Ako odnaučiť psa štekať?

Štekanie je pre psov prirodzeným spôsobom komunikácie. Môžu štekať od radosti, strachu, frustrácie, nudy alebo aby upozornili na niečo neobvyklé. Problém nastáva, keď je štekania veľa a začne obťažovať okolie. Existujú rôzne metódy, ako minimalizovať alebo úplne odstrániť nežiaduce štekanie. V tomto článku sa dozviete, prečo psy štekajú a aké kroky môžete podniknúť, aby bol váš pes pokojnejší. Alebo viac potichu.

 

Prečo pes šteká?

Štekanie môže mať mnoho príčin, vyplývajúcich z rôznych emocionálnych stavov alebo z reakcie na konkrétne podnety v okolí psíka. Rozpoznanie konkrétnej príčiny štekania vášho psa je dôležité pre nájdenie efektívneho riešenia -  či už to znamená poskytnúť psíkovi viac fyzickej aktivity a interakcie, alebo zmenu prostredia, alebo použitie špecifických tréningových metód na minimalizáciu nežiaduceho štekania.

 

pexels-laurie-gouley-53261 (1)

 

Štekanie psa z nudy

Psy, ktorí trávia veľa času osamote a bez dostatočného mentálneho a fyzického stimulu, môžu začať štekať z nudy. Toto štekanie je často pokusom o získanie pozornosti alebo jednoducho prejavom frustrácie z nedostatku aktivít.

 

Štekanie psa zo strachu

Štekanie môže byť tiež reakciou na strach alebo úzkosť. Psy, ktorí sa cítia ohrození alebo neistí vo svojom okolí, môžu štekať na ľudí, ostatné zvieratá alebo dokonca na neznáme zvuky.

 

Štekanie šteňaťa: V čom sa líši a ako s ním pracovať?

Štekanie šteniatka je základnou formou ich komunikácie a tiež objavovania sveta, ktoré vyžaduje jasné vedenie a tréning, aby šteňa pochopilo, kedy je štekanie prijateľné. Tréningom a pozitívnou motivácou môžete pomáhať  vyformovať správne správanie a posilniť vzťah medzi vami a vašim šteniatkom. Socializácia šteňaťa s ľuďmi a inými psami je nevyhnutná pre jeho schopnosť adekvátne reagovať na sociálne signály bez nadmerného štekania. Učenie šteňaťa, ako sa samo zabaviť, znižuje tendenciu štekania z nudy alebo úzkosti zo separácie. Ako hovorí staré príslovie, starého psa novým kúskom nenaučíš (ale len pre kontext dnešnej témy), a preto je kľúčové začať s tréningom a pozitívnou motiváciou čo najskôr, a to všetko s veľkou dávkou lásky a trpezlivosti, pretože každé šteniatko si zaslúži šancu stať sa majstrom vo svete psej etikety. 

 

štek šteň 
 
 

Ako zabrániť nadmernému štekaniu?

Tréning psa

Tréning psa je zásadnou metódou pre efektívne riešenie nežiaduceho štekania, rovnako aj pre rozvoj základnej poslušnosti a dobrého správania. Dôležité je zamerať sa na posilnenie pokojného správania, spolu s trpezlivým a konzistentným učením psa na reakciu na povely ako „neštekaj“ alebo „ticho".  Dôležitým aspektom je tiež použitie pozitívneho posilnenia, kedy pes dostáva odmeny – či už vo forme pochvál, maškrtiek alebo hračiek – zakaždým, keď úspešne zareaguje na povel a predvedie správanie, ktoré sa od neho očakáva. Tento prístup nielenže pomáha v boji proti nevhodnému štekaniu bez príčiny, ale tiež podporuje dôveru a posilňuje väzbu medzi psom a vami. Na dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité tréning začať čo najskôr a byť v ňom dôsledný, aby bol psík schopný sa adaptovať a učiť sa efektívne.

 
 

Zariadenia proti štekaniu psov

Na trhu existuje niekoľko zariadení navrhnutých na obmedzenie štekania:

  • Obojky proti štekaniu: Tieto obojky môžu vydávať zvuk, vibrácie alebo ľahký elektrický impulz, ktorý má psa odradiť od štekania.
  • Ultrazvukové pomôcky: Zariadenie vysielajúce pre psa nepríjemný, ale neškodný ultrazvukový tón, ktorý má za cieľ prerušiť štekanie.
  • Píšťalky: Špeciálne píšťalky s frekvenciou, ktorá je počuteľná iba pre psov, môžu byť použité na tréning alebo na prerušenie nežiaduceho správania.

Pri používaní akéhokoľvek zariadenia je dôležité zvážiť jeho účinnosť a bezpečnosť vášho psa. Vždy je lepšie začať s prirodzenými metódami založenými na pozitívnom posilnení a tréningu.

 

pexels-helena-lopes-3859381 (1)

 

Štekanie je prirodzenou súčasťou psej komunikácie, ale keď sa stane nepríjemné a nekontrolovateľné, je dôležité pochopiť príčinu a riešiť ju vhodným spôsobom. Nezabúdajte, že každý pes je jedinečný a to, čo funguje pri jednom, nemusí nutne fungovať pri druhom.

Tu sú ďalšie tipy a rady, ako riešiť štekanie:

  • Pozornosť a hry: Uistite sa, že váš pes má dostatok fyzickej a mentálnej stimulácie. Dlhé prechádzky, behanie, hranie a interaktívne hračky môžu pomôcť predchádzať štekaniu z nudy alebo z prebytočnej energie.
  • Socializácia: Psy sú sociálne tvory, ktorým prospieva interakcia s ľuďmi aj s ostatnými psami. Umožnite svojmu psovi pravidelné stretávanie sa s inými psami.
  • Bezpečné prostredie: Psy, ktorí sa cítia v bezpečí a sú spokojní vo svojom domove, majú menšiu tendenciu štekať na vonkajšie podnety. Uistite sa, že váš pes má tiché a pohodlné miesto, kam sa môže uchýliť, keď potrebuje pokoj.
  • Trpezlivosť a konzistencia: Tréning psa, aby neštekal vyžaduje trpezlivosť a konzistentný prístup. Odmeňujte pokojné správanie a postupne trénujte psa, aby reagoval na vaše povely.
  • Odborná pomoc: Ak máte s tréningom problémy alebo sa štekanie zdá byť spojené s hlbšími problémami, ako je úzkosť alebo strach, neváhajte vyhľadať pomoc profesionálneho psieho trénera alebo veterinárneho behavioristu.
  • Zdravotná kontrola: V niektorých prípadoch môže byť nadmerné štekanie spôsobené zdravotným problémom. Pokiaľ si všimnete akékoľvek zmeny v správaní alebo kondícii vášho psa, je dobré navštíviť veterinára a vylúčiť možné zdravotné príčiny.

 

Spomeňte si, že cieľom nie je úplne zabrániť psíkovi štekať, pretože je to jeho prirodzená reč, ale naučiť ho, ako ho kontrolovať vo vypätých situáciách.