LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Elo - kompletný prehľad o plemene

Elo

FCI neuznané plemeno

 

Pôvod plemena 

 

Projekt Elo plemena začal v roku 1987 a plemeno malo pôvodný názov eloschaboro. Pôvodný názov v sebe skrýval pôvodné plemená eurasier, bobtail a čau-čau. Pre rozšírenie chovateľskej základne sa neskôr pridal do kríženia samojed a dalmatinec. Najčastejšie sa krížilo s euraserom a bobtailom a toto kríženie sa používa aj naďalej. Cieľom tohto šľachtenia bolo predovšetkým vyšlachtiť rodinného a spoločenského psa. Hlavným výberom na kríženie sa stalo zdravie a temperament samotné vlastnosti plemena boli až na druhom mieste.Chovatelia sa teda sústredili predovšetkým na zdravie plemena. Uši sú vztýčené aby sa zabránilo ušným infekciám, chrbát je rovný aby sa zabránilo dysplázii bedrového kĺbu a chvost zakrútený . 

Pôvodný názov bol skrátený na ELO, ktoré má aj ochrannú známku. Vlastníkom práv v rámci EU a Švajčiarska sú zakladatelia plemena Heinz a Marita Szobriesovi.

V roku 2022 bolo v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Belgicku a Dánsku cca 157 chovateľských staníc plemena Elo. Ide o v podstate nové plemeno.

 

Povaha Elo

 

Povahovo ide o veľmi kľudného psa, ktorý nieje náročný ani na výchovu a ani na pohyb. Proste pes vhodný do rodiny. Ma naozaj veľmi vysoký prah dráždivosti a len tak ho niečo nerozhádže. Skvelé je na Elo aj to, že nemá skoro žiadne lovecké pudy a je pohybovo nieje moc náročný. Stačí mu bežná prevádzka a bude šťastným psom. Veľmi rád sa hrá a to najmä s deťmi. 

Využívaný je najmä ako doprovodný pes. Ide o ostražité, kľudné a málo štekajúce plemeno, ktoré je veľmi učenlivé a hravé. 

V styku s inými psami alebo inými zvieratami sa správa mierumilovne. Je mierne dominantný a k cudzím ľuďom nedôverčivý. Je odolný voči stresu. 

Nutná je dobrá výchova, pretože ide o psa, ktorý sa nerád podriaďuje. Je samostatný a sebaistý. Je potrebné pristupovať k nemu s určitou dávkou vodcovstva, aby vedel, kto je v domácnosti pánom. Pravidlá, ktoré mu určí pán si veľmi rýchlo osvojuje.

Miluje výbehy a prechádzky so svojim majiteľom. 

 

Vzhľad 

 

Elo má stredne veľké uši, ktoré sú vzpriamené. Chvost je skrútený a položený na chrbte. Srsť môže mať rôzne zafarbenia. Labky má malé a guľaté. 

Plemeno sa chová v dvoch veľkostiach a dvoch variantoch druhu srsti 

  • Veľký Elo má výšku v kohútiku 46 až 60 cm s jeho váha sa pohybuje medzi 22 až 35 kg 
  • Malý Elo ma výšku v kohútiku 35 až 45 cm a jeho váha sa pohybuje medzi 10 až 15 kg 
  • hladká srsť
  • drsná srsť 

Vzhľad v rámci týchto skupín je veľmi odlišný pričom hladkosrstý elo pripomína skôr eurasiera, drsnosrstý elo zas bobtaila so stojacimi ušami.

Termín hladká alebo drsná srsť sa vzťahuje len na rôznu dĺžku srsti v oblasti tváre a na končatinách. Srsť na tele môže byť u oboch rovnaká. 

 

Zdravie 

 

Populácia tohto plemena je naozaj malá. Elo má nízky koeficient inbreedingu, ktorý je len 4% a u veľkého elo je to 6%. Genofond sa doplňuje pravidelne prekrížením zakladajúcich plemien. U tohto plemena sa vyskytuje distichiáza, ale nejde o závažný problém. Cielom chovu je predchádzať dedičných ochoreniam. V celkovom poňatí ide o zatiaľ o pomerné zdravé plemeno, ktoré netrpí na choroby. S porovnaním iného plemena. 

 

Starostlivosť 

 

Starostlivosť nieje ničím špeciálna. Je potrebné venovať pozornosť vyčesávaniu srsti aspoň 1x týždenne. Kontrola uší, očí a okolia raz mesačne. 

Stríhanie pazúrikov podľa potreby.Kŕmenie ELO

 

Vyvážená a kvalitná stravu zohráva veľmi významnú úlohu u každého psa. 

Aby sme mali spokojného a pekného psa, ktorý má krásnu lesklú srsť musíme zabezpečiť stravu , ktorá obsahuje dostatočný prísun živín , minerálov a stopových prvkov rôznym vitamínov. 

Vhodným krmivom je čerstvé mäso , čiže barf . Hlavne ryby a k tomu zelenina. Tak isto je dobré zvoliť j granule , ktoré obsahujú vysoký obsah mäsa a ak je to možné tak žiadne obilie.