LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Potraviny vhodné pre psov

Potraviny vhodné pre psov 

Netreba zabúdať, že pes má iný typ trávenia a preto nepotrebujú toľko ovocia a zeleniny ako my ľudia. Ideálny pomer je 10% denného príjmu potravy. Týmto zabezpečíte aby psík ovocie a zeleniny pekne spracoval bez nafukovania hnačky a zvracania. Kým niektoré druhy zeleniny a ovocia obsahujú pre psov prospešne látky iné sú pre psov pravým opakom. Niektoré sú pre nich dokonca toxické. 

 

Či už máte šteniatko alebo dospelého psa je veľmi dôležité aby ste vedeli, čo mu môžete do jedálnička dávať a čomu sa musíte vyhnúť. Psíkovi je potrebné rovnako ako nám ľuďom posilňovať imunitu, a tým ho chrániť pred chorobami. Imunita u psa záleži od mnoho faktorov - najdôležitejší je samozrejme genetický predpoklad, pohyb, vplyvy prostredia a samozrejme aj samotná strava psa. 

 

 

Vhodné potraviny pre psov na podporu imunity 

 

 1. brusnice - potravina bohatá na antioxidanty, vitamíny C , A, K. Pozitívne účinkujú pri liečbe infekcií močových ciest a pri ich zápale. Podávať ich môžete surové alebo f'’o forme sirupu či prášku. Môžete používať aj sirup určený pre ľudí kúpený v lekárni URINAL. Nikdy však nepodávajte psovi bežne dostupné džúsiky a pod. potraviny a nápoje, ktoré sú plné cukru. 
 2. čučoriedky - potravina plna vlákniny, antioxidantov a vitamínu C a K. Pomáhajú pri obezite a sú veľmi dôležití pri prevencií liečby srdca. Dokážu spomaliť fyzické a mentálne starnutie. Preto by mali byť súčasťou stravy najmä seniorov. Najprospešnejšie sú, keď sa podávajú surové a čerstvé.  Postačí hrsť čučoriedok pre stredne veľké a veľké plemená. Pre menšie plemená stačí pol hrste čučoriedok. 
 3. zelerová vňať - bohatý zdroj vlákniny, vápnika, železa, draslíka a viacerých vitamínov. Táto potravina posilňuje imunitný systém a detoxikuje organizmus. Dokonca môže zlepšiť stav zubov a dych psa. Podávajte vňať surovú - dajte psovi jednu stonku ako žuvaciu maškrtu. Niektorým psom vyhovuje však zelenina pripravovana na pare alebo vo forme sušeného doplnku stravy. 
 4. paprika - ma 4x viac vitamínu C ako pomaranč a obsahuje silné antioxidanty. 
 5. mrkva - je zdrojom vitamínov a minerálov, vlákniny a antioxidantov. Podporuje zdravé oči a rast kostí a zubov. Veľkým plemenám môžete dať žuvať celú surovú mrkvu, malým plemenám je vhodné nakrájať ju na menšie časti. Vhodná je aj mierne uvarená alebo ako náhrada pamlskov. 
 6. brokolica - zdroj vápnika, draslíka, železa, vlákniny a vitamínu C. Podávať ju môžete surovú, varenú alebo dusenú. Vždy jú však naporcirujte na malé kúsky aby ste predchádzali možnému uduseniu, 
 7. banán - obsahuje množstvo medi, mangánu, vlákniny a vitamínov B a C. Vďaka svojej sladkej chuti pre psov predstavuje veľkú dobrotu. Pre jeho vysoký podiel cukru však podávajte len príležitostne. 
 8. žltý melón - je bohatý na betakarotén a vitamíny B a C. Odstránte semená a ošúpte ho. Psíkovi podávajte malé množstvo melónu aby nemal po ňom hnačky. 
 9. kapusta - obsahuje veľa vlákniny a antioxidantov. Podávať ju treba s mierou a bude mať pre psíka pozitívny vplyv. Môže byť varená alebo aj surová. 
 10. kokosový olej - obsahuje mastné kyseliny, a tým pádom ma na organizmus priaznivý vplyv. Podporuje funkciu mozgu a tým pádom je veľmi vhodným pre psíkov seniorov na podporu mentálného zdravia. Kokosový olej môžete pridávať priamo do jedla a je možné ho aplikovať psíkovi aj na srsť čím mu zabezpečíte krásnu a zdravú pokožku a rovnako aj srsť. 

  

 

Zelenina, ktorú doporučujeme podávať psom:

 1. mrkva - je pre psa pochúťkou, ktorá obsahuje veľa vitamínov a betakarotén. 

 2. stopkový zeler - obsahuje veľa vitamínov A, B a C. Ktoré sú potrebné pre zdravé srdce. Osviežuje psom dych. 

 3. tekvica - Zlepšuje trávenie a pomáha pri hnačkách alebo zápchach a ako bonus ma priaznivý vplyv na stav srsti a pokožky psa. 

 4. uhorky - obsahujú vitamín B1, C, K a stopové prvky draslíka, medi a horčíka. Sú vhodné pre psov, ktorý trpia obezitou. 

 5. zelené fazuľky - sú bohatým zdrojom vlákniny, minerálov, vitamínov a sú zároveň aj nízkokalorické. 

 

 

Zelenina, ktorú nepodoručujeme podávať:

 1. brokolica - odporúča sa v malom množstve. Môže psovi podráždiť žalúdok
 2. kukurica - Je vhodná a je častou zložkou krmiva. Podávajte ju však bez klasu. Ten je ťažko stráviteľný a dokáže psa dostať až na operačný stôl. 
 3. hrach - hrach je vhodný v surovej i mrazenej forme. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, vitamíny a minerály. Hrach v konzerve sa neodporúča pre vysoký obsah sodíka. 
 4. paradajky - obsahujú jedovatý solanín a preto by ste ich mali z jedálnička psa vynechať. 
 5. huby - nepodávajte ich psovi. Nemali by ich jesť. 
 6. cesnak a cibuľa - pes nesmie jesť cesnak ani cibuľu. Všetky rastliny rodu Allium vrátane cesnaku, cibule, pažítky pôru sú pre psov a mačky jedovaté a mali by ste sa im vyhýbať. Najnebezpečnejší je cesnak. Spôsobuje anémiu a jeho konzumácia môže viesť až ku kolapsu. Príznaky otravy sa môžu dostaviť do niekoľkých dní. Prejavuje sa zosvetlením ďasien, slabosťou a zvýšeným tepom. Látky obsiahnuté v cibuli u psov narúšajú červené krvinky a spôsobujú bolesť žalúdka, závraty, hnačky a vracanie. Otravu najhoršie znášajú japonské plemená psov. 
 7. ružičkový kel - obsahuje veľa antioxidantov a vitaminov. Netreba to však preháňať lebo hrozí plynatosť a nadúvanie. 

 

 

Ovocie, ktorú doporučujeme podávať psom:

 • jahody - obsahujú vitamín C a vlákninu. Okrem toho sa v nich nachádza enzým, ktorý bieli zuby 
 • čučoriedky - sú pre psa veľmi prospešné a zdravé. Obsahujú mnoho antioxidantov.
 • brusnice - pomáhajú pri zápale močových ciest 
 • ananás - obsahuje bromelain, ktorý pomáha psom vstrebávať bielkoviny. Podávajte len mäkkú dužinu. 
 • hrušky - obsahujú vitamín C, K, vlákninu a meď. Znižuje u psov riziko mrtvice. Pred konzumáciou odstráňte kôstky. 
 • jablká - stačí vybrať jadierka a môžete psovi jablko podávať. Je zdrojom vitamínov A a C. Vláknina, ktorú obsahujú podporuje trávenie a je vhodná pre starších psov. Neobsahujú tuky ani proteíny. 
 • maliny - Majú nízku kalorickú hodnotu a nachádza sa v nich mangán a vitamín C. Sú vhodné pre starších psov keďže majú protizápalové účinky na kĺby. Nieje vhodne však preháňať to s nimi obsahujú xylitol. 
 • mango - V dužine sa nachádzajú prospešné látky pre psov a to vitamín A, B6, C a E, karotény a draslík. Keďže obsahuje veľa cukru nieje vhodne pre psov trpiacich na cukrovku a nadváhou. 
 • broskyňa -  obsahuju vitamín A, ktorý podporuje imunitu. Pred podávaním odstráňte kôstku, ktorá obsahuje nebezpečný kyanid. 
 • vodný melón - obsahuje veľké množstvo vody. Obsahuje vitamíny A, B6 a draslík.

 


Ovocie, ktorú nedoporučujeme podávať:

 1. avokádo - obsahuje látku persín, ktorá je pre psov toxická a spôsobuje hnačku a zvracanie 
 2. čerešne - pes nemôže jesť. Obsahujú kyanid. Otrava sa prejavuje rozšírením zreničiek, ťažkým dýchaním a začervenaním ďasien 
 3. hrozno - obsahuje látky, ktoré sú jedovaté pre obličky 
 4. pomaranč - obsahuje vitamín C
 5. kiwi - obsahuje minerály, ktoré su pre psa prospešné C a E a draslík. Na druhej strane kiwi obsahuje aktinidin, enzym ktory je pre trávenie náročný. Neodporúča sa podávať kiwi ale nieje pre psa nebezpečné.