Ruja u psa a háranie fenky

Rovnako ako v ľudskom svete aj v tom zvieracom majú psie feny komplikovanejší reprodukčný cyklus. Majiteľov psov dokáže hárajúca fena pripraviť o nervy, preto je dobré vedieť čo toto ťažké obdobie znamená a aké zmeny so sebou prináša prvé háranie fenky.

 

Ako prebieha háranie u fenky? 

Ak Vašu fenku nespoznávate a máte pocit, že ju niekto vymenil za inú, je možné, že sa dostavilo prvé háranie. Tento proces sa odohráva v tele zdravej fenky až do konca života. Ide o prirodzený pohlavný cyklus po dosiahnutí sexuálnej dospelosti. Háranie je opakujúci sa cyklus, ktorý ma svoje fázy. Háranie u feny väčšinou 2 x do roka / každých 6 mesiacov/. Pri väčších plemenách to môže byť jeden krát ročne. Feny staršie ako 7 rokov môžu mať frekvenciu hárania inú. Prečo je vlastne háranie u feny dôležité? Tento cyklus predstavuje v živote feny jediné obdobie kedy sú k psovi vnímavé a majú motiváciu k sexuálnemu aktu a rozmnožovaniu sa

 

 

Ako prebiehajú fázy hárania?  

  1. proestrus - je prvá fáza hárania feny. Dĺžka tejto fázy je individuálna a trvá zvyčajne 9 až 16 dní. Záleži aj od veľkosti plemena, veku, stravy a iných vedľajších vplyvov. Toto obdobie sa prejavuje miernym opuchom vulvy. Niektoré sučky to majú pozorovateľne viditelne iné menej. Sprievodným znakom je krvavý výtok sýtočervenej farby. Prvé 3 až 4 dni je veľmi mierny. Vyššia frekvencia krvácania nastupuje v približne polovici prvého týždňa.

  2. estrus - plynule fenka prechádza do druhej fázy hárania. Estrus trvá približne 9 dní. Počas tejto fázy vrcholí cyklus. V tomto období je fenka plodná a po úspešnom nakrytí je gravidita veľmi pravdepodobná. Sučka v tejto fáze nemá tendenciu vyhýbať sa páreniu a sama je ssexuálne aktívna. Neblokuje psa chvostom, nesadá si a nieje agresívna. Estrus je možno rozpoznať na základe zmeny výtoku z vulvy. Výtok je vodnatejší a ružovejší. Vulva však môže ostať aj naďalej opuchnutá ale je mäkšia aby pes mohol vniknúť čo najjednoduchšie. Po skončení tohto cyklu sa končí aj hlavný cyklus hárania a prichádzajú dve “ post” fázy. 

  3. Metestrus - opuch vulvy ustupuje a výtok postupne mizne. Navonok už sučka nieje náruživá a samcov opätovne neprijíma, klesá jej sexuálna motivácia. Fenka už nieje plodná. Ak bola fenka oplodnená v predošlej fáze, táto časť cyklu trvá až do pôrodu šteniatok. V tomto štádiu cyklu sa môže fenka nachádzať 60 až 90 dní. V organizme sa produkuje hormón progesterón, ktorý sa zvyšuje. 

  4. Anestrus - pokojová fáza, ktorá je v rámci reprodukčného procesu najdlhšia a trvá 100 až 150 dní.

 

 

Koľko trvá háranie feny ? 

Cyklus hárania prebieha 2x ročne. Trvanie hárania je približne 12 až 21 dní. Pokojne môže trvať aj dlhšie, napríklad jeden mesiac. U starších feniek sa môže stať, že začne hárať jeden krát ročne. U feniek neprebieha menopauza, fenky hárajú až do konca svojho života.  

 

 

Kedy má fenka plodné dni ? 

V druhej fáze hárania ESTRUS, ktorá prichádza v 9 deň / odchylka sa pohybuje 3 až 7 dní / od začiatku cyklu. Krytie sa odporúča medzi 9 až 15 dňom. 

 

 

Správanie fenky počas hárania  

Proestrus je fáza kedy môže byť fenka prítulnejšia alebo naopak nervózna a menej priateľská. Sučka môže byť odmietava voči ostatným psom a reaguje často až agresívne. Na pár dní sa môže fenka prestať stravovať ako zvyčajne.  V druhej fáze Estrus je práve fenka veľmi sexuáne aktívna až koketná. Provokuje samcov a dokonca i samičky. Celkovo je sučka veľmi submisivna. 

 

 

Prvé háranie sučky 

Prvé háranie nastupuje okolo 6 až 7 mesiacov života feny. U väčších plemien môže nastať neskôr a to 18 až 24 mesiacov života. Prvé háranie môže mať úplne iný priebeh. Často si ho majiteľ ani nemusí všimnúť. Je to takzvané tiché háranie. Niekedy môžu mať jednotlivé fázy medzi sebou veľké pauzy a tým sa Vám môže zdať háranie dlhé. 

 

 

Ruja u psieho samca 

Možno ste to nevedeli aj u psa prebieha ruja. Môžeme hu ľudovo nazvať honcovanie psa, však nieje nijak definovaný spôsob ruje. Pes je schopný páriť sa celý život. Pokiaľ mu to pohlavné orgány dovolujú. Pohlavná zrelosť nastáva od veku 8 až 12 mesiacov. U menších plemien je to od 6 mesiacov. Háranie feny môže veľmi značne ovplyvniť správanie psa. Psy zachytia feromóny hárajucej feny a v okamihu je pes bláznivý, nepočúva príkazy a je veľmi nesústredený. V tomto období pes môže utekať z domu a ísť na potulky za účelom párenia. Pes ktorý postráda sexuálneho partnera môže tento stav dávať najavo sexuálnou frustráciou a to znamená zvýšene libido, kedy pes v ruji začne svoju potrebu kompenzovať o hračky, predmety a ľudí. Napríklad o ľudskú nohu, ruku, vankúš a podobne. Toto pudové správanie je obdobou masturbácie. Je však potrebné aby ste pri tomto dávali na psa pozor aby si neublížil.