Ako upokojiť vystresovaného psa?

Stresujúce chvíle sú náročné ako pre ľudí, tak aj pre domáce zvieratká. Psík, ktorý je v strese, môže prežívať rôzne nepríjemnosti, ktoré negatívne ovplyvňujú jeho správanie a celkové zdravie. V tomto článku sa pozrieme na to, ako rozpoznať stres u psíka, aké sú jeho najčastejšie príčiny a aké metódy a prípravky existujú na jeho liečbu.

 

Ako sa prejavuje stres u psa?

Stres u psa sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, vrátane:

  • Nadmerné štekanie alebo vytie.
  • Agresívne správanie alebo naopak úzkosť.
  • Nadmerné olizovanie alebo hryzenie seba samého.
  • Nezvyčajné častejšie močenie alebo vyprázdňovanie.
  • Zjavné známky nervozity, ako je nekontrolovateľné chvenie alebo triaška, alebo vyhýbanie sa kontaktu.

 

scared-dog-485902

Aké sú najčastejšie príčiny stresu u psa?

Medzi bežné situácie, ktoré môžu u psíkov vyvolávať stres, patria:

  • Silvester a ohňostroje: Hlasné zvuky a blikajúce svetlá sú najčastejšou príčinou stresu, psík má oveľa citlivejší sluch ako človek, keď si predstavíme, ako prekážajú takéto hlučné výstrely nám, vieme čo asi musí prežívať psík
  • Búrky: Podobne ako ohňostroje, aj hromy a blesky môžu psíka výrazne stresovať.
  • Strihanie alebo kúpeľ: Niektoré psíky sa boja vody alebo hlasného zvuku strihacích strojčekov.
  • Jazda v aute: Môže u psa vyvolávať nevoľnosť a úzkosť.

 

Vo vnútri: Ako upokojiť psa pri búrke alebo na silvestra?

Počas búrky alebo silvestrovského večera je potrebné zabezpečiť pokojné útulné miesto pre psíka, kde sa môže schovať. Stlmte svetlá, zapnite príjemnú hudbu, alebo niečo do pozadia v televízii, môžete tak pomôcť maskovať hluk zvonku. Dôležité je tiež zostať so psom v pokoji, ukázať mu, že nie je dôvod na obavy, a ponúknuť útechu a podporu, najlepšie vo vašom náručí.

 

Vonku: Ako upokojiť psa pri strihaní alebo v aute?

Pri strihaní začnite so psíkom pracovať pomaly a robte časté prestávky, aby ste psa mali šancu upokojiť. Používajte pozitívnu motiváciu, ako sú napríklad chutné maškrty alebo pochvala, alebo ho rozptýľte obľúbenou hračkou. V aute môže pomôcť prepravka alebo špeciálny bezpečnostný pás pre psov, ktorý umožňuje psíkovi cítiť sa bezpečnejšie.

 

pexels-doğan-alpaslan-demir-18757128 (1)

Existujú prípravky na upokojenie psa?

Bylinky na upokojenie

Bylinky ako napríklad valeriána alebo medovka môžu byť veľmi efektívne. Tieto bylinky je možné podávať vo forme doplnkov výživy alebo ako súčasť špeciálnych pamlskov. Ako jedno z účinných riešení sa ukázalo aj použitie CBD oleja pre psa, ktorý pomáha zvládať úzkosti a stresové situácie vášho štvornohého maznáčika. Skúsiť môžete aj esenciálne oleje s levanduľou alebo harmančekom. Tieto sú všeobecne považované za bezpečné pre psíka, ale je nutné s nimi pracovať opatrne v malej koncentrácii, zriedenej vo väčšom množstve kokosového alebo olivového oleja. Zvážiť môžete tiež použitie difuzéra pri prvom kontakte psíka s esenciálnym olejom, aby ste videli, či mu je taká vôňa príjemná.

Lieky na upokojenie pre psa

Pre naozaj akútne situácie, kde je prírodná liečba nedostatočná, môžu veterinári predpísať lieky na upokojenie, ktoré rýchlo uľavia od stresu. Je dôležité vždy konzultovať použitie akýchkoľvek prípravkov proti stresu s odborníkom.

 

noise-anxiety-dogs-1

 

Upokojiť veľmi vystrašeného psíka môže byť veľkou záťažou na psychiku aj pre vás ako majiteľa. Pokúste sa navodiť príjemnú bezpečnú atmosféru a hlavne zachovajte pokoj aj vy. Vás psík vycíti vašu nervozitu a stres, čo môže proces „upokojovania“ značne predĺžiť.