Vážení zákazníci, berte prosím na vedomie, že doba doručenia zásielok (vyťaženosť dopravcov) sa už môže predlžovať (blížiace sa vianočné sviatky).

Yorkshire terrier - kompletný prehľad o plemene

FCI skupina 3

yorkshire-terrier-panakei 2

Charakteristika Yorkshier terriera

 

Patrí medzi jedno z najznámejších a populárnych plemien dnešnej doby.Mylne si môžeme myslieť ,že bol šľachtený pre „paničky“ ako gaučový spoločník. No pravda je niekde inde. Aj keď je ťažké tomu uveriť yorkshier je pracovným plemenom.

 

POVAHA A CHOVANIE

 

Je to malý veľmi vrtký a rýchli psík. Napriek jeho vzrastu je veľmi temperamentným , odvážnym a ostrým psom. Medzi jeho povahove črty patrí aj nedôverčivosť voči cudzím ľuďom , v prípade , že sa mu nepáčite je pripravený použiť aj zuby . Často šteká .

 

 

HISTÓRIA PLEMENA

 

. Na začiatku 20.storočia lovili myši a potkany.Keďže vieme aký sú uštekaný voči iným ľuďom a rôznym podnetom ,boli využívaný aj na stráženie majetku.Čo je menej prekvapivé,však ?Patril medzi plemeno chudobných ľudí .Plemená , ktoré boli šľachtené ako lovecké patrili vyššej vrstve,preto sa ľudia z nižšej vrstvy orientovali hlavne na malé plemená.Predchodcovia dnešnej podoby krásneho upraveného psa vypadali 2x väčšie a ich priemerná hmotnosť bola 6 kg,ich končatiny boli dlhšie a samozrejme ani srsť nevypadala tak upravene a hebko.

Kedysi sa používal na lov vydier a pomáhal rybárom.

Prerod tohto plemena začal v Anglicku v 19.storočí.

 S rozvojom kynológie vo svete sa zmenil aj vzhľad plemena.

 

Využitie plemena

Dnes je psík čisto spoločenským plemenom.

 

Pôvodné využitie psa

Pôvodne slúžil vidieckým pánom na chytanie myší v domácnostiach. Stráženie majetku ak hlásič narušiteľa teritória.

 

Vlastnosti Yorkshier terriera

 

Je čulým a inteligentným psom. Povahovo je typickým terrierom , sebavedomým a akčným. Svojho pána verne miluje a je ochotný brániť ho aj v prípade, že by sa postaviť svorke vlkov.Rovnako verným spoločníkom je celej rodine.Súžitie s inými zvieratami býva bezproblémové, pokiaľ sa mu venuje dostatok pozornosti.

 

Citlivosť

 

Nietorý jedinci bývaju bojazlivý a môže to byť aj dôsledkom , že ich majiteľ zle vychoval alebo ho nevychovaval vôbec a nechal ho len „samorásť“.Ak je pre neho výchova príjemná stane sa z neho veľmi milý a príjemný psík.

 

Adaptačná schopnosť

 

Yorkshiere je psík , ktorý cudzím ľuďom nedôveruje.Avšak ak sa mu venuje dostatok lásky a je mu venovaná pozornosť zvykne si na človeka rýchlo.Je však dôležite nechovať sa k nemu hrubo a nebyť moc prudkým.Svojho pána miluje nadovšetko.

 

Inteligencia

 

Je veľmi učenlivým psíkom.Pri správnom prístupe výcviku je inteligentným priateľom na výcvik poslušnosti alebo agility.Je ostražitým a primerane ostrý psom , takže návštevu Vám vždy včasne a hlasno ohlási. Medzi vhodné športy patri aj tanec so psom.

 

Tendencia chrániť

 

Svojho pána  a ostatných členov rodiny bude chrániť za každých okolností.Je odvážný a vyrovnaný.Nebojí sa postaviť aj väčším psím plemenám.Neuvedomuje si svoju veľkosť alebo lepšie napísane „malosť“.

 

Vzhľad Yorshiera

 

Jeho vzhľad je kompaktným k telu,hlave a stavbe.

Výška suky 22cm

Výška psa 24 cm

Ideálna hmotnosť  je 1,8 kg – 2,8 kg

Pričom štandard plemena zastrešil povolenú váhu max 3,2kg

Telo má pevné a krátke so správnym uhlením zadných nôh .Pri chôdzi je chrbtica rovná.

Nohy musia byť rovné a pevné , so správne pigmentovanými pazúrmi  ( čierne pazúry )

Chvost býval kupirovaný teraz je tento zákrok už mimo štandardu v niektorých krajinách dokonca zakázaný. 

Hlava je malá a plochá s nevýrazným čelom .

Oči sú tmavé , stredne veľké s rozumným pohľadom .

Uši sú malé vzpriamene a musia byť proporčne vhodné k stavbe tela.

Srsť by mala byť až po zem  , u mladších jedincov môže byť o niečo kratšia .Je hodvábne hebkou , lesklou a rovnou . Nesmie byť vlnitou a pôsobiť neupravene . Na výstavách sa srsť žehlí a vyžaduje si naozaj pečlivú starostlivosť .

Farba srsti je oceľovo modrá, hruď , hlava a končatiny sú zlatej farby.

Šteniatka sa rodia čierne a pálenie s objaví až neskôr.yorkshire terrier - panakei - šteniatko

 

Zdravie a choroby

 

Každá seriózna chovateľská stanica si zakladá v prvom rade na zdravý potom na exteriéri plemena .

Typické ochorenia pre yorkshiera sú

-očné choroby

  1. a) suché oči – príliš málo sĺz https://www.panakei.sk/ocne-kvapky-pre-psov/
  2. b) progresívna retinálna atrofia – odumieranie buniek sietnice PRA
  3. c) distichiasis – rast nadpočetnej rady rias z vývodov žliaz
  4. d) primárna luxácia šošovky – PLL je genetickým testom môže viesť k zelenému zákalu

-problém s kĺbmi

  1. a) luxácia pately
  2. b) luxácia lakťového kĺbu

-porucha štítnej žľazy

-tracheálný kolaps

-luxácia kolenného jabĺčka

-aseptická nekróza hlavice femuru

-kožné problémy

 -alergie

 

 

 

Pre koho je plemeno vhodné

 

Napriek tomu , že sa môže zdať ako psík , ktorý nieje náročný na výchovu , netreba ju v žiadnom prípade zanedbať. Zdanie niekedy klame a práve tento malý psík vie svojho majiteľa naozaj potrápiť. Včasná socializácia je veľmi dôležitá a nieje dobré ju zanedbávať.

Napriek jeho jemnému vzhľadu vie byť naozaj panovačným a ostrým psom , či už voči iným psom alebo ľudom . Medzi dôležité veci patrí aj príprava psíka na dieťa .Je dôležité aby sa nezačal detí báť, preto ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Na yorshiera sa musí ísť jemne, pohyby aj hlas. Rešpektovať veci a dotyky , ktoré mu môžu byť nepríjemné. Keď dodržíme tieto faktory môže vzniknúť medzi dieťaťom a psíkom naozajstné priateľstvo.

 Je veľmi dobrým psom na agility a iných kynologických športov. Nieje len psom  ktorý sa považuje za módny doplnok . Je plnohodnotným psom ktorý potrebuje výcvik , lásku a veľa starostlivosti . Je to psík  ktorý preceňuje svoje schopnosti a je schopný pri bránení majetku alebo svojho panička postaviť sa aj vlčiakovi .Nazvala by som ho Napoleonom medzi psami .Keď chceme chovať yorkshiera  ako rodinného psíka  musíme jeho dominanciu zmierniť.

 

 yorkshire terrier-panakei-1

Výcvik

 

Pečlivý výcvik je dôležitý .Aj keď je veľmi sebavedomí psík , nemá problém prispôsobiť sa životu rodiny. Je naozaj „skladný“ kompaktný psík , ktorého môžeme brávať so sebou na mnohé miesta , kde s iná rasa tak ľahko nedostane. Tak isto , čo sa týka výbehu nieje náročný. Ak však chceme mať pokojného psíka , treba mu povoliť uzdu na prejavenie svojich prirodzených inštinktom. Nadchne ich agility , flyball alebo aj klasická hra na schovávačku a na doma za zlého počasia čuchacie koberčeky. Bude šťastný a prirodzene unavený zo všetkých zážitkov.

Je veľmi učenlivým psíkom.

 

Výchova

Yorkšírský terrier je bytový pes.Typický gaučák. Ako brlôžok alebo nazveme to jeho miestom môže poslúžiť peliešok prípadne klietka , ktorá je vystlaná makkučkým vet bed-om. https://www.panakei.sk/vetbed-deluxe/  Aby sme predišli otlakom. Psikovi stačí väčšia klietka ako svoja izba, kde mu dáme oblubene hračky. Samozrejme psik by nemal byť s hračkami bez dozoru aby sme predišli zraneniam.

 

Ideme na výstavu

 

Pri výstavnom psovi je každodenná starostlivosť o srsť samozrejmosťou. Pre majiteľa je to hotovým umením úprava a príprava srstí. Venujú sa jej dlhšie ako uprave samého seba. Srsť sa balíčkuje do papierových rúriek aby sa predišlo zachumlaniu alebo inému poškodeniu .Ofinku na hlave je nutné pekne zviazať a ozdobiť mašlou alebo gumičkou. Vo výstavom kruhu je dobrým pomocníkom hrebeň. Prečesanie pred posudzovaním a aj počas posudzovania konkurencie.

 

Starostlivosť

 

Keď si kúpime šteniatko yorkshiera čaká Vás starostlivosť hlavne o jeho srsť. Netreba sa toho báť, časom sa naučíte používať rôzne prípravky a pomôcky na úpravu. Dôležite je d malička šteniatko učiť na :

  1. Čistenie zubov
  2. Strihanie chlpov
  3. Strihanie pazúrikov
Starostlivosť o srsť

yorkshire terrier - panakei - grooming

 

Jemná a hodvábna srsť psíka sa musí každodenné česať / kefovať. Najlepší je kovový hrebeň so širšími zúbkami.

Raz týždenne by ste mali psíka okúpať so špeciálnym šampónom pre psov. Umývame odzadu smerom k hlave cez končatiny smerom dole .Hlavu umývame hubkou aby sa do ušiek a nošteka nedostala voda.

4x ročne sa odporúča návšteva psieho kaderníka. Keďže psík nepĺzne je nutná profesionálna starostlivosť.

 

Strihanie pazúrov by sme robiť aspoň raz týždenne

 

Čistenie zubov špeciálnou pastou prípadne na návšteve veterinárnej kliniky ultrazvukom.

 

 

Výživa 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu. Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj .Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytne vo forme štartovacieho balíčku.

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebne vitamíny a živiny a už nieje nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívných psov by mohlo spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené choroby a zhoršenie zdravotného stavu. Pre psíkov v staršom veku je vhodné zvoliť krmivo s menším obsahom tukov a bielkovín. Pridala by som do stravy kĺbovú výživu.