Choroby psov: Ako spoznať, že je váš pes chorý?

Zdravie našich štvornohých obľúbencov je pre nás vždy na prvom mieste. Avšak, pes nám nevie povedať, čo ho bolí alebo ako sa cíti. Je preto na nás, aby sme vedeli rozpoznať príznaky, ktoré nám môžu naznačiť že niečo so psom nie je v poriadku. Tento článok vás prevedie tým, ako spoznať, že je váš pes chorý. V článku tiež nájdete najčastejšie príznaky a choroby, na ktoré by ste si mali dať pozor. 

 

 pexels-lisa-fotios-1375722 (1)

Pes nežerie

Jedným z prvých príznakov, že s vašim psom niečo nie je v poriadku, je zmena v stravovaní. Ak pes odmieta jedlo, môže to signalizovať stres, nesprávny jedálniček alebo iné zdravotné problémy, od ľahkých po vážne. Skúste zmeniť krmivo, alebo skúste ponúknuť kvalitnú psiu konzervu, alebo pripraviť pre psa lákavejšiu verziu jeho obedu, prípadne mu premiestnite misku na iné, pokojnejšie miesto, aby mal pri jedle pokoj a súkromie. Nemusíte panikáriť, pokiaľ psík neje "len" jeden deň, sledujte jeho správanie a hľadajte ďalšie príznaky. Ak nechutenstvo pretrváva dlhšie ako 24 hodín, vyhľadajte veterinára.

 

Pes nežerie a zvracia

Pokiaľ váš pes odmieta jedlo a okrem toho aj zvracia, môže to byť známka gastrointestinálneho problému alebo iného zdravotné problému. V takomto prípade je dôležité, aby bol pes čo najskôr vyšetrený veterinárom, aby sa predišlo dehydratácii a vyčerpaniu organizmu.

 

Pes má horúčku

Rovnako ako ľudia, aj psy môžu mať pri chorobe vysokú teplotu. Je to signál, že ich telo bojuje s nejakou infekciou alebo zápalom. Normálna teplota psa sa pohybuje medzi 38 a 39 stupňami Celzia. Je dôležité merať teplotu psa rektálne, pre čo najpresnejšie výsledky. Pokiaľ má pes teplotu vyššiu, mali by ste ho čo najskôr odviesť k veterinárovi.

 

pexels-tima-miroshnichenko-6235017 (1)

 

Chorý psík príznaky

Zrýchlené dýchanie

Zrýchlené alebo ťažké dýchanie u psa, známe tiež ako dyspnoe, môže naznačovať širokú škálu respiračných problémov, alebo dokonca srdcových ochorení. Okrem zrýchleného dýchania môžu psy s respiračnými alebo srdcovými ťažkosťami vykazovať aj ďalšie symptómy, ako sú kašeľ, modranie ďasien kvôli nedostatočnému okysličeniu krvi, únava alebo dokonca kolaps. Ak spozorujete u svojho psa zrýchlené dýchanie spolu s niektorým z týchto varovných signálov, okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc.

 

Zápcha 

Ak má váš pes problémy s vyprázdňovaním, prípadne už viac ako dva dni nevykonal veľkú potrebu, môže trpieť zápchou. Okrem nedostatočného príjmu vlákniny a dehydratácie môže byť zápcha tiež dôsledkom nedostatočnej fyzickej aktivity, blokády čriev alebo obštrukcie v tráviacom trakte spôsobenej cudzím telesom. Zápcha tiež môže signalizovať prítomnosť závažnejších ochorení, ako sú problémy s prostatou u starších psov, neurologické problémy, ktoré ovplyvňujú schopnosť vyprázdniť sa, alebo metabolickú a hormonálnu nerovnováhu.

Apatický pes

Apatia u psa, často charakterizovaná ako nedostatok energie alebo motivácie a strata záujmu o bežné aktivity, je vážnym signálom, že so psíkom niečo nie je v poriadku. Tento stav môže mať široké spektrum príčin, od relatívne benígnych, ako sú drobné infekcie či dočasná únava, až po závažnejší zdravotný stav, ako sú chronické bolesti alebo závažné infekcie. Môže dokonca signalizovať psiu verziu depresie, ktorá môže byť vyvolaná zmenou prostredia, stratou spoločníka alebo ďalšími stresujúcimi udalosťami. Dôležité je pozorovať ďalšie prípadné symptómy, ako sú zmeny v jedálničku, spánkových návykoch alebo v správaní, vďka ktorým môžu veterinári pomôcť určiť príčinu apatie a psíkovi poskytnúť správnu starostlivosť a liečbu. 

Zakalené oči

Pokiaľ si všimnete, že oči vášho psa sú zakalené alebo má zjavné problémy so zrakom, môže to byť známka infekcie, zápalu alebo iných očných ochorení. Okrem zakalenia môže dôjsť ku začervenaniu očí, rôznym výtokom alebo podráždeniu slizníc, ktoré vedie psa k tomu, aby si často oči utieral. Veterinár môže vykonať podrobné vyšetrenie očí, prípadne odporučiť ďalšie diagnostické testy, aby určil presnú príčinu problému a zahájil vhodnú liečbu, ktorá môže zahŕňať antibiotiká, protizápalové lieky alebo v závažnejších prípadoch chirurgický zákrok.

 

Vyrážka u psa

Kožné problémy, ako sú vyrážky, svrbenie alebo vypadávanie srsti, môžu byť známkou alergií, parazitov alebo kožných infekcií. Je dôležité všímať si aj ďalšie symptómy, ako sú začervenanie kože, zvýšená citlivosť na dotyk, alebo zmeny v správaní, ako je neustále škrabanie alebo olizovanie postihnutej oblasti. Veterinár môže vykonať testy a predpísať liečbu, ako sú antiparazitné prípravky, antibiotiká, alebo špeciálne diéty. Pravidelná starostlivosť o kožu a prevencia proti parazitom sú kľúčové pre udržanie zdravej srsti a minimalizáciu rizika kožných problémov.

 

Choroby starých psov

Staršie psy môžu byť náchylnejšie k určitým zdravotným problémom, vrátane artritídy, srdcových ochorení, obličkových a pečeňových problémov, alebo demencie. Pravidelné veterinárne kontroly a prispôsobenie starostlivosti a stravy môžu pomôcť zaistiť, že váš starší pes bude mať kvalitný život aj vo svojich neskorých rokoch.

 

pexels-muhannad-alatawi-58997 (1)

 

Okrem uvedených príznakov je dôležité dávať pozor aj na ďalšie zmeny v správaní psa. Môžu to byť napríklad zmeny v pitnom režime (pes pije viac alebo menej ako obvykle), zmeny v močení (častejšie, ťažšie, alebo naopak menej časté), zmena farby alebo konzistencie stolice, neobvyklé zvuky počas dýchania alebo spánku, alebo akékoľvek známky bolesti pri vašom dotyku či bežnom pohybe.

V prípade, že si nie ste istí, či je vaše pozorovanie normálne alebo či vyžaduje veterinárnu starostlivosť, vždy je lepšie byť opatrný a vášho psa nechať vyšetriť. Veterinár vám môže poskytnúť nielen liečbu pre aktuálny problém, ale aj rady, ako predísť budúcim zdravotným komplikáciám.

Starať sa o chorého psa vyžaduje trpezlivosť, pochopenie a často aj zmenu vašej každodennej rutiny. Pamätajte, že prvým a najdôležitejším krokom v starostlivosti o zdravie vášho psa je prevencia a včasná diagnóza akýchkoľvek problémov.