LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Najčastejšie ochorenia psov

Za spoločný život so svojím psíkom sa môžete stretnúť s niekoľkými bežnými, psími ochoreniami . Medzi najčastejšie ochorenia psov patria napríklad:

 

Zápal análných žliaz u psov

Väčšinou si ich vyprádzňujú stolicou. Zaroveň sňou sa vačky vytláčajú. V prípade , že ich prirodzené vyprázdňovanie je narušené nastáva ich zdúrenie , čo má za následok svrbenie u psa , jeho následovne šúchanie si zadku po zemi alebo olizovanie si koreňa chvostu. V tomto prípade je nutné vyhľadať veterinára a ten to psíkovi mechanicky vytlačí. Po tejto procedúre sa odporúča psíkovi dopriať kúpeľ , pretože vytlačenie vačkov má špecifický zápach .

 

 

Zubný kameň u psov

Vzniká hlavne pôsobením baktérií a zvyškami jedla a slín v ústnej dutine. Tie sa nalepia na zuby a spojením tohto všetkého vznikne niečo ako cement. Pôsobia naň minerálne soli fostát vápenatý a sliny. Toto potom zatvrdne a vytvorí sa zubný kameň.  Zubný kameň samozrejme nieje len kozmetickým problémom. Tak isto spôsobuje aj zápach z úst , bolesti zubov a ďasien a nakoniec aj vypadávanie zubov.  Zubný kameň sa odstraňuje u veterinára buď zoškrabaním alebo ultrazvukom. Všetko to prebieha v narkóze. Aby sme psovi pomohli udržať si čisté a zdrave zuby je potrebné ich umývať , dávať mu žuvacie pamlsky alebo kupovať pravidelne špikové kosti na ktorých si vie pes aj pochutnať a zaroveň vyčištiť zuby a trénovať žuvacie svalstvo.

 

 

Zápal spojiviek u psov

Najmä v jarnom období , kedy sa príroda prebúdza a kvitne rôzna tráva môže sa dostať nečistota , prach , peľ , časť trávy do oka psa a tým spôsobiť poranenie oka a následnu infekciu, ktorá sa prejavuje hnisavým výtokom a privretým okom. Jediné riešenie je vyčistenie a nasedenie antibiotických kvapiek alebo mastí. Ako prvú pomoc môžeme doma použiť borovú vodu na výplach a očnú masť.

 

 

Zápal hltana a hrtana u psov

Hlavnou príčinou je nachladnutie , keď nám pes zmokne alebo rozhorúčený vypije ľadovú vodu , prípadne zožerie sneh. Psík kašle , mení sa jeho štekot na zachrípnutý a z dôvodu zahlienenia môže aj vracať. Teplota nemusí byť automaticky zvýšená. Je potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc aby vylúčil kotercový kašeľ alebo ochorenie pľúc.

 

 

Črevné problémy u psov

Niekedy stačí len malé olíznutie vonku počas prechádzky a problém môže byť na svete. Tak isto aj krmenie od stola na rodinnej oslave a problemy a kolobeh hnačiek alebo zápchy sa môže začať.  Ak je hnačka sprevádzana teplou a trvá dlhšie ide o infekciu a je potrebné vyhľadať veterinára. Zavítajte tam ak by mal psík problém aj s vyprázdňovaním , je možne že mu niečo ostalo v črevách a kvôli tomu má zápchu. Ak to bude trvať dlhšie bude potrebné sono , rtg a podľa toho sa usúdi , či je nutná operácia.

 

 

Artróza kĺbov u psov

Je bolestivé ochorenie kĺbov , ktoré bráni v pohybe psíka, zvyčajne postretne psíka , ktorý je už starší alebo trpí nadváhou a rôznými genetickými ochoreniami na ktoré má predispozíciu. Tento stav sa rieši liekmi , ktoré tlmia bolesť a zlepšujú hybnosť alebo operatívnou výmenou kĺbu.

 

 

Začervenie u psov

Psíka treba pravidelne odčervovať a to už od prvých dní života. Šteniatka sa 14 dni po narodení prvý krát odčervujú. Najčastejšími parazitmi sú škrkavky , ktoré su mimo iné aj prenosné na človeka. Ďaľšie parazity , ktoré môžu ohroziť psa sú pásomnice , svalovec , háďatko či tenkohlavec. Medzi príznaky patrí nechutenstvo , chudnutie , nafúknuté brucho a tráviace ťažkosti a samozrejme viditelné vajíčka v stolici . Preto sa psíkovia maju odčervovať ideálne 4x ročne.

 

 

Psinka u psov

Je postrachom majiteľov psov. Medzi jej prejavy patrí zvýšená teplota , nechutenstvo a apatia až skleslosť psa . Hoci príznaky sú často nebadateľné , nepodceňujte ich a radšej vyhľadajte veterinára. Psínka môže byť v podobe pľúcného , nervového alebo črevného pôvodu. Zväčša ju chytia mladé psíky , ktoré ešte nemajú dostatocne vyvinutú imunitu . Následky môžu byť poškodenie mozgu , ochrnutie alebo trasenie končatín.

 

 

Kotercový kašeľ u psov

Hlavným príznakom kotercového kašlu je dusenie , kašlanie a zachripnutie hlasu psa . Kašel býva často suchý a chrapľavý . Psíkovia môžu vracať bielu penu alebo hlieny . Často krát psom tečú aj sople a kýchajú.  Bežne sa pes nakazí , niekde kde je veľká koncentrácia psov , Často si kotercák prinesieme domov z výstav a suťaží.  Inkubačna doba je 5 až 14 dní .  Prenáša sa kvapôčkov , slinami , kašlom , dotykom nosa alebo cez povrchy napríklad miska s vodou , hračky. Po prepuknutí kotercoveho kašla je nutné vyhľadať veterinár aby nasadil liečbu. Niekedy je nutné podávať injekčne antibiotika každý deň. Proti kotercovému kašlu sa dá očkovať. Ale taktiež ako u očkovaní proti chrípke to nieje zaručeným riešením.

 

 

Ochorenia srdca u psov

Nálezom typického šelestu je prvým znakom možnej choroby srdca. Ďaľším znakom môže byť pomalší rast šteniatok oproti svojím rovesníkom, väčšia spavosť, neochota hrať sa . Rodičom šteniatok aj samotným šteniatkam sa robia vyšetrenia srdca , ktoré sa pozerá na sone a počúva prístrojom. Veterinárne kliniky vydávaju certifikát o tom či je psik zdravý a vhodný na chov .Niekedy sa vrodené poruchy srdca prejavia až postupným dospievaním. Oveľa častejšie sa srdcové ochorenia vyskytujú vo vyššom veku zvieraťa, kedy srdcový sval začína ochabovať.Ako sa dá liečiť ochorenie srdca u psíka ? Zmenu životného štýlu – najmä kontrolovaná záťaž organizmu Lieky, ktoré zvyšujú silu srdcového úderu alebo menia rýchlosť srdcového úderu Lieky potrebné pre vylúčenie zadržiavaných tekutín Špeciálna diéta môže byť v niektorých prípadoch nápomocná Pri vrodených ochoreniach srdca je potrebná chirurgická liečba.