Baset - kompletný prehľad o plemene

Baset 

FCI skupina 6

Pôvod plemena 

 

Plemeno vzniklo na konci 16. storočia a predchodcom baseta je pravdepodobne Svätohubertský pes u ktorého došlo k mutácií. Najprv boli psy s krátkymi nohami držaný ako rarita a neskôr vypozorovali ich talent a perfektné využitie pri love , kde vedeli sledovať zver pod nízkymi konármi a v hustých lesoch. Z tohto dôvodu začali byť chované a využívané. Basset bol pôvodne vyšľachtený na lov drobnej zveri ako sú zajace, králiky a bažanty.

V roku 1863 sa bassetovi venovať väčšia pozornosť na výstave psov, ktorá sa konala v Paríži. V roku 1870 vo Francúzsku začal kontrolovaný chov tohto plemena. Prvého Baseta priviezol do Anglicka Lord Galway v rokoch 1866 a ďalšie jedince sa importovali v roku 1874 a vtedy začal so šľachtením vo svojej vlastnej chovateľskej stanici Sir Everett Millais. Svojou snahou a úspešných šľachtením tohto plemena sa stal otcom besset plemena v Anglicku. Prvý klub priaznivcov baseta vznikol v roku 1883. Veľkou nadšenkyňou tohto pemena sa stala aj Alexandra Dánska, princezná Walesu. Do Ameriky sa dostal až v koloniálnych časoch. 

Oficiálneho uznania v AKC sa dočkali v 20.storočí. Povaha Baseta 

 

Ide o veľmi dobromyselneho a nekonfliktných psov. K ľuďom je veľmi priateľský najviac miluje deti a vyhľadáva ich prítomnosť. Takisto veľmi dobre znáša aj prítomnosť iných zvierat a to dokonca i mačiek. 

Treba však myslieť nato, že je veľmi spoločenským psom a bude smutný ak ostane dlhšie doma sám. Veľmi lipne na svojom pánovi. Keď je sám ventiluje si svoj smútok hlasným vytím. Hlas ma naozaj veľmi silný tak zavýjanie bude počuť široké okolie.

 

Výcvik Baseta

 

AKo na mnoho iných psov tak i na baseta platí pozirívná metóda výcviku. Odmeny a maškrty treba mať vždy pri sebe. Ak sním budeme zaobchádzať hrubo a budeme príliš tlačiť na pílu, stane sa z neho tvrdohlavý pes a na výcvik nám nebude chcieť vôbec reagovať.

V domácnosti sa javí ako lenivec ale akonáhle sa dostane von jeho energia nás prekvapí. Má naozaj dlhú výdrž a miluje dlhé prechádzky. Nos od zeme pomaly neodlepí a doslova nasávaj nové pachy. Preto sú veľmi dobrými stopármi a na cvičisku sa môžu venovať stope. Je potrebné snm nacvičiť najmä privolanie.

Medzi nevýhody tohto plemena patrí tendencia slintať a to najmä po jedle. Preto je vhodný pre ľudí, ktorý prehnane nelipnú na poriadku.Nikdy nieje agresívny ani bojazlivý ale naopak voči cudzím ľuďom je veľmi pokorný a priateľský. A to platí aj správania sa voči iným psom. Napriek svojej kludnej povahe môže štekať pri rôzných vnemoch aby ochránil svoje územie, nikdy však nejde útočiť. Hoci ide o plemeno, ktoré je predurčené byť rodinným psom množstvo bassetov ostal výrazný lovecký inštinkt na ktorý treba myslieť najmä počas prechádzok. Vzhľad plemena 

 

Baset je pes malého vzrastu ale napriek tomu majú veľmi dlhé a pevné telo a naozaj krátké malé nohy. Jeho tvár má ovisnutú gambičku a tým pádom pôsobí smutne. V okolí krku a na hrudi je koža volná a tvorí laloky. Krk je veľmi široký a hlave veľká ale zároveň štíhla. Pre toto plemeno su charakteristickým črtom zvesené uši, ktoré mu dodávajú takisto melancholický až smutný výraz. Mnoho ľuďom sa páči práve toto. Ňufák je veľmi tmavý s výborným čuchom. Basset je hneď za Bloodhoundom v počte čuchových pohárikoch. Chvost je vzpriamený a zakrivený do tvaru šable. Srsť je krátka, veľmi hustá a na dotyk hladká. Povolená je hocijaká farba, ktorá je typickou u loveckých psov.

Výška v kohútiku býva v rozmedzí 33 až 38 cm a váha 25 až 30 kg. Pričom treba zvážiť pohlavie psa. 

 

Starostlivosť o baseta 

 

Ide o veľmi pokojné plemeno a nieje s nimi problém ani keď sa chovajú v bytoch. Mal by byť v kontakte so svojou ľudskou svorkou. Najlepšie podmienky majú ak žijú s ľuďmi v dome ale majú prístup na záhradu. V interiéroch bývajú neaktívné a dokázali by sa váľať kľudne celý deň .Aj napriek tomu, že ide o psíka, ktorý v domácom prostredí chce len spať a nič nerobiť treba dbať na jeho pohyb a vybitie energie.

Ide o plemeno , ktoré má sklon k obezite a tá môže spôsobiť veľké problémy s kĺbami. Preto je ideálne dlhé prechádzky. Tento pes nieje dobrým skokanom takže by ste mu nemali dovoliť príliš skákať a vyžadovať to od neho aby ste predchádzali problémom s chrbticou. Pre ich krátke nohy nie su bohvie akými dobrými plavcami.

Basset má dlhú hustú srsť, ktorá ho chráni pred tŕňmi a vodou. 

Starostlivosť o ňu nieje náročná , treba hu len vyčesávať. Takisto kontrolovať uši a oči pred možným zápalom. Odporúča sa aspoň 1x týždenne . Zdravie 

 

Zvesené uši sú skvelou úrodnou pôdou pre rôzne infekcie a výskyt ušných roztočov. Preto je nutná pravidelná kontrola. Takisto okrem uší sú basseti náchylný na kvasinkové infekcie, pretože aj v oblasti úst sa im zhromažďujú sliny je potrebné čistiť okolie špeciálnymi obrúskami. Takisto okolie očí je potrebné čistiť borovou vodou alebo obrúskami na okolie očí a vrásky pri nich. 

Na úkor svojho malého vzrastu sú náchylný na genetické ochorenie achondroplaziu. Taktiež sa môže vyskytovať aj dysplázia bedrového alebo lakťového kĺbu. 

Častokrát majú problém s obezitou.S prejedaním vzniká aj riziko výskytu žalúdočnej dilatácie.  Kvôli svojej stavbe tela maju častokrát problém aj so stavcami a chrbticou. Najčastejšie si to odnesú medzistavcové platničky. Baset by sa mal vyhýbať schodom a najlepšie by bolo keby sme ho dole schodmi nosili.

Horúce počasie znášajú ťažšie  skvelým tipom na osvieženie je namočiť mu uši studenou vodou. Takisto počas zimy je potrebné dbať na jeho visiace uši pretože hrozia omrzliny. 

Nesmie sa chovať celoročne vonku a ak áno musí mať zateplenú búdu a pri veľkých mrazoch je vhodné schovávať ho domov. 

Priemerná dĺžka života je 10 až 12 rokov. 

 

Kŕmenie baseta 

 

Tým pádom, že basset má sklon k obezite je vhodné zvoliť krmivo pre senzitívnych psov a rozdeliť kŕmnu dávku na viac častí. Je potrebné sledovať psa ako prosperuje z granúl a prípadne mu pridať alebo ubrať z dennej dávky. Nikdy nenechávajte nezjedené granule v miske na neskôr. Strava baseta by mala obsahovať najmä mäso a ak je to možné mali by ste sa vyhnúť obiliu, kukurici, cukru.