LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Hnačka u psov

Hnačka u psov

v kombinácií so zvracaním, patrí k najčastejším zdravotným problémom, ktoré stretnú takmer každého majiteľa psa. 

 

Hnačka u psov je prejavom ochorenia dolného tráviaceho traktu, väčšinou to býva zápal tenkého čreva a vracanie býva prejavom zápalu žalúdka - GASTRITÍDY. Hnačkové ochorenia ohrozujú najmä šteňatá, pretože vďaka ich malej telesnej hmotnosti rýchlo dochádza k dehydratácií a prípadnému zauzleniu čreva. 

 

 

Hnačkové ochorenia môžeme rozdeliť na neinfekčné a infekčné

 

Pre chovateľa je veľmi dôležité rozpoznať o aký druh hnačky ide a ak je pôvod infekčný a priebeh vážny, okamžite vyhľadať veterinárneho lekára. Medzi najčastejšie hnačky v chovoch patrí tzv. dietetická hnačka. Sú malou hrozbou pre psíka. 

 

 

Infekčná hnačka u psov sa prejavuje:

  • apatia

  • ospalosť

  • zhoršená žravosť

  • zvýšená teplota nad 39

  • úplne odmietanie krmiva

  • stolica je vodnatá, zapáchajúca a s prímesou krvi

 

Majiteľ, ktorý si svojho psa pozná si hneď všimne, že sa správa inak, je smutný a apatický.  V takomto prípade by majiteľ mal ihneď vyhľadať veterinárneho lekára. 

 

Ako spoznať či je pes dehydrovaný ? 

Prstami vytvoríme na koži riasu, ak sa kožná riasa vyrovná do 2 sekúnd pes nie je dehydrovaný ak toto bude trvať dlhšie ako 2-10 sekund ide o dehydratáciu psa ak vyrovnanie riasy trvá dlhšie ide už o silnú dehydratáciu a už vážne ohrozenie zvieraťa. 

 

 

Čo ak má môj pes hlienovitú hnačku ? 

Ak ste si u Vášho psa všimli hlienovitú stolicu, je veľká pravdepodobnosť, že má váš psík parazitálnú alebo vírusovú infekciu. Hlien v stolici naznačuje, že v tráviacom trakte sa nachádza zápal. Navštivte veterinára. Pridávajte psovi probiotiká a postarajte sa aby mal ľahko stráviteľné bielkoviny. Výrazná hlienovitá hnačka môže signalizovat vážnu infekciu v tráviacom trakte. Stolica môže mať vtedy silný zápach, inú farbu. Hlienovita stolica môže byť zapríčinená napríklad salmonelou ale aj inými vírusmi či baktériami a dokonca i parazitmi. Nápomocné môže byť aj odčervenie psa alebo liečba antibiotikami. Niekedy si však mýlime hlienovitu hnačku s tukom v stolici. Tuk sa u psa v stolici objavuje vtedy, keď zviera konzumuje nadmerne množstvo mastného jedla. Výkaly majú vtedy lesklý povrch. Môže ísť aj o podráždený pankreas. 

 

 

Čo znamená žltá stolica u psa ? 

Ide o signál zmeny stravy, ktorá narúša žalúdok a spôsobuje sfarbenie žltej farby. Môže ísť aj o signál poruchy žlčníka, pečene alebo pankreasu. Najčastejšie ide o problém so stravou.Stáva sa to najmä pri zmene značky granúl alebo zmene spôsobu kŕmenia psa. Žltá stolica môže indikovať potravinovú alergiu na niektorú zo zložiek granúl. V takomto prípade je vhodné navštíviť veterinára a vykonať test na alergiu. Ďalším dôvodom môže byť infekcia, ochorenie tráviaceho traktu či akútna otrava. Pri tráviacich problémoch pomáhajú humínové látky, je to niečo podobné ako živočíšne uhlie pre ľudí, ktoré môžete použiť taktiež. 

 

 

Zdravá stolica psa by mala mať čokoládovo hnedú farbu a tvar valčekov. 

 

Nájsť krv v stolici nášho psa je nepríjemná situácia, ako aj niečo, čo nás môže veľmi znepokojiť. Príčiny výskytu krvi v stolici však často nie sú skutočne vážne, pretože príčiny môžu byť zvyčajne veľmi rozličné, niekedy môže ísť o zanedbateľný problém, ako je zmena stravovania alebo v extrémnejších prípadoch o viac závažné ochorenie, ako je rakovina Parvo. V prípade, že sa takto stane je vhodné vyhľadať veterinára a odobrať vzorky na koprologiu

 

Existujú dva spôsoby, ktoré nám môžu povedať dôvod prítomnosti krvi v stolici. ( hematochezia a melena )

 

Pri hematochezia je krv čerstvá a má veľmi jasnú červenú farbu. V tomto prípade je krv, ktorá sa objaví nestrávená a pochádza z dolného tráviaceho traktu. Zvyčajne ide o hrubé črevo alebo konečník. 

 

Ak má čiernu farbu, po ktorej nasleduje veľmi silný zápach, jeho vzhľad je veľmi podobný ako pri dechte a spočíva v tom, že natrávená krv pochádza z hornej časti tráviaceho systému. Táto forma je ťažšie rozlíšiteľná ako hematochezia, pretože výkaly mnohých psov sú dosť tmavé a z tohto dôvodu je ťažšie zistiť, či ide o krv alebo nie.

 

 

Liečba krvi v stolici 

Je potrebné navštíviť veterinára, ten vykoná testy vrátane stolice, moču a krvi a dokonca aj endoskopie. Netreba zanedbávať takéto javy a ihneď vyhľadať veterinárnu pomoc. Veterinár Vám pravdepodobne naordinuje prísnu diétu.