Bobtail - kompletný prehľad o plemene

Bobtail

Fci skupina 1Pôvod plemena 

 

Bobtail alebo inak zvaný staroanglický ovčiak je staré pastierske plemeno. O jeho začiatkoch žiaľ niesú žiadne zachované záznamy takže sa môžeme len domnievať o jeho pôvode. Medzi predkov bobtaila však určite patrí bradatá kólia alebo juhoruský ovčiak. 

V 19.storočí sa začalo s cieleným chovom. Chov nebol úplne jednoduchý, keďže nebolo ľahké nájsť správnych chovných jedincov, ktorý by splňali požiadavky chovateľov. Išlo im hlavne o pracovné schopnosti psa a až potom bol v záujme vzhľad. Aj napriek tomuto sa chov začal pomaly rozbiehať a dosiahol sa určitý štandard.

Väčší záujem o bobtaila sa dostavil až keď sa po prvýkrát predviedol vo výstavnom kruhu. Na konci 19. storočia sa bobtail dostal do Ameriky kde sa z neho stal symbol úspechu a bohatstva. V roku 1888 bol oficiálne uznaný Americkou kynologickou organizáciou. V súčasnosti je chovaný predovšetkým ako rodinný pes. Povaha Bobtaila

 

Bobtail je pokojný a inteligentný pes. Má nekonfliktnú povahu, veľmi jednoducho sa vie prispôsobiť. Štenacia hravosť mu zostáva do vysokého veku a preto je výborným spoločníkom k deťom. Deti a celú svoju rodinu miluje a je im oddaný telom i dušou. Preto aby bol šťastný potrebuje neustály kontakt s rodinou a v prípade, kedy je dlho sám môže podľahnúť separačnej úzkosti. 

Výcvik nieje ťažký. Bobtail má veľmi dobrú pamäť a veľmi rád sa učí. Chce za každú cenu vyhovieť svojmu pánovi. Nebýva tvrdohlavý. Preto je vhodný plemenom aj pre začínajúceho chovateľa, ktorý je menej skúsený. 

 

Vzhľad plemena 

 

Bobtaila si určite nepomýlite s iným plemenom, pretože ma nezameniteľný vzhľad a spozná ho už aj dieťa. Veď kto by si nevšimol, že sa podobá na maxipsa Fíka.

Je veľký ovčiarsky pes s kvadratickou stavbou tela a dlhou a huňatou srsťou.Hlava je štvorcová s jasne vyjadreným stopom pričom hlava zodpovedá telu. Oči sú okrúhle a ďaleko od seba. Medzi zvláštnosti patrí, že každé oko môže mať inú farbu.  Uši sú malé a nesené zvesené. Krk je dlhý a klenutý pričom prechádza ku kompaktnemu trupu. Hrudník je výrazný s dobre klenutými rebrami.. Chvost má prirodzene krátky. V niektorých krajináck, kde nieje kupírovanie chvostov zakázane sa pri pracovných účeloch môže zkracovať. Končatiny má silné a rovné. 

Bobtail ma svoju typickú chôdzu. Srsť je doplnená o vodeodolnú podsadu.Farba srsti býva vo všetkých odtieňoch šedej, modrej. 

Výška v kohútiku u dospelého jedinca býva 56 cm pričom váha sa priemerne pohybuje okolo 30 kg. Záleži od pohlavia a využitia psa. Výchova 

 

Môžeme ho charakterizovať ako večne veľké dieťa. Je pravdou, že toto plemeno dospieva pomalšie a vyspelosť dosahujú približne v 3 rokoch života. Ako aj iné pastierske plemena aj bobtail potrebuje svoju dennú dávku pohybu. Svoju pôvodnú úlohu pastierskeho psa už moc nevykonáva je potrebné nájsť mu činnosť, ktorá mu zamestná aj telo i myseľ.

Odporúča sa s nimi cvičiť pastierstvo, agility, poslušnosť alebo treibball. 

Bobtail je veľmi prispôsobivý psík a dokáže s vami bez problému bývať aj v byte, samozrejme za predpokladu, že mu doprajete dostatočné množstvo pohybu. Oveľa lepšie mu však pochopiteľne bude v rodinnom dome kde je prístup na pozemok.

Bobtail zle znáša vysoké teploty a preto by v letných mesiacoch nemal byť dlho na slnku a majiteľ by mal dbať o to aby sa neprehrial na slnku.Starostlivosť

 

Už pri prvom pohlade na bobtaila si môžeme povedať, že väčšinu starostlivosti budeme vykonávať ohľadom jeho huňatej a hustej srsti. Je nutnú časté a dôkladné česanie. Pokiaľ si chcete starostlivosť o srsť zjednodušiť môžete ho dať ostrihať a najmä v lete Vám bude váš psík naozaj vďační.

Aby ste zabránili vzniku zubného kameňa a povlaku je potrebné každé 2-3 dni vykonávať ústnu hygienu. Vhodné je aj pravidelne kontrolovať uši a oči aby ste predchádzali zápalovým a bakteriálnym infekciám. Pokiaľ si psik nemá kde prirodzene brúsiť pazúriky je potrebné dbať nato aby ich mal vždy primerane dlhé. Zdravie plemena 

 

Ide o plemeno na ktoré sa našťastie nepodpísalo moc genetických ochorení. Je však pár chorôb s ktorými sa stretávame u tohto plemena častejšie. Ide napríklad o : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. šedý zákal
  3. entropium
  4. progresívna atrofia sietnice
  5. hypotyreóza
  6. hluchota
  7. rakovina 

V lete sa neodporúča psa vystavovať slnečným lúčom, je veľká pravdepodobnosť, že sa prehreje a následky prehriatia psa môžu byť tragické.

Hluchota sa testuje BAER testom už u šteniat. 

Pre väčšiu istotu genetického zdravia je vhodné vybrať si oficiálnu chovateľskú stanicu. Kŕmenie 

 

Denná porcia by mala byť rozdelená aspoň do dvoch dávok. Treba dbať na správnu veľkosť porcie pretože u bobtail si nevšimnete hneď jeho prekrmovanie z dôvodu jeho hustej srsti, ktorá zakryje kilogramy navyše. Odporúčame granule s nižším obsahom tukov. Ideálne su granule s vyšším podielom mäsa. Nemal by obsahovať obilie, kukuricu a sóju.