená a ani vyvrátená. 

 

Povaha čivavy

 

Čivava je veľmi spoločenské plemeno.  Ego tohto malého psa je naozaj veľké a veľmi rada je stredobodom pozornosti. Keď tak nie je vyžaduje si pozornosť štekaním alebo dokonca predstiera zranenie. Je naozaj sebavedomím psom a bez mihnutia oka sa postaví aj omnoho väčším psom. Čivava je naozaj spokojná a šťastná keď je rozmaznávaná. Čivava je plnohodnotným psom, nie len kabelková ozdoba. Sú veľmi inteligentný  a empatický čo z nich robí dosť často aj terapeutického psa dokonca sa využíva aj ako strážny pes , vďaka svojej neustálej ostražitosti a pozornosti. Napriek tomu , že majú povesť gaučových psov sú naozaj zdravé plemeno , pri správnej starostlivosti a dobrom výbere chovateľskej stanice môžeme mať naozaj dlhodobého priateľa a rodinného miláčika. Priemerný vek je 16 rokov , nie je však ničím výnimočným, že sa dožívajú aj vyššieho veku . 

Nie Je potrebné stále ich nosiť na rukách , v taškách a podobne čivava je veľmi zvedavým psíkom a rada si pobeha a preskúma okolie sama . Čivava je hravá a má naozaj veľmi blízky vzťah so svojím pánom. Keby bol pán čivavy v ohrození je ochotná postaviť sa nebezpečenstvu a chrániť ho aj napriek tomu , že by mala prísť k zraneniu. S inými ľuďmi a psami sa znášajú celkom dobre v rodine s malými deťmi sa im až tak nepáči. Ide hlavne o to , že pozornosť sa venuje hlavne deťom a čivava žiarli. Pokial deti však majú nad 6 rokov je to jednoduchšie a čivava sa práve teší z ich pozornosti. 

Samozrejme ako pri každom psovi aj pri malej čivave je nutné včas socializovať a venovať pozornosť aj výcviku . Výcvikom vieme predchádzať aj nepríjemnému štekaniu a tvrdohlavosti . 

 čivava-panakei-ušata

Vzhľad čivavy 

 

Hlavnou charakteristikou je samozrejme veľkosť a taktiež aj veľké netopierie uši a neprimerane veľké oči. Ktoré pôsobia tak vypuklo podobne ako u bulldočka. 

 

Poznáme dva varianty čivavy , čo sa týkajú srsti : 
  1. dlhosrstá čivava - srsť je buď hladká alebo jemne zvlnená. Osrstené uši , výrazný golier a úplne zarastený chvost
  2. krátkosrstá čivava - krátke husté chlpy s jemným leskom po celom tele. 

V štandarde plemena sa neuvádza presna veľkosť, ktorá by mala byť typická pre najmenšieho psa na svete. Je skôr daná váhovým limitom a to je váha v rozmädzí od 500g do 1,5 kg. Pričom preferovaná je čo najmenšia veľkosť. Jedinci , ktorí vážia nad 3 kg sú z klubu čiváv vylúčený . 

To že chceme mať čo najmenšie čivavy , ktoré vážia naozaj málo , nemajú ani 1 kg a následkom toho je množstvo zdravotných komplikácií. 

 čivava-panakei-hrnček

Zdravie a choroby 

 

Nezodpovedný chov , ktorý sa zaoberá hlavne exteriérom a nezaujímajú sa o zdravie . Predstava o ideáloch nadmerne veľkých očí a krátkeho čumáku viedol k veľmi citlivým a náchylným očiam a aj k dýchacím problémom a častým zubným kazom a rôznym zápalom. https://www.panakei.sk/pamlsky-pre-psov-himalajska-dentalna-tycinka-pre-psov/

Medzi ďalšie ochorenia , ktorým sa musí čeliť zapríčinila aj snaha o čo najmenšiu veľkosť čivavy. Psík , ktorý je tak maličký a váži sotva 500g len ťažko vie čeliť chorobám a infekciám. Sú príliš malé a často krát tento boj s chorobami a infekciami končí predčasným úmrtvým.

Napríklad aj úplne bežné ochorenie ako je hnačka môže viesť k tomu , že malé psy pri zvracaní a hnačkách prichádzajú do stavu kedy je ich život ohrozený a rýchla návšteva veterinára je v tomto prípade veľmi nutná. 

Pri normálnej veľkosti sú čivavy v podstate rúbusným a silným psom a sú dosť odolné.  Dôkazom je aj prežitie v uliciach Mexika.  

Tým že čivava sa stala viac módnym psom do kabelky ako psom , ktorého zodpovedný chov je prioritou viedlo k tomu , že majú množstvo dedičných chorôb.

 Najčastejšími dedičnými chorobami sú : 

  1. predkus
  2. podkus
  3. predčasná strata zubov 
  4. luxácia pately
  5. epilepsia
  6. hydrocefália
  7. hypoglykémia
  8. srdcová nedostatočnosť 

Ak chceme týmto dedičným chorobám predchádzať mali by sa pred zaobstaraním šteniatka riadne informovať o testoch rodičov a o povesti chovateľskej stanice. Je jednoduché vyhľadať si aj vrhy predtým cez sociálne siete a klubové stránky.  Ak chcete šteniatko odporúčali by sme Vám kontaktovať poradcu chovu , ten má najlepší prehľad o očakavajúcich vrhoch , chovných psoch a fenách a hlavne aj prehľad o testoch .

Väčšina registrovaných chovateľských staníc si potrpí na zdravý svojho chovu a takisto aj odchovov. Priemerná cena papierového psíka je od 800 cez 1000 eur . Samozrejme všetko záleží od krvnej línie , chovu a podobne. S chovateľom sa vždy dá dohodnúť napríklad aj na spoluvlastníctve psíka , či chcete psíka na výstavy a ďalší chov a podobne aj od tohto všetkého sa odvíja cena psíka. Je dôležite vedieť čo chcete ďalej.


čivava-panakei-mala

Výchova čivavy 

 

Čivava je spoločenský a oddaný pes. Napriek svojmu mini rozmeru je naozaj pohotovým psom . Je nedôverčivým psom k cudzím ľudom , má vyvinutý polovnícky inštinkt. 

Niekto si môže povedať , že je nevycvičiteľným psom ale opak je pravdou. Ak sa čivave venujeme vieme ju naučiť základnej poslušnosti. 

 

Pohyb a aktivity 

 

Na pohyb ma naozaj male nároky. Stačí jej malá prechádzka , prípadne výbeh na dvore kde jej môžeme hádzať aport. Ideálne je prechádzka aspoň 1x denne tak 2-3 km. Tak isto sú aj super parťáci na agility. V zimných mesiacoch a pri chladnom počasí je potrebné zaobstarať jej oblečenie. Jej malé telo nema až tak dobrú termoreguláciu ako ostatné plemená. 

 čivava-panakei-aport

Starostlivosť o čivavu 

 

Odporúčame kúpať ju jedenkrát mesačne, predtým je však potrebné vyčesať ju gumovou kefou. 

Denne čistiť oči vlhčenými na to určenými alebo používať starú klasiku a to borovú vodu. https://www.panakei.sk/bylinne-utierky-pre-psov-na-oci/

Ak si všimneme že psík nám myká hlavou alebo sa moc škrabe je potrebné pozrieť sa na uši. Z dôvodu , že čivava je ľahký psík jej pazúriky sa neobrusujú samé preto je potrebné ich pravidelne strihať. https://www.panakei.sk/klieste-na-strihanie-psich-pazurov/

 


čivava-panakei-náruč

Kŕmenie čivavy 

 

Do 8 týždňa života sa šteniatka krmia 4 x denne a od 8 týždňov života do 6 mesiacov sa odporúča kŕmenie 3x denne. Po 6 mesiacoch sa tento interval pomaly zmenšuje a kŕmenie by malo prebiehať 2x denne. Pričom treba pozorovať ako náš psík prosperuje. Chovateľ Vám vždy dá granulky na ktorých máte pokračovať. Prechod na iný druh by mal byť postupný aby sme predchádzali zažívacím ťažkostiam.


1512_panakei-granule-pre-psovhttps://www.panakei.sk/granule-pre-male-plemena/