Yorkshire terrier - kompletný prehľad o plemene

FCI skupina 3

yorkshire-terrier-panakei 2

Charakteristika Yorkshire teriéra

 

Patrí medzi jedno z najznámejších a populárnych plemien dnešnej doby. Mylne si môžeme myslieť ,že bol šľachtený pre „paničky“ ako gaučový spoločník. No pravda je niekde inde. Aj keď je ťažké tomu uveriť Yorkshire je pracovným plemenom.

 

POVAHA A CHOVANIE

 

Je to malý veľmi vrtký a rýchly psík. Napriek jeho vzrastu je veľmi temperamentným , odvážnym a ostrým psom. Medzi jeho povahove črty patrí aj nedôverčivosť voči cudzím ľuďom , v prípade , že sa mu nepáčite je pripravený použiť aj zuby . Často šteká .

 

 

HISTÓRIA PLEMENA

 

Na začiatku 20.storočia lovili myši a potkany. Keďže vieme akí sú "uštekaní" voči iným ľuďom a rôznym podnetom ,boli využívaní aj na stráženie majetku. Patrili medzi plemená chudobných ľudí .Plemená , ktoré boli šľachtené ako lovecké patrili vyššej vrstve, preto sa ľudia z nižšej vrstvy orientovali hlavne na malé plemená. Predchodcovia dnešnej podoby krásneho upraveného psa vyzerali 2x väčšie a ich priemerná hmotnosť bola 6 kg. Ich končatiny boli dlhšie a samozrejme ani srsť nevyzerala tak upravene a hebko.

  • Kedysi sa používal na lov vydier a pomáhal rybárom.
  • Prerod tohto plemena začal v Anglicku v 19.storočí.
  •  S rozvojom kynológie vo svete sa zmenil aj vzhľad plemena.

 

Využitie plemena

Dnes je psík čisto spoločenským plemenom.

 

Pôvodné využitie psa

Pôvodne slúžil vidieckym pánom na chytanie myší v domácnostiach. Stráženie majetku ako hlásič narušiteľa teritória.

 

Vlastnosti Yorkshire teriéra

 

Je čulým a inteligentným psom. Povahovo je typickým teriérom , sebavedomým a akčným. Svojho pána verne miluje a je ochotný brániť ho aj v prípade, že by sa mal postaviť svorke vlkov. Rovnako verným spoločníkom je celej rodine. Súžitie s inými zvieratami býva bezproblémové, pokiaľ sa mu venuje dostatok pozornosti.

 

Citlivosť

 

Niektorí jedinci bývajú bojazliví a môže to byť aj dôsledkom toho, že ich majiteľ zle vychoval alebo nevychovával vôbec a nechal psíka  „samorásť“. Ak je pre neho výchova príjemná stane sa z neho veľmi milý a príjemný psík.

 

Adaptačná schopnosť

 

Yorkshire je psík , ktorý cudzím ľuďom nedôveruje. Avšak ak sa mu venuje dostatok lásky a je mu venovaná pozornosť zvykne si na človeka rýchlo. Je však dôležite nechovať sa k nemu hrubo a nebyť moc prudkým. Svojho pána miluje nadovšetko.

 

Inteligencia

 

Je veľmi učenlivým psíkom. Pri správnom prístupe výcviku je inteligentným priateľom na výcvik poslušnosti alebo agility. Je ostražitým a primerane ostrým psom , takže návštevu Vám vždy včasne a hlasno ohlási. Medzi vhodné športy patri aj tanec so psom.

 

Tendencia chrániť

 

Svojho pána  a ostatných členov rodiny bude chrániť za každých okolností. Je odvážný a vyrovnaný. Nebojí sa postaviť aj väčším psím plemenám. Neuvedomuje si svoju veľkosť alebo lepšie napísane „malosť“.

 

Vzhľad Yorkshire

 

Jeho vzhľad je kompaktným k telu, hlave a stavbe.

Výška suky 22cm

Výška psa 24 cm

Ideálna hmotnosť  je 1,8 kg – 2,8 kg

Pričom štandard plemena zastrešil povolenú váhu max 3,2kg

Telo má pevné a krátke so správnym uhlením zadných nôh .Pri chôdzi je chrbtica rovná.

Nohy musia byť rovné a pevné , so správne pigmentovanými pazúrmi  ( čierne pazúry )

Chvost býval kupirovaný teraz je tento zákrok už mimo štandardu v niektorých krajinách dokonca zakázaný. 

Hlava je malá a plochá s nevýrazným čelom .

Oči sú tmavé , stredne veľké s rozumným pohľadom .

Uši sú malé vzpriamene a musia byť proporčne vhodné k stavbe tela.

Srsť by mala byť až po zem  , u mladších jedincov môže byť o niečo kratšia .Je hodvábne hebkou , lesklou a rovnou . Nesmie byť vlnitou a pôsobiť neupravene . Na výstavách sa srsť žehlí a vyžaduje si naozaj dôkladnú starostlivosť .

Farba srsti je oceľovo modrá, hruď , hlava a končatiny sú zlatej farby.

 

yorkshire terrier - panakei - šteniatko

 

Šteniatka sa rodia čierne a pálenie s objaví až neskôr.

 

Zdravie a choroby

 

Každá seriózna chovateľská stanica si zakladá v prvom rade na zdravý potom na exteriéri plemena .

Typické ochorenia pre Yorkshire sú

Očné choroby

a) suché oči – príliš málo sĺz 

b) progresívna retinálna atrofia – odumieranie buniek sietnice PRA

c) distichiasis – rast nadpočetnej rady rias z vývodov žliaz

d) primárna luxácia šošovky – PLL je genetickým testom môže viesť k zelenému zákalu

Problém s kĺbmi

a) luxácia pately

b) luxácia lakťového kĺbu

-porucha štítnej žľazy

-tracheálny kolaps

-luxácia kolenného jabĺčka

-aseptická nekróza hlavice femuru

-kožné problémy

 -alergie

 

 

 

Pre koho je plemeno vhodné

 

Napriek tomu , že sa môže zdať ako psík , ktorý nie je náročný na výchovu , netreba ju v žiadnom prípade zanedbať. Zdanie niekedy klame a práve tento malý psík vie svojho majiteľa naozaj potrápiť. Včasná socializácia je veľmi dôležitá a nie je dobré ju zanedbávať.

Napriek jeho jemnému vzhľadu vie byť naozaj panovačným a ostrým psom , či už voči iným psom alebo ľudom . Medzi dôležité veci patrí aj príprava psíka na dieťa .Je dôležité aby sa nezačal detí báť, preto ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Na Yorkshire sa musí ísť jemne, pohyby aj hlas. Rešpektovať veci a dotyky , ktoré mu môžu byť nepríjemné. Keď dodržíme tieto faktory môže vzniknúť medzi dieťaťom a psíkom naozajstné priateľstvo.

 Je veľmi dobrým psom na agility a iné kynologické športy. Nie je len psom  ktorý sa považuje za módny doplnok . Je plnohodnotným psom ktorý potrebuje výcvik , lásku a veľa starostlivosti . Je to psík, ktorý preceňuje svoje schopnosti a je schopný pri bránení majetku alebo svojho pána postaviť sa aj vlčiakovi. Nazvala by som ho Napoleonom medzi psami. Keď chceme chovať Yorkshire  ako rodinného psíka  musíme jeho dominanciu zmierniť.

 

yorkshire terrier-panakei-1

 

Výcvik

 

Dôkladný výcvik je dôležitý. Aj keď je veľmi sebavedomý psík , nemá problém prispôsobiť sa životu rodiny. Je naozaj „skladný“ kompaktný psík , ktorého môžeme brávať so sebou na mnohé miesta , kde sa iná rasa tak ľahko nedostane. Tak isto , čo sa týka výbehu nie je náročný. Ak však chceme mať pokojného psíka , treba mu povoliť uzdu na prejavenie svojich prirodzených inštinktov. Nadchne ich agility , flyball alebo aj klasická hra na schovávačku a na doma za zlého počasia čmuchacie koberčeky. Bude šťastný a prirodzene unavený zo všetkých zážitkov.

Je veľmi učenlivým psíkom.

 

Výchova

Yorkšírsky terriér je bytový pes. Typický "gaučák".  Ako brlôžok alebo nazveme to jeho miestom môže poslúžiť peliešok prípadne klietka , ktorá je vystlaná mäkučkým vet bed-om.  Psíkovi stačí väčšia klietka ako svoja izba, kde mu dáme obľúbené hračky. Samozrejme psík by nemal byť s hračkami bez dozoru aby sme predišli zraneniam.

 

Ideme na výstavu

 

Pri výstavnom psovi je každodenná starostlivosť o srsť samozrejmosťou. Pre majiteľa je to hotovým umením úprava a príprava srstí. Venujú sa jej dlhšie ako úprave samého seba. Srsť sa balíčkuje do papierových rúrok , aby sa predišlo zachumlaniu alebo inému poškodeniu. Ofinku na hlave je nutné pekne zviazať a ozdobiť mašľou alebo gumičkou. Vo výstavnom kruhu je dobrým pomocníkom hrebeň. Prečesanie pred posudzovaním a aj počas posudzovania konkurencie.

 

Starostlivosť

 

Keď si kúpime šteniatko Yorkshire, čaká vás starostlivosť hlavne o jeho srsť. Netreba sa toho báť, časom sa naučíte používať rôzne prípravky a pomôcky na úpravu. Dôležite je od malička šteniatko učiť na :

  1. Čistenie zubov
  2. Strihanie chlpov
  3. Strihanie pazúrikov
Starostlivosť o srsť

yorkshire terrier - panakei - grooming

 

Jemná a hodvábna srsť psíka sa musí každodenné česať / kefovať. Najlepší je kovový hrebeň so širšími zúbkami.

Raz týždenne by ste mali psíka okúpať so špeciálnym šampónom pre psov. Umývame odzadu smerom k hlave cez končatiny smerom dole .Hlavu umývame hubkou aby sa do ušiek a nošteka nedostala voda.

4x ročne sa odporúča návšteva psieho kaderníka. Keďže psík nepĺzne je nutná profesionálna starostlivosť.

 

Strihanie pazúrov by sme robiť aspoň raz týždenne

 

Čistenie zubov špeciálnou pastou prípadne na návšteve veterinárnej kliniky ultrazvukom.

 

 

Výživa 

Základným predpokladom pre dlhý , zdravý a šťastný život Vášho psíka je správny výber genetického materiálu a testovaný chov ,zdravá vyvážená strava. Samozrejme tak ako aj u ľudí je nutné zabezpečiť zdravú stravu. Požiadavky na kŕmenie sú závislé od aktivity a môžu sa líšiť od veku , hmotnosti , záťaži psa . V šteňacom veku sa odporúča kvalitné špeciálne krmivo určené pre šteniatka aby sa zabezpečil bezproblémový rast a vývoj. Krmivo na začiatok Vám zodpovedný chovateľ vždy poskytne vo forme štartovacieho balíčku.

 

Po 12 mesiacoch už bude stačiť kŕmenie 1x denne . Pričom pri váhe 3 kg denná dávka maska by mala byť 100g + príloha vo forme ryže , zeleniny alebo ovocia . Pre ľudí čo chcú ušetriť čas , sú vhodné krmivá ako granule alebo konzervy, taštičky. Tieto hotové krmivá obsahujú všetky potrebne vitamíny a živiny a už nie je nutné pridávať žiadne doplnky . Treba sa však vyhnúť krmivám, ktoré obsahujú vysoké množstvo obilnín, cukru, konzervantov a dochucovadiel.

 

Starší pes má trošku iný životný štýl a má iné nároky na stravu. Už je menej aktívny a nehrá sa pol dňa s ostatnými psami. Vynakladá menej fyzickej aktivity a tým pádom potrebuje aj nové zloženie potravy. Krmivo pre aktívnych psov by mohlo spôsobovať priberanie a neskôr aj obezitu a s ňou aj iné pridružené choroby a zhoršenie zdravotného stavu. Pre psíkov v staršom veku je vhodné zvoliť krmivo s menším obsahom tukov a bielkovín. Pridala by som do stravy kĺbovú výživu.