Braque de l'Ariége - komletný prehľad o plemene

 Braque de l'Ariége

Fci skupina 7. Pôvod plemena 

 

Stavač z Ariege je potomkom starého francúzskeho stavača, ku ktorému bol prekrížený bielo oranžový stavač z juhu. Bolo to z  dôvodu aby sa stal ľahším a aktívnejším. V Ariege ho používalo niekoľko lovcov a tým sa zabránilo úplnemu vyhynutuíu. V roku 1990 sa niekoľkým poľovníkom podarilo zahćhrániť jeho existenciu. Povaha plemena Ide o živé plemeno, ktoré je veľmi citlivé, poslušne a láskavé. Je to dobromyseľný a veľmi inteligentný pes. Patrí medzi výborných loveckých psov ale rovnako dobrým je aj rodinným psom. S inými zvieratami vychádza dobre. Je prirodzeným lovcom, ktorý úzko spolupracuje s ostatnými členmi svorky  to či už psej alebo ľudskej. Táto jeho vlastnosť potešiť svojho pána z neho robí ľahko cvičitelného psa. 

 

 

Vzhľad plemena Má silnu nie však ťažkú stavbu tela. Pôsobí robustne a silne. Biele, bielo oranžové sfarbenie z neho robí spolu s celkovým vzhľadom elegantného a ušľachtilého psa.Hlava je hranatá a vo výške jarmových oblúkov úzka. Nadočnicové oblúky sú málo výrazne. Stoj je slabo vyznačený.Ňucháč je ružovej farby, niekedy červeno mäsovej. Všetko záleži od farby osrstenia. Oči majú nežný pohľad. Sú dobre otvorené merne oválne. Dúhovky sú tmavo jantárovej farby alebo gaštanovej farby. Uši sú tenké, dlhé a poskladané. Nasadené sú vo výške očí alebo trochu nižšie. Krk je dlhý, mocný s mierým lalokom. Zdravie plemena 

 

Priemerný vek sa pohybuje medzi 11 až 13 rokmi. Niektorí jedinci sa dožívajú aj 15 rokov. Pri kúpe šteniatka sa uistite, či chovateľ testuje svojich psov aj geneticky a zdravotné. Zodpovedný chovateľ sa snaží minimalizovať rizika ochorení psov. 

Je to napríklad : 

  1. hluchota
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Trpia na intoleranciu lepku a vznik kožných nádorov. Preto je vhodné zvoliť krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Dbajte nato aby mal pes dostatok pohybu pretože je náchylný na obezitu.Čo môže mať vplyv na ochorenia pohybového aparátu. 

 

Starostlivosť o plemeno 

 

 Je vhodne sa venovať srsti aspoň 1 x týždenne. Pravidelne kontrolujte aj dĺžku pazúrov najmä u starších psov, ktorí už menej chodia na vychádzky a nemaju si ich kde prirodzene obrusovať. Ak sa pazúre nebudu brúsiť alebo strihať hrozí poranenie alebo zlomenie pazúrov, čo psovi spôsobuje bolesť. 

Mnoho majitelov začalo svojím psom čistiť zuby špeciálnou zubnou kefkou a prípravkom nato. Je to skvelou prevenciou proti zubnému kameňu a rôzným iných sekundárných chorôb. Ak chcete svojmu psovi čistiť zuby je vhodné s tým začať už od šteniatka aby si na tento rituál zvykol. 

 

Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení. Anglický seter je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách.