LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Čo je reaktívny pes a ako s ním pracovať?

Reaktivita u psov je bežným problémom, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu života psa aj jeho majiteľa. V tomto článku sa dozviete, čo to znamená, keď je pes reaktívny, aké sú príčiny tejto reaktivity a ako s takým psom správne pracovať.

 

husky - panakei 

Zdroj: Pexels.com

 

Čo je reaktívny pes?

Reaktívny pes je termín, ktorý sa používa na označenie psov, ktorí prehnane reagujú na určité podnety vo svojom okolí. Táto reakcia môže byť vo forme štekania, vrčania, skákania, ťahania na vodítku alebo dokonca agresívneho správania. Reaktivita nemusí byť nevyhnutne známkou agresivity; často je to len spôsob, akým pes vyjadruje strach, úzkosť alebo vzrušenie.

 

reaktívny pes - agresívny pes

Zdroj: Pexels.com

 

Ako sa prejavuje reaktivita u psov?

Reaktivita sa môže prejavovať rôzne – závisí od individuálnych predispozícií psa a od konkrétnej situácie. Niektorí psy môžu reagovať iba v určitých situáciách, ako je stretnutie s inými psami, zatiaľ čo iní môžu byť reaktívne takmer vždy, keď sú vystavení vonkajším podnetom. Prejavy reaktivity sa môžu líšiť od mierneho znepokojenia, ako je viditeľná nervozita a "ošívanie" psa, až po extrémne formy, ako je štekanie, vrčanie, skákanie alebo dokonca pokusy o útok. Dôležité je pozorovať psa v rôznych situáciách, aby ste mohli identifikovať konkrétne spúšťače jeho reaktivity.

 

Aké sú príčiny reaktivity u psa?

Reaktivita môže mať mnoho príčin, vrátane genetickej predispozície, nedostatočnej socializácie, predchádzajúcich negatívnych skúseností alebo dokonca nesprávnej výchovy a tréningu. Genetická predispozícia môže zahŕňať plemená, ktoré sú prirodzene viac ostražité alebo majú silnejšie obranné inštinkty. Nedostatočná socializácia v šteňacom veku je taktiež bežnou príčinou, pretože psy, ktorí neboli vystavení rôznym ľuďom, zvieratám, prostrediam a situáciám, môžu reagovať strachom alebo agresiou, keď sa stretnú s neznámymi podnetmi. Predchádzajúce negatívne skúsenosti, ako sú traumatizujúce incidenty alebo nedostatočná starostlivosť, môžu tiež viesť k vývoju reaktívneho správania, rovnako ako nesprávny tréning, kedy pes mohol byť nevhodne potrestaný alebo nebol správne vedený k vhodným reakciám.

 

reaktívny pes správanie

Zdroj: Pexels.com

 

Ako pracovať s reaktívnym psom?

Práca s reaktívnym psom vyžaduje trpezlivosť, konzistentnosť a často aj pomoc odborníka na správanie psov. Dôležité je psa nenútiť do situácií, ktoré vyvolávajú jeho reaktivitu, a namiesto toho pracovať na postupnej desenzibilizácii a protikondicionovaní. Tento proces zahŕňa predstavovanie podnetov na tak nízkej úrovni, že nevyvolávajú reaktívne správanie, a postupné zvyšovanie intenzity podnetu.

 

Upozornenie: Tento článok je čisto informatívny a nenahrádza odbornú konzultáciu alebo vyšetrenie zvieraťa veterinárnym lekárom.