Anglický buldog - kompletný prehľad o plemene

Anglický buldog 

FCI skupina 2

 

Pôvod plemena 

 

Pôvod plemena siaha už do 6. storočia pred našim letopočtom. Historicky po prvý krát boli tieto psy spomenuté pod názvom BONDDOG alebo BOLDDOG bolo to v 13. storočí. Hovorí sa, že v roku 1209 rozdelili tieto tvrdohlavé psy dvoch bojujúcich býkov od seba. V priebehu stredoveku preslávil tieto psy boj proti býkom a ten im nakoniec priniesol aj stále meno BULLDOGGE. Od 16. do 18. storočia bola v Británia veľmi populárna spoločenská udalosť BULL BAITING , kde ľudia vsádzali veľké peniaze. Popularita boja proti býkom dohnala ľudí k skúške boja buldoga aj proti iným zvieratám ako sú medvede,opice alebo dokonca aj levy. Neskôr vznikli aj čisto psie zápasy. V tejto dobe bol buldog považovaný za čisto bojového psa a bol rozmnožovaný za účelom využitia vlastnosti v boji. Jeho povaha mala mať charakteristické črty najmä odvahu a agresivitu. Tak isto sa kládol dôraz na širokú čelusť a krátky ňucháč aby pri zakusnutí do býkov alebo iných zvierat mal pes dostatok priestoru na dýchanie.

Vláda vo Veľkej Británií zakázala prie zápasy v roku 1835 a tým pádom bol aj chov buldogov obmedzený. Výsledkom bolo, že veľmi obľúbený bojový pes takmer zmizol z očí a povedia ľudí. Takmer vyhynul ale našťastie sa našlo dosť chovateľov nato aby sa snažili z buldoga urobiť spoločenskejšieho psa. Preto práve v 19. storočí sa snažili vyšlachtiť buldoga ako nové plemeno. Mali za cieľ vytvoriť psa, ktorý by vypadal ako vtedajší bojový buldog ale povahové črty by mal mierumilovné a milujúce ľudí na rozdiel od predchádzajúceho štandardu, ktorý malo plemeno zaužívané predtým a odmietli agresívne správanie.Bulldog club predstavil v roku 1864 prvý štandard novej verzie tento klub bol však neskôr rozpustený a vznikol nový a ten prebral jadro štandardu plemena v roku 1875 a volal sa Bulldog club Incorporated a práve tento klub sa staral o chov buldoga. Vďaka selektívnemu výberu chovných jedincov vedeli šlachtitelia tohto plemena vytvoriť rodinného psa, ktorý bude priateľský a prispôsobený životu v rodinnom prostredí. Čoskoro sa stal veľmi populárnym a stal sa národným plemenom Veľkej Británie. 

Bohužial časom prišli aj ťažsie obdobia chovu. Snaha o zvýraznenie znakov ako boli extremne velke hlavy, krátky ňufák, veľké vrásky a krátke nohy viedli k mnoho prípadom utrpenie zvierat. Problém s dýchaním a plodnosťou začali ovplyvňovať negatívne chov. Fenky neboli schopné rodiť prirodzene a preto muselo viac ako 80% feniek rodiť cisárskym rezom.

Aby sa tento problém mohol vyriešiť stanovil britský kennel club v roku 2009 nový štandard plemena , ktorý prispôsobil hlavne tomu, aby zdravotne netrpelo plemeno. FCI prevzalo túto novú normu v roku 2010.

 

Povaha anglického buldoga 

 

Vzhľad buldoga skoro vôbec nezodpovedá jeho skutočnému charakteru. Ich drsný a nahnevaný výraz klame, ich povaha je veľmi priateľská a spoločenská. Pri komunikácií s ľuďmi je dokonca veľmi citlivý niekedy až senzitívny. Veľmi citlivo reaguje na správanie človeka a na zmenu tónu hlasu. Napriek tomu, že sú k ľuďom veľmi milujúci, empatický a pozorný zachovali si aj veľkú dávku tvrdohlavosti. Ak im príkaz dáme ostrým hlasom alebo mu nebude celkom rozumieť stane sa, že povel úplne ignoruje.  Buldog je inak veľmi ľahko vychovateľný no je treba nájsť správny spôsob komunikácie medzi pánom a psom.

Ak má človek so svojím psom pekný vzťah, kde sa dostal jeden druhému pod kožu a do srdca, stane sa z buldoga naozaj verný,milujúci a napriek svojej tvrdohlavosti aj veľmi poslušný a vychovateľný priateľ. Buldog má dobromyseľnu a pokojnú povahu a to nám dovoľuje ho nosiť kamkolvek s nami. Veľmi rád má deti a vyhľadáva ich spoločnosť na prípadne hranie a hladkanie. Patrí medzi plemeno , ktoré má rado svoje pohodlie. Narozdiel od iných plemien je buldog pes, ktorého musíme prehovárať o to aby sa venoval nejakému pohybu a musíme ho správne motivovať. Akonáhle v ňom zapálme pomyselnu iskru hrania , nebude vedieť kedy prestať a bude sa chcieť hrať až do odpadnutia od unavy.

Maliar a kynológ Richard Strebel, chovateľ buldogov pred 100 rokmi opísal vlastnosť buldoga takto : 

Hlavným znakom buldoga je dobrá povaha, určitá apatia, ale len tak dlho, kým sa nič nedeje alebo sa nič nechystá, čo prebudí ich spiacu vášeň. Je to zrejmý rozpor, ale nedá sa to povedať inak, než že flegmatičnosť a vášne odpočívajú vedľa seba. Po vypuknutí ich vášne nasleduje ohromná vytrvalosť, rovnako je to s ich vôľou. "

 

Asi práve vďaka tejto rozporuplný povahe má buldog mnoho priaznivcov. Je vyrovnaný a veľmi rozkošný pes. Takisto je pohodlný a flegmatický no zároveň aj veľmi aktívny a vášnivý. 

 

Vzhľad plemena 

 

Hlava je masívna s krátkým ňucháčom. Hrudník je široký a boky sú skôr úzke s krátkými nohami, ktoré aj dneska charakterizujú plemeno. Buldog má zavalité telo, ktoré však musí byť kompaktné s dobrými proporciami. Majú malé a tenké uši , ktoré sú posadené vysoko nad oči a sú ďaleko od seba. Chvost je nesený dole, je silný a pri koreni sa zužuje do špičky. Chvost, ktorý je stočený je dneska už nežiaducu, kvôli zdravotným problémom. Ich krátka srsť sa vyskytuje najmä vo farbách strakato biela, žíhaná, červeno-hnedá a béžová. Čisto čierna farba bez znakov žíhania je nežiaduca. 

 

Výška v kohútiku psa býva 31 až 40 cm váha sa pohybuje od 23 do 25 kg

Výška v kohútiku suky je 31 až 40 cm pričom váha sa pohybuje od 18 do 23 kg 

Priemerná dĺžka života je 8 až 10 rokov Starostlivosť o plemeno 

 

Starostlivosť o srsť nie je náročná je krátka a veľmi dobre sa o ňu pečuje. Pre čistenie a vyčesávanie srsti je skvelým pomocníkom rukavica na vyčesávanie prípadne hrebeň pre psov. 

Výnimočnú pozornosť si vyžaduje okolie vrások a očí. Je potrebné každý deň toto okolie utierať vlhčenými utierkami na to určenými aby sme predchádzali zápalom a kvasinkovým infekciám. 

 

Buldog je veľmi náchylný na teplo. Preto by sme mu mali zaobstarať chladiacu podložku, prípadne chladiacu vestu na dlhé teplé letné dni. Počas extrémnych horúčav je potrebné nechávať ho v chlade a zabezpečiť mu dostatočný prísun čerstvej vody. Pri nie extrémnom teple je vhodná prechádzka dvakrát denne. Zvolila by som ráno a večer. Prechádzaky sú dôležité aj hlavne kvôli prevencií priberenia a možnej obezite.

Tak isto trpia často respiračnými ochoreniami, ktoré sú spojené s krátkým ňuchačom. Problém sa zvykne riešiť aj operačne kedy sa odstraňuje mäkké podnebie a robí plastika nosa. Kvôli tomuto dokonca chrápu. 

Ďalšie typické ochorenia pre buldoga sú : 

  1. problém s bedrami 
  2. alergie 
  3. epilepsia
  4. tretie viečko 
  5. mäkké podnebie 

Ak si chcete kúpiť buldoga, zistite si predovšetkým testy rodičov a či bol dodržaný štandard z roku 2009. 

 

Výchova buldoga 

 

Výcvik je potrebné realizovať jemne s milým prístupom.Je potrebné pozitívne motivovať psa aby sa tešil na prechádzky a pobyt mimo domu. Z anglického buldoga nebudeme mať nkdy nadšenca športu. 

Maju trochu tvrdohlavú povahu ale dá sa s ňou pracovať.Treba však rátať s tým, že buldog ma svoju hlavu a niekedy je potrebné narátať do 5 aby sme sa ukludnili. Množstvo lásky a trpezlivosť z neho urobia v podstate poslušného psa. Je verný a oddaný spoločník, ktorý bude chcieť svojho pána potešiť zakaždých okolností. 

 

Kŕmenie buldoga 

 

Správe granule sú základom dlhého života psa. Je potrebné aby sme zvolili granule , ktoré neobsahujú obilie, kukuricu, sóju a cukor. Krmná dávka by mala byť rozdelená do dvoch dávok. Vhodné sú aj sensitívne granule ktoré obsahujú menej tuku. Buldog máva problém s plynatosťou a na tú sú veľmi dobre humínové látky.