LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Nevhodné potraviny pre psov

Aké potraviny sú nevhodné pre naších miláčikov? ⛔

Existujú rôzne bežné potraviny, ktoré možno máte doma a ktoré by sme im v žiadnom prípade nemali podávať Vášmu psíkovi.

 

Všetci vieme, čo je skutočným strašiakom psíčkarov č. 1

ČOKOLÁDA A KÁVA - čím je tmavšia tým horšie , obsahuje toxickú zlúčeninu TEOBROMÍN, je podobná kofeínu. Vo väčšom množstve býva smrtelná.. Zjedenie týchto vecí vyvoláva hnačku, záchvaty , srdcovú arytmiu , bezvedomie a dokonca aj smrť. Z tela sa vylučuje veľmi pomaly takže pri opakovanom užití sa môže jeho účinok znásobiť. Podobne funguje káva - kofeín pričom smrtelná dávka je 100-200 mg na 1 kg psa.

 

Potraviny, ktoré by pes určite tiež nemal príjímať:

Avokádo - pri konzumácií sú výsledkom dýchacie a žalúdočné ťažkosti , ktoré spôsobuje látka zvaná PERSIN. Táto látka poškodzuje srdce a plúca.

Cibuľa - Porušuje hemoglobín , ktorý je potrebný na prenos kyslíka. Prejavuje sa bolesťami brucha , hnačkami , dýchavičnosťou , zrýchlené dýchanie a tep v najhoršom prípade nastáva smrť.

Surové zemiaky -  sú pre psov jedovate kvôli obsahu alkaloidu solanínu. Väčšina sa vyvarí pri tepelnej úprave. Varené zemiaky nie su pre psa toxické ale množstvo škrobu v nich sa zle trávi.

Nezrelé paradajky - obsahujú rastlinný jed Tomatin (príbuzný solanínu zo zemiakov). Zrelé plody by nebezpečné byť nemali.

Hrozienka -  malá dávka môže spôsobiť vážne komplikácie a viesť k vracaniu, hnačkám až k zlyhaniu obličiek.

Kôstky ovocia - broskyne, marhule, čerešne, jablká, hrušky) obsahujú zase amygdalín, uzavretý vo vnútri. Ak kôstka praskne, uvoľňuje sa z amygdalínu jedovatý kyanid. Amygdalínu je síce v ovocných jadrách len malé množstvo, takže kôstky spôsobujú skôr zápchu až blokádu čriev, prípadne dusenie ako otravu, ale každopádne je zbytočné nimi psa kŕmiť. Ak mu chcete prilepšiť vitamíny, jadrá či kôstky odstráňte. Ale ani tak to nepreháňajte - vysoký obsah ovocných cukrov v tráviacom trakte kvasí, čo spôsobuje nadúvanie a hnačky. Nadmerné množstvo vitamínu C potom zaťažuje obličky a môže viesť k vzniku močových kameňov

Vaječné bielka - Surové bielka zase obsahujú bielkovinu avidín, ktorá čiastočne účinnosť biotínu ruší. Ak dáte psovi celé surové vajce, zostane biotínu dosť, 
aby to malo pre telo prínos. Podávanie samotných bielkov však môže viesť k nedostatku (avitamninóze) vitamínu B. Je preto lepšie podávať samotný žĺtok, avšak z overeného zdroja, aby ste vylúčili riziko salmonely. Inak ponúknite radšej vajcia varené.

Alkohol , huby , muškátový a makadamový orech - Pozor! Z nich hrozí otrava, najmä alkohol je celkom nevhodný. Aj malé množstvo je pre psa toxické.

Soľ - Otravu môže vyvolať i nadmerné množstvo soli. Pre psa je smrteľná dávka okolo 4 g/kg telesnej hmotnosti.

Kysnuté cesto - Psie telo si nevie poradiť ani so surovým kysnutým cestom: v teplom prostredí žalúdka mnohonásobne zväčší objem, čím podstatne naplní žalúdok a zvýši riziko jeho pretočenia (torzia), ktoré bez včasnej operácie končí smrťou zvieraťa. Navyše pri kvasných procesoch v žalúdku vzniká pre psa jedovatý alkohol.

Kravské mlieko -  kravské mlieko ťažko spracuvávajú.

Varené a pečené kosti, najmä tie kuracie: Kým surové kosti sú výborným zdrojom minerálov a zároveň sú pre psíka vynikajúcou zábavou, tie varené alebo pečené by ste mu dávať nemali. Pri tepelnej úprave sa totiž kosti štiepia na ostré kúsky, ktoré by psovi následne mohli poraniť tráviaci trakt. Obzvlášť pozor by ste mali dávať na mäkšie kuracie kosti, ktoré do jeho misky rozhodne nepatria.

Sladkosti pre ľudí: rovnako ako čokoláda, ani žiadne iné „ľudské“ sladkosti nie sú pre psíkov vhodné. Obsahujú totiž množstvo cukru, dochucovadiel či zahusťovadiel. Ak chcete vášmu chlpáčovi osladiť život, siahnite radšej po niektorých druhoch ovocia alebo po čokoláde špeciálne vyrábanej pre psov.

Koreniny: psy znesú oveľa menej soli ako my, ľudia. Nemali by ste ich preto ponúkať ani slanými pochutinami, ako sú chipsy, slané krekry a podobné.

Polotovary a spracované ľudské jedlo: Prepálené tuky, mastné či dokonca vyprážané jedlá môžu byť pre psov rovnako škodlivé, ako pre ľudí. Niekedy možno ešte dokonca viac, keďže telo ich telá sú omnoho menšie, než tie ľudské. Pri dlhodobej strave zloženej z takýchto potravín môže mať psík žalúdočné ťažkosti, nábeh na zápal pankreasu alebo obezitu.

Spracované jedlo: obsahuje množstvo konzervantov, zahusťovadiel či umelých sladidiel. Jedným z nich je aj xylitol – pre psov obzvlášť nebezpečná látka. Jej častá konzumácia môže u našich malých chlpáčov viesť až k zápalu pankreasu. Plesnivé jedla tak ako aj pre nás tak i pre psov sú nebezpečné.

Prilepšovanie od stola - ľudská strava nieje pre psov vhodná

Piškóty - množstvo majiteľov používa ako formu odmeny piškóty . Neuvedomujú si však, že obsahujú veľké množstvo cukru a bielej múky.

Šunka, slanina a iné udeniny - tieto pochuťky , ktoré od stola dávame naším miláčikom škodia na ladviny , pečene a spôsobujú rakovinu. Tak isto spôsobujú aj zápal análných žliaz a psíkom sa môžu častejšie plniť analne vačky.

Citrusové plody - môžu spôsobiť prekyslenie organizmu a tým spôsobiť žalúdočné problémy. Tak isto môžu byť alergický na citrusové plody. Môže sa objaviť koprivka , opuch a iné prejavy alergie u psa.

 

 

Čo robiť ak pes zjedol niečo čo nemal ?

Určite nepanikárte, ale psíka pozorne sledujte. Niektoré potraviny nie sú vhodné z dlhodobého hľadiska, no tráviacim traktom prejdú úplne normálne (ovocie, cibuľa, kúsok vyprážaného jedla, kúsok čokolády a podobne). V takýchto prípadoch ho počas nasledovných 24 hodín od konzumácie danej potraviny pozorne sledujte. Pokiaľ nenastanú komplikácie ako hnačka, zvracanie, triaška, prudké dýchanie a ďalšie podobné, nemalo by sa mu nič stať. Pri toxických potravinách, ako je veľké množstvo čokolády, surové kysnuté cesto, alkohol či avokádo môže dôjsť k otrave. V takomto prípade ihneď kontaktujte veterinára a dohodnite sa s ním na ďalšom postupe.