Bruselský grifon - komletný prehľad o plemene

Bruselský grifón

FCI skupina 9Pôvod plemena

 

Pôvod plemena je neistý no napriek tomu sa zdroje zhodujú, že bol vyšľachtený v Belgicku z malých hrubosrstých rás psov, ktoré boli chované v stajniach v okolí Bruselu na lov potkanov a myší. Svoje meno si vyslúžil tým, že bol údajne prvý z troch Grifonov. Belgický, bruselský a brabantský grifon. Nie sú zachované presne dokumenty o presnom zozname s ktorými sa plemeno krížilo ale jedno je isté, že sa medzi nimi nachádzali opičí pinč, mops a malý španiel. 

V roku 1883 bolo uznané nové plemeno a Kráľovská spoločnosť sv. Huberta založila v roku 1889 prvý klub bruselského grifonka.

V roku 1905 bol vypracovaný prvý štandard plemena.

V 20. storočí bol uznaný ako oficialne plemeno aj v Anglicku a Amerike kde sa tešil veľkej obľube. V Amerika sa na výstave psov zúčastnilo až 53 jedincov.

 

Povaha plemena

 

Je to ostražitý a nebojácný psík. Na svoju rodinu je extrémne naviazany. Ťažko znáša odlúčenie od svojej rodiny preto nieje vhodne umiestniť ho na záhradu kde by mal strážiť. Po odlúčení napríklad počas pracovnej doby si vyžaduje dobehnúť zameškaný čas so svojim majiteľom a vyžaduje si vysokú dávku pozornosti a veľa láskavých dotykov. 

Bude šťastným vtedy, keď ho majiteľ zahrnie do všetkých svojich plánov a bude sním tráviť všetok možný voľný čas. Nenechajme sa ale zmiasť s tým , že vypadá ako plyšová hračka a je gaučový povaľač. Napriek tomu ako na prvý dojem pôsobí je to aktívny psík. Mimo tohto sa hodí aj ako parťák na šport veľmi rád behá popri bicykli alebo turistikuje s vami. 

 

 

Vzhľad plemena Je to malý a silný psík, ktorého výška je takmer rovnaká s dĺžkou trupu. Je súmerný a telo pôsobí kvadraticky. Najvýraznejšia je jeho strapatá hlava, ktorá je pre plemeno typická. 

Papula vrátane nosu je krátka a nemala by presahovať 1,5 cm . Charakteristická je spodná čeľusť ktorá ma predkus. Uši sú nesené polo vztýčené. Srsť je hrubosrstá s hustou podsadou. Prirodzene je vlnitá avšak nemala by byť kučeravá. Srsť nad očami vytvára obočie. 

Povolené sfarbenie je : 

  1. čierna
  2. čierna s pálením
  3. červeno-hnedá

 

Starostlivosť o plemeno 

 

Určite sa nehodí na život v koterci alebo na záhrade v búde. Na svojho pána je naviazaný a je pre neho dôležité aby sním bol v úzkom kontakte. Najradšej bude vtedy, keď s vami bude zdieľať aj posteľ.

Starostlivosť o plemeno nieje náročná. Jeho hrubú srsť je potrebné aspoň 2x ročne trímovať. Čo je dôležité aby si na trimovanie psík zvykal od šteniatka. Pravidelne je potrebné odstraňovať chĺpky z kútikov očí. Fúzy sa musia prečesávať po jedení aby v nich neostávali zvyšky potravy. Zvyšok tela je potrebné vyčesávať aspoň každých 14 dní. Pri tejto starostlivosti počas roka takmer vôbec neplzne. 

 

Zdravie plemena 

Ide o pomerne zdravé plemeno, ktoré netrpí na genetické choroby. U sučiek býva problém s prirodzeným pôrodom preto rodia často krát cisárskym rezom. 

 Kŕmenie plemena 

 

Je potrebné zabezpečiť kvalitnú stravu , ktorá je nutrične vyvážená. Ideálne je kŕmnu dávku rozdeliť do dvoch častí a podávať ju ráno a večer . Nie však neskôr ako o 19:00 hodine. 

Takisto je dôležité aby mal neustali prísun čerstvej vody. Pri tomto plemene je to obzvlášť veľmi dôležité , keďže trpia na ľadvinové kamene. Tak isto sú vhodné sensitive granule aby sme nezaťažovali obličky a aj vďaka ním ostanu v kondícií a nebudu mať sklon k priberaniu.