Briard - kompletný prehľad o plemene

Briard 

FCI skupina Pôvod plemena 

 

Briard je staré francúzske plemeno , ktoré sa používalo na pasenie dobytku.  Počas prvej svetovej vojny bol používaný aj ako služobný pes vojenskej armády. Slúžil aj ako doručovateľ správ medzi jednotkami alebo aj ako záchranársky pes, ktorý vyhľadával zranených. V súčasnosti ho taktiež využívajú ako pracovné služobné plemeno najmä policajne a záchranné zložky. V domácnosti sa ujal ako skvelý rodinný spoločník. Zo známych osobností choval Briarda aj sám Napoleon. Povaha plemena 

 

K svojej ľudskej svorke sa správa veľmi láskavo a ochraňuje ich. Voči cudzím ľuďom je ostražitý a nedôverčivý. Nikdy však nieje agresívny. Od malička by mu mal majiteľ dať najavo, kto je pánom pretože ma tendenciu skúšať prebrať vedenie.Potrebná je aj včasná socializácia a dôsledná výchova. Dodnes má silne vyvinuté pastierske inštinkty a je pripravený vždy chráni svoje teritórium. Preto je aj dobrým strážnym psom.Vzhľad plemena 

 

Velké plemeno s kvadratickou stavbou tela. Telo pokrýva dlhá vlnitá srsť s ľahkou podsadou. Obľúbenou a najviac presadzovaní farbou je tmavá. Ďalej sa môžete stretnúť s týmito farebnými variantmi : 

  1. šedá
  2. čierna
  3. béžová
  4. plavá

Hlava je silná a dlhá. Má úzky ňufák  tmavej farby. Dlhé chlpy vytvárajú bradu a fúzy.Oči sú tmavé a veľké s vyrovnaným a inteligentným pohľadom. Prekryté sú dlhým obočím padajúcim cez ne. Uši sú vysoko nasadené. Kedysi sa kupirovali. Chrbát je rovný. Hrudník hlboký s dobre klenutými rebrami.Chvost je bohato osrstený. 

Priemerná výška v kohútiku je 56 až 68 cm. Váha v dospelosti dosahuje 34 kg. Starostlivosť o plemeno Predsa len ide o veľké plemeno , ktoré potrebuje veľa priestoru a pohybu. Preto je vhodné zvážiť , či máme dostatok času a vhodné podmienky na chov tohto krásavca . Ideálnym miestom je dom s dvorom. Je to psík , ktorý potrebuje slobodu a preto by sa do bytu niekde v centre mesta nehodil. Ako u každého plemena ani u tohoto veľkáča by šteniatka nemali chodiť po schodoch do svojho jedného roku života. Chránime tým každé jedno plemeno pred možným problémom s kĺbmi.

Pastierskýpes potrebuje množstvo aktivít a veľký výbeh. Miluje každý výlet s ľuďmi na ktorý ho zoberiete. Tak isto miluje aj mentálne výzvy , tak hlavolamy pre psom su skvelým darčekom. 

Krásnu a hladkú srsť docielíme jedine pravidelným česaním ideálne je česať psa 2 až 3 x týždenne aby sme zabránili jej plstnateniu a srsť bola krásna lesklá a na pohľad zdravá. V čase kedy sa presrsťuje by sme mali venovať tejto činnosti ešte viac času a ideálne by bolo keby ich vyčesávame každý deň. 

Okrem srsti treba venovať pozornosť aj ušiam a rôznym infekciám, ktoré môžu vznikať tak isto aj oči a strihanie pazúrikov. 

Komplexná starostlivosť samozrejme ked nie je prehnaná psovi len pomôže predchádzať rôznym problémom. 

 

 

 

Zdravie plemena 

 

Medzi častejšie choroby patria : 

  1. Dysplázia 
  2. Torzia
  3. Triviálný problém 
  4. Herpesviróza
  5. ochorenie obličiek
  6. nádor 

Priemerná dĺžka života je 8 až 12 rokov . 

 Kŕmenie plemena Aby sme zabezpečili správnu životosprávu psovi je potrebné správne nastaviť krmnú dávku a vybrať kvalitné granule.  Najlepší je čo najvyšší obsah mäsa a ideálne žiadne obilie ani kukurica a sója. Potrebné je sledovať akú má psík aktivitu a ako priberá na hmotnosti. Každý pes je jedinečný a má špecifické stravovacie nároky. Odporúčali by sme Vám našu trojkombináciu mäsa v granuliach . Pre toto plemeno je vhodné aj stravovanie vo forme barfu . Potrebné je však zistiť od chovateľa či je nato psík zvyknutý. Zodpovedný chovatelia robia tak , že naučia šteniatka aj na granule a barf . Aby si nový majiteľ mohol vybrať čo je pre neho lepšie . 

Keďže ide o veľké plemeno po jedle je potrebné aby mal oddych a ideálne je ho zavrieť do doby kým mu trávi stravu do koterca. Aby sme predchádzali možnej torzii žalúdka. Takisto posledné kŕmenie by nemalo byť neskôr ako o 19:00 hod.