Anglický kokeršpaniel - kompletný prehľad o plemene

Anglický koker španiel

FCI skupina  8 

 

Pôvod plemena 

 

Presný pôvod nieje známy. Jedna legenda však hovorí, že plemeno prišlo do Veľkej Británie zo Španielska spolu s rímskymi vojakmi Juliusa Caesara. Odohrávalo sa to pred viac ako 2 000 rokmi a názov plemena je odvodený od latinského názvu španielsky pes. Toto plemeno sa tešilo veľkej obľube už pred viac ako stovkami rokov. Napríklad britský spisovateľ spomenul španielske psy už v 14. storočí vo svojich knihách a neskôr William shakespeare zvečnil španiela aj vo svojich dielach. Prírodovedec John Caius rozdelil vtedajšie španiele na vodné a pozemné.  Medzi pozemných španielov patril špringeršpaniel a jeho hlavnou úlohou bolo vyplašiť králiky alebo vtáky a po zastrelení ich mal priniesť k lovcom. Zo špringeršpanielov sa vyvinulo niekoľko plemien vrátane anglického kokeršpaniela. V roku 1892 uznal anglický klub toto plemeno ako samostatné a vytvorili sa v európe špeciálne chovateľské kluby španielov, ktoré mali za úlohu venovať sa čistokrvnému chovu plemena.Povaha plemenaUž na prvý pohľad je anglický kokeršpaniel veľmi veselý, otvorený psík, ktorý miluje rodinne zázemie. K ľuďom je priateľský a rovnako aj k iným zvieratám. Samozrejme v prírode sa môže stať, že začne lovič ak mu bude niektoré z menších zvierat pripomínať korisť. Inak ide o oddaného, verného a veľmi prítulného psa, ktorý je vždy pripravený na nové dobrodružstvo so svojím pánom. Cudzích ľudí hlási hlasným štekaním ale hneď sa s nimi vie spriateliť a presne pre túto jeho dobrosrdečnú a kontaktnú povahu nieje kokeršpaniel dobrým strážcom. Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam, ktoré sme napísali treba myslieť nato, že vo svojom srdci je lovec a vždy keď zacíti stopu nasleduje ju a rázom zabudne na vychovanie a môže zabehnúť. Okrem toho, že anglický kokeršpaniel miluje svoju rodinu, je tu ešte niečo čo miluje rovnako a možno i viac a to je jedlo a rôzne pamlsky. Preto treba dávať pozor na jeho váhu. Má sklon k nadváhe. Vzhľad plemena 

 

Anglický kokeršpaniel je stredne veľký pes. Výšku v kohútiku dosahuje 40 cm samozrejme záleži od pohlavia psa. Hmotnosť v dospelosti sa pohybuje do 14,5 kg. Hlavným znakom tohto plemena sú nízko posadené a dlhé uši. Srsť je hebká a hladká. 

Farba srsti, ktorá je dovolená je : 

 1. čierna
 2. červená
 3. čokoládovo hnedá
 4. čierna s pálením
 5. hnedá s pálením

Jednofarebné psy môžu mať bielu srsť maximálne na hrudníku. Dvojfarebné jedince sú povolené v : 

 1. čierno-bielej
 2. oranžovo-bielej
 3. hnedo-bielej
 4. citronovo-bielej 

V týchto farebných variantoch sú prípustné ak škvrny : 

 1. modrý beloš
 2. modrý beloš s pálením
 3. oranžový beloš
 4. citrónový beloš
 5. hnedý beloš
 6. hnedý beloš s pálením 

 

Výcvik plemena 

 

Tento lovecký pes potrebuje dôslednú výchovu bez prehnanej prísnosti a hrubého zaobchádzania. Je potrebné aby cela rodina ťahala za rovnaký koniec lana. Je vhodným plemenom aj pre začiatočníka. Ich charakteristická pažravosť z nich robí jednoducho ovládateľného psa. Pre pozitívnú metódu výcviku zvolte formu odmena pochvala. Najzákladnejšie je pri kokeršpanielovi aby ste mali pod kontrolou jeho privolanie. V šteňacom veku je preto potrebné venovať sa psovi dostatočne často. Netreba však psa učiť dlhé hodiny stačí tréning na dennej báze 10 minút. Dlhšie tréningy aj tak nemajú zmysel pes sa prestáva sústrediť a nebude ho trénovať baviť. Radšej kratšie a častejšie tréningy ako jeden a dlhý. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Pri prvom pohľade na srsť anglického kokeršpaniela si môžete myslieť, že starostlivosť o srsť si vyžaduje pomerne veľla času. Je potrebné ho vyčesávať aspoň každý druhý deň aby ste zabezpečili krásnu a hodvábnu srsť psa. Srsť pod pazuchami sa psovi často zamotáva a plstnatie a preto je potrebné venovať jej dostatok pozornosti. Najlepšie je s česaním začať už od šteniatka aby si na túto starostlivosť psík zvykol. Po výletoch v prírode je potrebne psíka skontrolovať čo si priniesol so sebou na srsti domov a očistiť ho.  Papuľku a jej okolie je potrebné pravidelne čistiť vlhkými utierkami. 

Láska k vode priťahuje plemeno takmer do každého jazera, potoka alebo aj blata. V prípade, že sa vám takto zašpiní stačí ho len osprchovať čistou vodou. 

Anglický kokeršpaniel by sa mal nechávať profesionálne trímovať každé dva mesiace. Trimovanie v skratke znamená skracovanie chlpov na chrbte, papuly, pod ušami a podobne.  Potrebné je pravidelne strihať nielen pazúriky ale aj chlpy medzi vankúšikmi aby ste tak predchádzali infekciám. Ich dlhé uši sú náchylní na rôzne infekcie a preto sa odporúča raz týždenne kontrola. 

 

Zdravie plemena

 

Celkovo sa plemeno považuje za odolný a zdravé.

Aby to takto bolo aj naďalej chovatelia svojich psov testujú na : 

 1. dysplázia bedrového kĺbu
 2. progresívna atrofia sietnice
 3. šedý zákal

Sem tam sa objavia aj jedinci v merle farbe a presne tieto pokusy na plemen by ste nemali podporovať. Dôvodom tejto farby u niekoho žiaducej je mutácia génu, ktorá je spojená s rizikom ochorenia očí a uší. 

Zdravý koker sa dožíva v priemere 12 až 14 rokov. 

 Kŕmenie anglického kokeršpaniela 

 

Aby bol pes v dobrej kondícií je potrebné zabezpečiť mu kvalitné granule. Odporúčame rozdeliť krmenie na dve porcie. Druh krmiva a jeho dávka záleži na veku psa, metabolizme, ročnom období a úrovni aktivity. Odporúčame Vám granule s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov a ečiek. Granule by nemali obsahovať obilie, sóju, kukuricu a ani cukor. Rovnako dôležité je pri tomto plemene odhadnúť krmnú dávku a prispôsobiť ju aktivite psa. Kokeršpaniel je pažravý pes a koľko pred neho dáte jedla toľko ho zožerie.