Austrálský ovčiak - kompletný prehľad o plemene

Austrálsky ovčiak

FCI skupina 1

 

Pôvod plemena 

 

Domovom tohto plemena nieje ako názov predstavuje Austrália ale pravým domovom je Severná Amerika. Skutočný pôvod plemena sa nepodarilo vypátrať, takže máme len množstvo teórií o predkoch plemena austrálskeho ovčiaka. Medzi najrozšírenejšie teorie patrí , že ich priniesli Baskickí ovčiari z Austrálie do USA v 19.storočí a to najmä v období zlatej horúčky okolo roku 1840. Prisťahovalci ich priniesli zo sebou ako pastierskych psov pre ovce nazývané merino, ktoré neskôr dostali názov Austrálske ovce. 

Tento pracovný a veľmi šikovný pes sa rýchlo preslávil na rančoch a rôznych farmách v Spojených štátoch. Nadšenie z tohto plemena pre jeho pastierske a dobytkárske povinnosti až po stráženie majetku viedlo až k jeho ďalšiemu šľachteniu. Popularita plemena sa ešte zvýšila počas westernových šou a ródeach. Prvá plemenná kniha bola založená v roku 1957 pod vedením klubu Australian Shepherd Club of America. Štandard plemena bol napísaný až o 20 rokov neskôr. American Kennel Club určil štandard plemena, ktorý bol oficiálne schválený až v roku 1993 pričom FCI organizácia štandard plemena prijala až v roku 1996 a uznala ovčiaka ako samostatné plemeno. 

 

Povaha Australáka 

 

Austrálsky ovčiak nás zaujme najmä svojím temperamentom a naozaj veľkou vytrvalosťou, ktorú mu môže závidieť nejedno plemeno. Takisto má silný ochranársky inštinkt. Je to pracovný pes telom i dušou a svojej povahy sa nevzdá ani v rodine ako rodinný pes. Práca a disciplína je pre toto plemeno jedinou vášňou. Je veľmi inteligentný a rýchlo a hlavne rád sa učí. Môžete si byť istý, že na 100% splní vaše povely a bude sa tešiť na ďalšie. Je veľmi inteligentný a učenlivý pes. 

Je veľmi orientovaný na ľudí a svojho pána a tým pádom vždy pri práci chce svojho pána potešiť. Veľmi rád sa podriadi svojmu pánovi a to z neho robí obľúbeného rodinného psa. Nesmieme však zabudnúť nato, že ide o rozumného a temperamentného psa, ktorý si zachoval svoju vlastnú hlavu a to znamená, že nebude slepo poslúchať všetky príkazy.  Napriek tomu, že sa veľmi rád učí ešte neznamená, že je ľahké ho vycvičiť. Učí sa naozaj rýchlo ale tak isto sa veľmi rýchlo učí aj veci, ktoré by nemusel. K výcviku australáka musíme pristupovať zodpovedne s obozretnosťou a hlavne trpezlivo a empaticky. Treba ho cvičiť priamo a dôsledne. Ide o všímaveho psa, ktorý hneď vycíti kedy si nie ste istý a rýchlo vycíti slabú chvilku a veľmi rád ju využije.  Mnoho australakov pozná svojho majiteľa lepšie ak seba a vedia čo na nich platí. Ak budete dôsledný a riadiť sa pravidlom cukor bič stane sa z Vás a asutraláka dvojica na celý život a budete mať harmonické a bezproblémové spolunažívanie. 

Na cudzích ľudí je spočiatku obozretný a zdržanlivý. Po chvilke , kedy prehodnotí , či ide o ohrozenie jeho alebo jeho ľudskej svorky a vyhodnotenia, že o nič nejde sa z neho stane priateľský a dobromyseľný pes, presne ako to má vo svojej povahe.

Australák je veľmi trpezlivý pes  dobre sa znáša aj s inými psami a má rád deti. Treba však myslieť na to, že sa uňho veľmi rýchlo prejaví jeho pastiersky inštinkt. Tak je možné, že keď uvidí bežcov, cyklistou alebo iné zvieratá zabudne na vychovanie a vyštartuje. Preto je dôležité tomuto plemenu určiť jasné hranice a vybíjať mu pravidelne baterky. 

 

 

Starostlivosť 

Medzi najdôležitejšie časti starostlivosti patrí česanie a vyčesávanie srsti. Mali by sme mu aspoň každý druhý deň vyčesávať srsť aby sme odstránili vypadnutú srsť a rôzne nečistoty. Približne raz týždenne by ste mali venovať pozornosť zubom, ušiam a pazúrikom.  Spoločnými beauty chvílkami nielen, že udržujete svojho psa v dobrej kondícií ale prehĺbujete vzťah medzi vami. 




Vzhľad Australáka

 

To , že ide pôvodom o pastierske plemeno poznáme podľa jeho chuti pracovať a chuti po pohybe. Ide o silného,vytrvalého psa . 

Výška v kohútiku psa je 51 až 58 cm

Výška v kohútiku suky je 46 až 53 cm 

Priemerná váha tohto psa je 22 kg pričom ide o stredne veľké plemeno .

Má róbusnú stavbu tela avšak nepôsobí hrubo. Jeho mierne klenutá až plochá hlava je kompaktná k jeho stavbe tela. Skus je nožnicový a silný.Uši má trojuholníkové vysoko na hlave a mierne sa nakláňajú dopredu alebo do strán, keď sa pes sústredí alebo je v pozore. Pre niektorých Austrálakov je charakteristický takzvaný natural bobtail chvost. V krajinách kde nieje kupírovanie chvostov zakázané je povolená maximálna dĺžka 10 cm. 

Srsť je mierne zvlnená a vďaka svojej hrubej podsade je veľmi odolná voči poveternostným podmienkám. Srsť a golier okolo krku je oproti sukám u psom hustejšie. Najväčšia zaujímavosť čo sa vzhľadu týka je u tohto plemena vďaka svojej popularite množstvo farebných variantov. Je ich až 16 farebných variácií. 

Základné su tieto štyri : 

 1. čierna
 2. červená
 3. blue-merle
 4. red-merle

Výsledkom je 16 variantov 

 1. solid black 
 2. solid red 
 3. blue-merle
 4. red-merle
 5. black-bi copper
 6. black-bi white
 7. red-bi copper
 8. red-bi white
 9. blue-merle white
 10.  blue-merle copper
 11.  red-merle white
 12.  red-merle copper
 13.  black-tri
 14.  red-tri
 15.  blue-merle white/copper
 16.  red-merle white/copper

Farby tohto plemena su tak isto pestré ako aj farba srsti. 

 1. modré
 2. jantárová
 3. hnedá
 4. kombinácia 

Podľa štandardu plemena nieje prípustné keď sú na tele biele škvrny alebo nos nieje pigmentovaný. 



Výchova Austrálaka

 

Niektorí zastupitelia tohto plemena sa stále používajú na pasenie alebo hon oviec a iných hospodárskych zvierat, vo väčšom množstve sa australák chová ako asistenčný pes alebo jednoducho rodinný pes. Podľa ich využitia a šlachtenia sa delia na pracovnú líniu kde sa u psa nepotláča jeho pôvodné využitie a potom línia kde sa kladie dôraz na pokojnejšiu povahu a tlmí sa temperament plemena čo sa týka pastierskeho inštinktu a práve táto línia je vhodna do rodiny.

Netreba si však myslieť , že pokojnešia línia úplne zabudne svoje pôvodne poslanie aj tento psík bude potrebovať aby sme sa mu venovali a mal dostatok pohybu a priestoru.  Pred kúpou treba myslieť nato, že budeme musieť venovať dostatok času, miesta a pohybu častokrát sa stáva, že si toto všetko neuvedomujeme a potom sa cítime preťažený.  Je potrebné stanoviť si hranice a pristupovať k výcviku zodpovedne. Australák je pes, ktorý veľmi rýchlo využije slabé povahy majiteľov. 



Zdravie Australáka 

 

Vždy sa obzerajte po registrovanom chove.

Medzi typické choroby tohto plemena patrí už klasicky dysplázia bedrových a lakťových kĺbov. Rôzne očné choroby ako je napríklad katarakta alebo progresívna atrofia sietnice. Takisto sa môžeme stretnúť s epilepsiou a rôznymi chybami zhryzu. Ako u iných plemien aj u australáka sa môže objaviť takzvaný defekt MDR1 a to znamená , že má precitlivenosť na rôzne liečivá. Pri krytí dvoch merle jedincov sa môže stať, že šteniatka bude trpieť slepotou alebo hluchotou. Preto by som odporučila BAER test sluchu u šteniat. Preto je v niektorých krajinách zakázane kryť dvoch merle jedincov. 

 

Kŕmenie austrálskeho ovčiaka 

 

Pre dobré fyzické zdravie Vášho miláčika je potrebná aj zdravá životospráva. Austrálakovi je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu či už pôjdete cestou barfu alebo suchého krmiva. Je potrebné aby obsahoval jedálniček aspoň 60% mäsa a zvyšok by mala byť zelenina  ovocie. Snažte sa vyhnúť obilninám, kukurici, sóji a cukru.