Beauceron - kompletný prehľad o plemene

Bauceron

FCI skupina 1.Pôvod plemenaHistória je úzko spätá s potulným pastierstvom vo Francúzsku. Napriek tomu, že existujú zmienky o predkoch týchto pastierskych psoch plemeno ako také sa vyvinulo až koncom 19. storočia. História je úzko spätá s históriou briardov. Plemena sa rozdelili na dve samostatné v roku 1888. Vypracovali sa samostatné štandardy plemien a rozdeli sa na dlhosrsté Briard a krátkosrsté Bauceron. Po založení prvého klubu s názvom Club du Beauceron bolo plemeno uznané FCI. Dnes sa vyskytuje najmä vo Francúzsku a v susednom Belgicku. Mimo týchto dvoch krajín však ide o pomerne vzácne plemeno. Povaha plemena Ide o sebavedomého francúza. Pôvodne ako pastiersky pes nemal problém udržať pod kontrolou veľkopočetné stáda 200 až 300 zvierat. Ich úlohou bolo chrániť pastierov a stáda. S úlohou stráženia stáda je spojená aj nezávislosť. Chovatelia chceli plemeno, ktoré bude nezávislé a to sa im podarilo. Preto sa vyznačuje častokrát svojou tvrdohlavosťou a svojhlavosťou. V určitej miere je beauceron dominantným psom a preto si vyžaduje skúseneho psovoda, ktorý bude mať pevnú ruku. Vzhľad plemena Výška v kohútiku dosahuje veľkosť 70 cm a jeho váha sa pohybuje okolo 50 kg. Napriek jeho mohutnej stavbe tela ide o veľmi atletického psa. Uši má polovzpriamené. Pohľad je pozorný a sebavedomý.

Srsť je krátka s hustou podsadou.

Farebne môžeme jedincov vidieť v týchto variantoch : 

  1. čierna s hnedkastými znakmi 
  2. modrá s hnedskastými znakmi 
  3. sivá s hnedkastými škvrnami tzv. harlekýn 

Vo všetkých variantoch má hnedkasté labky, ktoré vytvárajú dojem červenej pančuchy. 

Ďalším charakteristickým znakom sú zdvojené vlčie pazúre. Postavené sú čo najnižšie aby opticky zväčšili plochu zadných labiek. Sú znakom čistokrvnosti plemena. Zdravie plemena U beaucerona sa nemusíte bát takmer žiadných ochorení ide o veľmi odolné plemeno, ktoré sa našťastie vyhlo osudom “ módných psov “ a dokázal si zachovať svoju odolnosť a róbusnosť z pastierskej minulosti.

Stretnúť sa však môžete s : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. dysplázia lakťového kĺbu
  3. torzia žalúdka
  4. epilepsia 

Starostlivosť o plemeno Uši sú perfektnou pôdou na ušné ochorenia. Sekrét alebo špinky z prostredia ako sú napríklad stebla trávy, osiny a podobne spôsobujú bolestivé zápaly. Ako doma sú u psa v ušiach aj roztoče a rôzny hmyz. Na prvý pohľad si vieme všimnúť problém s ušami tak, že psík trasie hlavou alebo ju na naklonenú na jednu stranu.

 

Oči sú taktiež miesto, ktorým sa choroba nevyhýba a je potrebné venovať im značnú časť starostlivosti. Je veľmi dobré mať v domácej psej lekárničke Borovú vodu alebo vlhčené obrúsky určené na okolie očí a pravidelne aspoň 1x do týždňa uši čistiť. 

Krásnu a hladkú srsť docielíme jedine pravidelným česaním ideálne je česať psa 1x  týždenne aby sme zabránili jej plstnateniu a srsť bola krásna lesklá a na pohľad zdravá. V čase kedy sa presrsťuje by sme mali venovať tejto činnosti ešte viac času .
Kŕmenie 

 

Skôr ako si prinesieme šteniatko domov musíme zabezpečiť mnoho veci okolo toho. Jednou z najdôležitejších je správna strava a správne návyky.  Chovateľ je vždy nápomocný a ochotne Vám poradí s výberom granuliek a aj v prípade zmeny z pôvodných , ktoré Vám dal do štartovacieho balíčku. 

Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. 

Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. 

Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . 

Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod. 

Aby sme predchádzali obezite a psíka práve cvičíme je nutné aby sme z kŕmnej dávky odratali pamlsky , ktoré použijeme počas dňa na výcvik alebo len tak pre potešenie psíka.