LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Basenji - kompletný prehľad o plemene

Basenji

FCI skupina 5. Pôvod plemena

 

O existencií plemena svedčia už obrazy z doby kamennej a maľby v staroegypstých hrobkách. Plemeno prežilo celé tisícročia. Basenji  je teda bez debát veľmi staré plemeno psov. Môžeme sa domnievať, že je priamym potomkom egyptského tesema. Takto nazývajú odborníci psa, ktorého môžete vidieť na maľbách a rôznych ilustráciách zo štvrtého tisícročia pred naším letopočtom. Basenji pochádza zo strednej Afriky. Žil s dedinčanmi v rôznych komunitách. Jeho chov nebol cielený a rovnako ako nezávislo vznikalo plemeno , nebolo ani závislé na ľuďoch a nevytvorilo sa medzi človekom a psom veľké puto. Psov využívali predovšetkým ako lovcov potkanov. Počas hladomoru boli tieto psy zabíjane.

Basenji v preklade znamená malé divoké zviera z húštiny.

Koncom 19. storočia sa niekoľko basenji dostalo do Európy spolu s objaviteľmi Afriky. S plánovaným chovom sa začalo až v roku 1935 vo Veľkej Británii. Napriek tomu, že pochádza z Afriky pod svoje krídla si plemeno vzala Veľká Británia. Práve odtiaľ sa plemeno postupne rozšírili do celej Európy. V 70. rokoch 20. storočia sa tešilo plemeno veľkej obľube práve v Nemecku. 
Povaha plemena 

 

Plemeno sa vyžaduje vysokou dávkou nezávislosti. K svojmu pánovi sa správa priateľský je veľmi múdry a dobrodružný pes. Nejde o submisívneho psa. Pri výchove a trpezlivosti pána môžete svojho basenjiho naučiť základné povely a utužiť vzťah medzi psom a pánom. Basenji nemá za potrebu zavďačiť sa svojmu pánovi, tak to od neho ani neočakávajte rovnako ako bezduchu poslušnosť. Je to tým, že po tisícročia vzťahy s ľuďmi neboli moc blízke ale skôr vólne. Basenji šteká jednoslabične a bez nejakej melódie. Jeho štekanie alebo vytie znie skôr ako jódovanie. Vo voľnej prírode je veľmi ostražitý a má silné lovecké inštinkty. Ide o dominantné plemeno a ak sa stretné s rovnakým druhom stretnuie nebude príjemné. S inými psami sa však rád hrá. Samozrejme aj toto záleži od toho ako ho v rannom veku socializovať. Vzhľad plemena 

 

Stavba tela je útla. Uši má veľké a vzpriamené. Pohľad ma hrdí a veľmi vznešený. Na čele ma výrazne vrásky. Krk je mierne zahnutý. Chvost je nesený za chrbtom a stočený. Postava je elegantná a hranatá. Výška v kohútiku je 43 cm a priemerná váha v dospelosti sa pohybuje od 9 do 12 kg.

Srsť je jemná, hustá a lesklá. Farebné varianty v ktorých môžete plemeno vidieť sú : 

  1. čierno-biela
  2. červeno-červená
  3. svetlohnedá
  4. biela so svetlo-hnedými znakmi
  5. žíhané s čiernymi pruhmi na červenom podklade
Zdravie plemena 

 

V podstate ide o odolné plemeno, no i napriek tomu sa v niektorých líniách môžu objavovať genetické predispozície k chorobám.

Basenji majú sklony k týmto chorobám : 

  1. ochorenie obličiek
  2. Fanconiho syndróm
  3. atrofia sietnice
  4. hernie

Samice sa hárajú len raz ročne. Dožívajú sa až 15 rokov niekedy aj viac. 

Výcvik 

 

Do mestského bytu nieje vhodným psom, pretože aj v interiéri býva veľmi aktívny a najlepšie mu je na vidieku kde má možnosť pobytu na záhrade. Záhrada by samozrejme mala byť oplotená. Má veľkú potrebu pohybu a venčenie v prírode odporúčame len v prípade, že bude na vodítku, pretože jeho lovecké inštinkty sú veľmi silné. Primárne ide o psa, ktorého by mali mať poľovníci alebo veľmi aktívne rodiny. Každý deň potrebuje zamestnávať svoju myseľ ale i telo aby bol spokojným a vyrovnaným psom. Perfektná aktivita, ktorá medzi majiteľom a psom utužuje puto je napríklad beh, cyklistika ale vždy treba mať na pamäti, že má byť na vodítku.Starostlivosť Starostlivosť o srsť je nenáročná a pravidelným vyčesávaním zaistite svojmu psovi pekne vyzeajúcu a zdravú srsť. Kúpanie odporúčame len v prípade nutnosti. Raz za týždeň odporúčame kontrolu uší a očí. Včas tak viete zabrániť zápalom a infekciám. Ďalej Vám odporúčame vykonávať ústnu hygienu. Pozorovanie pazúrov a ich dĺžky. V prípade, že si ich psík nemá kde brúsiť prirodzene je potrebne ich mechanicky skrátiť. 

 

Kŕmenie plemena

 

Ako ste si mohli prečítať vyššie ide o veľmi aktívneho psíka, ktorý dokáže vynaložiť obrovské množstvo energie a preto je potrebné aby mal kvalitnú stravu. Odporúčame Vám kvalitné suché krmivo, ktoré by ste mali rozdeliť na dve dávky. Pri zostavovaní kŕmnej dávky je potrebné zohľadniť úroveň aktivity psa a jeho vek. Neriadte sa nikdy len odporúčaným dávkovaním na granuliach je potrebné psa pozorovať. Dbajte nato aby mal dostatok pohybu a prístup k čerstvej vode. Toto plemeno ma tendenciu rýchlo priberať.