Samojed - kompletný prehľad o plemene

Samojed

FCI skupina 5

samojed-panakei-4

Pôvod plemena Samojed 

 

Pôvodne ich chovali v kmeňoch Nencov nazývaných aj Samojedov , podľa ktorého boli aj pomenované. V drsnom podnebí chlade a snehu.

Použivali sa ako pracovné psy najmä na Sibíri boli strážnymi psami , ktoré strážili sobov a naozaj statočne ich chránili pred vlkmi a medveďmi, takisto pomáhali Nencom pri love a ťahali sane. V noci a v chlade sa k nim ľudia túlili preto aby sa zahriali o ich huňatý teplučký kožuch. 

Tento seversky pes sa po prvý krát dostal do užšieho povedomia Európanov najmä vďaka britskému zoologovi Ernestovi Kilburnovi Scottovi. Ten po svojom trojmesačnom pobyte u Samojedských kmeňov doniesol v roku 1889 prvých samojedov do Anglicka. 

Tak isto aj nórsky objaviteľ Fridtjof Nansen vo svojich dokumentoch o neúspešnej expedícií na severnom póle v roku 1894 spomínal tieto úžasne a oddané psy. Spomínal najmä ich nenáročnosť a vytrvalosť. Po tomto zistení ich začali používať ako spoločníkov pri expedícicách na Antarktídu a Arktídu. Prvým úžitkovým psom sa samojed stal po tom ako zdolal južný pól s Roaldom Amundsenom v roku 1911. 

Prvý štandard plemena sa určil v Anglicku v roku 1909. V rovnakom čase plus mínus sa dostali prvé psy tohto plemena do Ameriky. Ako oficiálne plemeno bol samojed uznaný v roku 1913. V 20. storočí bol založený v USA prvý oficiálny klub samojedov pod názvom Samoyed Club of America.

Naozajstný rást o toto plemeno začal až v povojnovom období a to v 50 rokoch. Dnes sa tieto severské špice chovajú najmä ako rodinný pes ale samozrejme je vhodným aj ako výstavným psom. Už sa nepoužívajú tak často do záprahov , prenechali to pre rýchlejších a silnejších huskych a malamutov. 

samojed-panakei-sneh

Povaha samojeda Už v čase keď vlastnili samojedov v kmeňoch Nenci nepovažovali ich len za pracovné psy a pomocníkov pri love ale boli plnohodnotnými členmi rodiny, ktorý spávali so svojími ľuďmi v stanoch. Mimo lásky , ktorú im samojed dával poskytoval aj teplo počas dlhých zimných nocí. Už v minulosti boli k ľuďom naozaj veľmi priateľský a prítulný. 

Samojed vždy vyhľadáva spoločnosť ľudí a preto by nemali byť chovaný v koterci ale v blízkosti svojich majiteľov . Samotu a odlúčenie od ľudskej svorky znášajú naozaj veľmi ťažko je to citlivé plemeno.  Vďaka svojej veselej povahe sú veľmi vhodným kandidátom na rodinného psa k deťom.  S kľudom môžem napísať , že deti doslova milujú a veľmi radi sa s nimi hrajú. https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-puller/

Plachosť alebo agresivita je pre toto plemeno priam cudzia. Neviem si predstaviť , čo by všetko majiteľ musel pokašlať aby sa z neho stal neovládateľný pes.  Preto nie je vhodným strážnym psom , štekaním by síce oznámil narušiteľa teritória ale vzápätí by priateľský pribehol aby sa sním zoznámil a pohral. 


samojed-panakei-šteňaVýcvik samojeda 

 

Samojed má veľmi hrdú a sebavedomú povahu. Takže od neho nemôžeme očakávať slepú poslušnosť a úplnú podriadenosť. Napriek tomu , že ma naozaj veľmi blízky vzťah so svojím majiteľom si tento krásny pes ide veľmi často svoju cestu a to najmä vtedy , keď si myslí o poveloch , že nemajú zmysel. Povedala by som , že je na tom povahovo podobne ako akita.

Tieto jeho povahové črty si niektorí ľudia vysvetľujú ako tvrdohlavosť a tým pádom majú dojem , že je ťažko vycvičiteľným psom. Čo však nie je tak úplne pravda. Pri správnej výchove a to hlavne pri pozitívnom výcviku a mierumilovnom hlase , sa z neho stane pes , ktorý veľmi rád nasleduje a poslúcha svojho pána. Bude však potrebná veľká dávka trpezlivosti a veľké vrece odmien.https://www.panakei.sk/pamlsky-pre-psov-rybie-gulicky/

Samojed bol lovec a jeho lovecký inštinkt nie je úplne potlačený ale pri správnom prístupe vo výcviku sa nemusíme báť toho , že by nám zabehol za zverou alebo sa zatúlal. Je však naozaj veľmi potrebné aby se mu venovali dostatok pozornosti. 


samojed-panakei-1

Vzhľad samojeda 

 

Už pri pohľade na tohoto psieho sympaťáka vidíme , že je to naozaj dobromyseľný a srdečný pes. Na pohľad vidieť priateľskú povahu aj vďaka tomu , že sa na nás doslova usmieva a má prižmúrené oči ako pri úprimnom úsmeve. Robia to hlavne zošikmené oči a kútiky pier smerujúce nahor. 

Ďalším poznávacím znakom tohto krásavca je krásna husta a huňatá biela srsť. Na krku a pleciach vytvára naozaj kráľovský vzhľad , kedy ma hrivu ako lev. Naozaj hustú hrivu vidíme najmä u psom / samcov.  Maju vysoko nasadený chvost, ktorý v pokojnom stave siaha až po členky. Zvyčajne je nesený nad chrbtom alebo ohnutý do strany a taktiež je veľmi huňatý. 

Na hlave a z pohľadu spredu na nohy je srsť krátka a hladká. Za ušami ma nielen dobrodružstvá a zlobu ale aj chlpy , ktoré mu spoza nich trčia. Uši sú trojuholníkové . Srsť samojeda je oproti iným sibirskym psom naozaj veľmi dlhá a hustá a s kombináciou s podsadou aj veľmi teplá a prispôsobená prostrediu v ktorom sa pes vyšľachtil a kde sa používal. 

Tým , že má srsť akú má je samojed veľmi rád vonku a na čerstvom vzduchu. Horúčavy znáša ťažko , preto je vhodné cez letné mesiace aby bol v tieni prípadne na chladiacej podložke a mal dostatok tieňu kde si môže odpočinúť a prístup k čerstvej vode. 

Pôvodný samojed mal aj hnedú a čiernu srsť , no dnešný štandard plemena povoľuje len čisto bielu srsť , ktorá môže mať viac odtieňov ako napríklad bledo-béžová alebo krémová. 

Výška v kohútiku u súk je 53 cm a u samcov je to 57 cm.

Hmotnosť tohto plemena sa pohybuje od 20 do 30 kg. 

samojed-panakei-2

Zdravie a choroby plemena samojed 

 

U samojedov sa najčastešie vyskytujú práve tieto choroby : 

  1. diabetes mellitus
  2. progresívna retinálna atrofia 
  3. hluchota
  4. dysplázia bedrobého kĺbu
  5. dedičná nefritída
  6. trpasličí vzhľad 
  7. pulmonálna stenóza 

 

Pri kúpe šteniatka z registrovanej chovateľskej stanice máme záruku menšieho rizika mať doma psika , ktorý bude chorý . Samozrejme ani v registrovanom chove nie je nič 100% ale pri chove sa dbá o to aby boli rodičia genetický testovaný a nechová sa na psoch, ktorý sú nositeľmi chorôb alebo iných ochorení. 


samojed-panakei-5

Starostlivosť o samojeda 

 

Okrem zdravej stravy , ktorej sa povenujeme neskôr je dôležitá aj správna starostlivosť o srsť samojeda. Niekedy je menej viac a to platí aj v tomto prípade . Lanolín , ktorý produkuje pokožka psa sa ničí a stráca častým kúpaním psa a agresívnymi šampóni. Preto by sme ho mali kúpať len, keď je to naozaj nutné.  Srsť sa mu prevažne čistí sama  kúpeľ je nutný len keď sa naozaj v niečom vyváľa alebo zašpiní.

Medzi podstatnejšiu časť starostlivosti o srsť patrí vyčesávanie a česanie srsti. Potrebné je ho kefovať 1 až 2 x týždenne . V prípade , že máme psíka na výstavy je potrebné ho kefovať 4x týždenné . Počas výmeny srsti je potrebné ho kefovať a vyčesávať srsť jeden krát denne. Počas tohto obdobia im vypadáva srsť doslova v chumáčoch. 

Ostatná starostlivosť je ako u každého plemena a to zastrihávanie pazúrikov , kontrola zubov , očí a uší . V prípade potreby vyčistiť raz týždenne . 


samojed-panakei-6

Strava samojeda 

 

Vyvážená a kvalitná stravu zohráva veľmi významnú úlohu u každého psa. 

Aby sme mali spokojného a pekného samojeda , ktorý má krásnu lesklú srsť musíme zabezpečiť stravu , ktorá obsahuje dostatočný prísun živín , minerálov a stopových prvkov rôznym vitamínov. 

Vhodným krmivom pre samojeda je čerstvé mäso , čiže barf . Hlavne ryby a k tomu zelenina. Tak isto je dobré zvoliť j granule , ktoré obsahujú vysoký obsah mäsa a ak je to možné tak žiadne obilie.


359-2_panakei-granule-pre-psov-adulthttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/