Dánska doga - kompletný prehľad o plemene

Dánska doga

FCI skupina 2 Pôvod plemena 

 

Už podľa názvu plemena je jasná krajina pôvodu a tým je Dánsko. Prvé zmienky o plemene pochádzajú už zo stredoveku. Využívali sa najmä na lov vysokej zveri. Plemeno sa po niekoľko storočí vyvíjalo ako pracovné a bol využívaný aj na sprevádzanie stád dobytka na trhy a bitúnky. Ustálenie plemena sa dosiahlo v 19. storočí, kedy kráľovský poľovník gróf Sehested of Broholm začal upevňovať znaky plemena. V druhej polovici 19. storočia tak vznikol prvý štandard plemena. Plemeno nieslo taktiež aj názov Broholmer podla neho. Obe svetové vojny sa pod plemenom nepriaznivo podpísali a plemeno takmer vyhynulo. V roku 1974 bola stanovená dánska komisia pre záchranu plemena. Vďaka niekolkym zachráneným jedincov sa podarilo plemeno obnoviť a v roku 1982 bola dánska doga oficiálne uznaná FCI. 

 

Povaha plemena 

 

Napriek svojmu temperamentu je dánska doga veľmi milý a oddaný pes. Je veľmi sebavedomá a niekedy až tvrdohlavá. Preto je vhodná najmä pre skúsených chovateľov, ktorí si vedia u nej vytvoriť prirodzenú autoritu. K cudzím ľuďom je veľmi ostražitá a chová sa k ním nedôverčivo, nikdy však nieje bezdôvodne agresívna. K deťom je trpezlivá a veľmi rada sa s nimi hrá. Problém však môže nastať vtedy, keď vyhodnotí situáciu, že deti sú v ohrození cudzou osobou. Vtedy m potrebu deti chrániť. Aj napriek svojmu dobrému srdcu by nemala byť nikdy bez dozoru s dieťaťom. Vďaka svojej veľkosti by mohla nechtiac ublížiť. Včasná socializácia je veľmi dôležitá. Ak socializáciu a výcvik zvládnete správne nemal by byť problém s inými psami a ďalšími zvieratami. Každý povel musí byť splnený inak dôjde doga k záveru, že žiadny povel nieje nutné splniť.Vzhľad plemena 

 

Dánská doga je veľký pes s mohutnou obdĺžnikovou stavbou tela. Končatiny má silné. Hlava je mohutná a široká. Dĺžka papule a temena by mala byť rovnaká. Ňufák je čierny. Oči sú tmavo jantárovej farby okrúhleho tvaru. Z ich výrazu cítiť sebavedomie. Uši sú stredne veľké a vysoko nasadené. Krk je silný a svalnatý. Má voľnú kožu na hrdle. Končatiny majú správne uhlenie. Srsť je hladká a priliehajúca k telu.

Farba dánskej dogy môže byť : 

  1. žltá s čiernou maskou
  2. zlatočervená
  3. čierna 

Prípustné sú biele znaky na labkách, hrudi a špičke chvosta.

Výška v kohútiku u psa je cca 75 cm u sučiek je to 70 cm. Priemerná váha v dospelosti u psa sa pohybuje okolo 50 až 70 kg pričom u sučiek je to 40 až 60 kg. Starostlivosť o plemeno 

 

Jej krátku srsť treba pravidelne kefovať a odstraňovať uvoľnené chumáčiky. Má rada teplo a pohyb. Tohto je jej treba dopriať dostatok aby sa nenudila a bola šťastná. Plemeno nieje vhodné do bytu a mestských častí. Má rada pohyb a je potrebné aby ste boli dostatočne aktívnymi pánmi. Na dlhšie prechádzky Vám odporúčame postroj, pretože doga má silu a pri prudkom ťahaní by mohlo dôjsť k poškodeniu jej krku. Na postroji budete mať lepšiu možnosť ovládania.

 

Zdravie plemena

V podstate ide o zdravé plemeno. Občas sa však môžeme stretnúť s vývojovými poruchami a to najmä v období rastu. Je preto veľmi dôležité zvoliť kvalitnú stravu a riadiť sa pokynmi chovateľov a nepreťažovať psa. Obrie plemená ako je dánska doga potrebuje dlhší čas na správny vývoj pohybového aparátu ako iné plemená a preto by najmä v období rastu nemal byť zaťažovaný a nemalo by mu byť umožňované behať po tvrdom povrchu a hlavne treba dbať pozor na zoskakovanie z gauču a chodenie po schodoch. Odporúča sa do jedného roka psa nosiť dole schodmi. 

Medzi ďalšie najčastejšie ochorenia plemena patrí : 

  1. dysplázia bedrového kĺbu
  2. torzia žalúdka
  3. ochorenie srdca 
  4. rakovina kosti

Krmenie Dánskej dogy 

 

Dánska doga je pes, ktorý Vám doslova rastie pred očami. Preto potrebuje od útleho veku kvalitnú stravu. Na strave pre toto plemeno sa naozaj neoplatí šetriť. Najmä v období rastu je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu a venovať pozornosť aj pridávaniu kĺbovej výživy, ktorou nič nepokazíte práve naopak. 

V období rastu je potrebné šteňa kŕmiť 3x denne kvalitnou stravou určenou pre obrie plemená psov. Odporúča sa pridávať aj rôzne práškové vitamíny aby bol psik v dobrej kondícii. 

Dánska doga ako každý veľký pes je náchylná na torziu žalúdka. K jej vzniku prispieva veľké množstvo jedla, ktoré sa následne spláchne veľkou časťou vody. Preto cvičenie alebo iný pohyb po najedení je nebezpečný. Preto sa odporúča psa krmit 2x denne aj keď ide už u dospelého jedinca.