LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Slovenský kopov - kompletný prehľad o plemene

Slovenský kopov

FCI skupina 6 

 

Pôvod plemena 

 

Kopov je Slovenské národné plemeno , ktoré sa vyznačuje veľkou dávkou inteligencie. Radí sa medzi plemeno duriča. Prvé kopovy , ktoré boli kedysi boli oproti dnešným duričom vyššie a silnejšie.U kopova sa presadzovala hlavne vlastnosť prenásledovať a zablokovať korisť a stopovanie. Aby sa durič prispôsobil naším lesom a bol 100% využitelným poľovným psom , zmenšila sa jeho veľkosť no sila a odvaha sa zachovala z predošlého typu plemena. Slovenský kopov sa odjakživa využíva ako poľovnícky pes , ktorý lovil najmä diviačiu zver a takisto aj na stráženie pozemku. 

Prvá zmienka v plemennej knihe o tomto plemene vznikla v roku 1940 , v časoch kedy sa založila Slovenská plemenná kniha psov. Na svedomí majú toto plemeno najmä slovenský poľovnícky kynológovia Koloman Slimák , Andrej Renča a František Siget. 

 

Povaha Slovenského kopova 

 

Kopov je veľmi inteligentný , temperamentný a ostrý pes. Pre tieto vlastnosti sa využíva najmä na lov diviakov. Medzi jeho naozaj dobre vyvinuté vlastnosti patrí stopovanie teplej stopy , ktorú vie držať až niekoľko hodín. Stopuje naozaj veľmi hlasno a vytrvalo.

Jeho výborný nos ho predurčuje na stopovanie zveriny. Svojim čuchom môže bez hanby konkurovať farbiarom. Dohľadá všetko čo zacíti.

Veľmi často sa používa ako strážny pes. S inými psami sa znáša dobre. Pre aktívnejšiu rodinu je vhodným rodinným psom. S deťmi takisto vychádza veľmi dobre. Je však potrebné dohliadať na nich. 

Najčastejším plemenom je v Česku, Nemecku , Švédsku , Maďarsku a Bosny a Hercegoviny. Samozrejme plemeno sa rozšírilo po celom svete. 

 

Vzhľad Slovenského kopova

 

Má pevnú kostru a je ľahkej stavby tela.

Telo má obdĺžnikový tvar.

Nos musí byť čiernej farby , žiadna iná farba sa netoleruje a je mimo štandardu plemena.

Papuľa je rovná a kompaktná k lebke. Pysky sú krátke a priliehajúce s jasným kútikom , nie však ovisnuté.

Hlbšie zapustené tmavé oči mandľového tvaru. Vždy sú čierne viečka očí. Uši sú nasadené trochu nad rovinu oka. Sú stredné veľké a trochu zaokrúhlené.

Labky má oválné pazúriky by mali byť podľa štandardu čiernej farby. Tak isto aj vankúšiky na labkách by mali byť tmavo zafarbené.

Chvost sa v pokoji nesie zvislo no keď príde na akciu a pes niečo zachytí ide prudko šablovito nahor. Srsť je dlh 2-5 cm, stredne hrubá a je priliehavá a hustá.

Srsť býva na chrbte, krku a chvoste dlhšia. Sfarbenie je čierne s hnedými až mahagónovými odznakmi na končatinách. 

Výška v kohútiku suky je 40-46 cm 
Výška v kohútiku psa je 46-50 cm 
Váha sa pohybuje medzi 15 až 20 kg 

Starostlivosť o kopova

 

Starostlivosť o srsť nie je náročná, stačí ju raz týždenne prečesávať. Samozrejme nič sa nestane keď to budeme robiť raz za dva týždne. V čase kedy sa presrsťuje je vhodné prečesávať psa častejšie.

Ich previsnuté uši bývajú náchylné na kvasinky a rôzne zápalové ochorenia. Preto je vhodné ich z času na čas prezrieť . Popripade vyčistiť ich ušným roztokom. Okolie očí je vhodné tak isto čistievať borovou vodou alebo kvapkami na čistenie očí a odstraňovať karpiny. Treba dbať na správnu dĺžku pazúrikov vzhľadom na ich pracovné využitie. Keď ma pazúriky dlhé , je pohyb pre psa nekonformný niekedy až bolestivý. Ak psíka vedieme poľovníckym smerom , treba ho vždy po práci v lese skontrolovať , či neutrpel zranenia , ktoré by bolo vhodné ošetriť , popripade klasika , či si domov doniesol z lesa kliešťa. Preto je v sezóne kliešťov ktorá práve začala vhodné dbať na prevenciu.  Pri pracovne vedenom psovi by sme odporúčali pipety , sprej , šampón alebo tabletku. Keďže obojok by sa v lese mohol niekde zachytiť. 

 

Náročnosť na pohyb a výchovu

 

Slovenský kopov patrí na veľmi akčné plemeno. Najspokojnejší bude ak bude vyrastať v rodinnom dome so záhradou. Takisto je šťastný , keď sa môže vybúriť vo voľnej prírode. Potrebuje naozaj dlh prechádzky a časovo patrí medzi náročnejšie plemená, ktoré sú vhodnejšie k aktívnym ľuďom. Celoročný pobyt vonku je vhodný len v prípade , že má zateplenú búdu. Zdravie a choroby Slovenského kopova 

 

Slovenský kopov je v podstate zdravé plemeno. Len zriedka trpí na choroby. Medzi najčastejšie s ktorými sa môžeme stretnúť je : 

  1. dysplázia bedrových kĺbov
  2. dysplázia lakťových kĺbov 

Predchádzať tymto možným ochoreniam a problémom je možné predchádzať včasným používaním kĺbovej výživy. 

Pokiaľ si psík škriabe uši alebo trasie hlavou je možnou príčinou zápal. V rámci prevencie je vhodné ušká kontrolovať a čistiť prípravkami na to určenými.

U starších jedincov je pravdepodobné nádorové ochorenie ale to je bežné u každého plemena.

V neposlednom rade u kopova , ktorý je pracovne vedený sú možné rôzne zranenia. Preto je vhodné mať naštudovanú prvú pomoc pre každý prípad a takisto aj vlastniť psie lekárničku. Existuje mnoho kníh , kde je znázornená prvá pomoc pre vašeho psíka a je tam pekne znázornených veľa príkladným situácií. Samozrejme v prípade vážneho poranenia alebo keď sa psík zdá apatický prípadne nereaguje a nechce piť ani jesť a to dokonca ani pamlsky , je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. 

 

Kŕmenie Slovenského kopova

 

Chovateľ Vám pri kúpe šteniatka s preukazom pôvodu dá štartovací balíček na akých granulkách vyrastalo šteniatko a je vhodné na nich pokračovať nejakú dobu. V prípade zmeny je vhodné ich miešať s novými granulkami na ktoré chceme prechádzať. 

Ak máme Slovenského kopova , ktorý je pracovne vedený je vhodné poobzerať sa po granuliach , ktoré majú vysokoenergetickú hodnotu , ktoré mu dodá dostatok energie a živín.  Ak však máme kopova , ktorý je len rodinným miláčikom a nedávame ho extremnejších záťaží.  Tak isto aj aby sme predchádzali obezite , je vhodné zvoliť správnu kŕmnu dávku. 

Je dôležité pozrieť si zloženie granúl. Na prvom mieste by malo byť mäso a ostatné zložky až po ňom. Tak isto by granule nemali obsahovať ani obilie a kukuricu a sóju. Keďže pes je mäsožravec tak vo voľnej prírode moc obilie nevyhľadáva a tým pádom jeho organizmus nie je prispôsobený na trávenie obilia.