LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Maltézský psik - kompletný prehľad o plemene

Maltezský psík

Fci skupina 9

 

Pôvod plemena 

 

História tohto plemena siaha až do staroveku. Jedna z teórií hovorí, že predkovia pochádzali z Egypta a odtial sa plemeno rozšírilo obchodníkmi. V hrobke faraóna Ramzesa II. ktorý zomrel v roku 1223 pred Kristom našli archeológovia sochy psov, ktorý nápadne pripomínali maltézakov. Obrazky na vázach o 700 rokov neskôr zobrazujú malého psa s nápisom MALITAE. 

Minulosť plemena je však enejasná rovnako ako aj názov. Dlho sa myslelo, že pochádza na základe ostrova na pobreží sicílie MALTA alebo dalmátskych ostrovov Mljet. No dnes si skôr myslíme, že sa názov zakladá na základe slova MALAT čo znamená prístav. Predkovia tohto plemena boli známi ako spoločenský psy už v staroveku.V priebehu storočí boli vyhľadávanými spoločníkmi najmä šľachty. Maltezak je psík, ktorý sa cíti ako doma aj v mestských častiach a je veľmi obľúbeným plemenom. Povaha maltezáka

 

Maltezak je psík s veľmi dobrou náladou a živým šarmom. Je veľmi inteligentný a dobromyseľný pes. Baví ho učiť sa nové triky a povely. Patria medzi ostražitých psov no i napriek tomu neštekajú viac ako je potrebné. Na cudzích ľudí si zvyká pomaly. Svoju náklonnosť prejavuje svojmu pánovi a najradšej by bol keby je stále pri ňom. Samotu zvládajú veľmi ťažko. Už po stáročia bol chovaný ako spoločník pre svojho pána a odlúčenie prežíva depresívne, preto nieje vhodné nechávať ho dlho osamote. Vždy šíri dobrú náladu, energiu a lásku a to najmä vtedy, keď ma pri sebe svojho pána. 

 

Výchova

Je vhodným psom aj pre začiatočníkov.Považuje sa za psa, ktorý je ochotný sa učiť a je zároveň aj veľmi citlivý. Preto sa vyvarujte akejkoľvek tvrdej výchove a hrubému zaobchádzaniu. Maltezak je psík, ktorý je ochotný podriadiť sa a potešiť svojho pána a vždy mu splní každé želanie. Netreba však psíka rozmaznávať a treba určiť hranice. Je odvážny a otvorený a má väčšie ambície ako byť len psom na pestovanie a maznanie.

 

Zdravie maltezáka

 

Medzi najčastejšie choroby s akými sa môžeme u maltezáka stretnúť sú rovnako ako u iných malých plemien patelárna dislokácia,bolestivé posunutie kolenného kĺbu. Medzi opatrenia patrí vyhnúť sa obezite psa a dopriať mu zdravý pohyb v rozumnej miere, pretože pohyb posilňuje stabilizačné svaly okolo kolien.Ďalej maju predispozíciu na cukrovku a problém s očnými kanálikmi. 

 

Starostlivosť

Oči psíka by ste mali udržiavať bez chlpov aby ste predchádzali možným problémom. Konce chlpov zvyknú zasahovať do oka a to potom vedie k podráždeniu. K udržaniu zdravia psíka patrí aj denne vyčesávanie srsti aby ste predchádzali jej splsnateniu. Pri tomto procese môže prísť psík k zápalom kože a plesniam na koži. Pri dobrom zdravotnom stave sa dožívajú priemerne 14 až 16 rokov. 

 

Vzhľad plemena 

Oči má ako dva tmavé gombíky. Nos je tmavo čierny a na bielom kožúšku svieti. Pri pohľade naňho sa Vám roztopí srdce.

Výška v kohútiku sa pohybuje od 21 do 25 cm. Maximálna hmotnosť býva 4 kg. 

Nemá podsadu ale jeho dlhá hodvábna srsť siaha až po zem. Maltezak je malý psík s bielou srsťou. 

 

Kŕmenie 

 

Pri takomto malom psíkovi je dôležité aby ste sa vyhli možnej obezite a v žiadnom prípade psa neprkŕmovali. U psov ktori maju obezitu je vyššia šanca ochorenia na kĺby, srdce a veľké riziko cukrovky.

Kŕmenie psa kvalitnými granulami sa odzrkadlí nielen na jeho vnútornej pohode ale aj na vonkajšom vzhľade. Pes, ktorý je kŕmený kvalitným krmivom má krásnu a lesklú srsť. Odporúčame Vám zaobstarať si granule, ktoré neobsahujú ryby pretože máte bieleho psíka a jeho srsť by mohla nabrať odtiene oranžovej. 

Kŕmnu dávku rozdeľte do dvoch porcií a psíkovi ju dajte ráno a večer.