Braque Dupuy - kompletný prehľad o plemene

Braque Dupuy

FCI skupina 7. Pôvod plemena 

 

Vznikol krížením španielských stavačov s foxhaundom, francúzskými pointermi a greyhundmi. V 2.svetovej vojne bolo toto plemeno takmer vyhubene. Dnes sa opäť dostáva do povedomia ľudí. Povaha plemena 

 

Dupuy je veľmi inteligentný a odvážny pes. Občas je tvrdohlavý a pôsobí veľmi hrdo a je veľmi prchký. Povaha tohto psa je inak veľmi priateľská bez akýchkoľvek známok agresívneho správania. S inými zvieratami a psami vychádza dobre. Vyžaduje si množstvo pohybu. Vzhľad plemena Výška v kohútiku sa pohybuje v rozmedzí 62 až 67 cm. Priemerná váha v dospelosti sa pohybuje medzi 2O až 30 kg. Srsť je krátka a jemná. Býva najmä v bielej s gaštanovými znakmi alebo škvrnami. Niekedy majú sedlo alebo plášť. 

Hlava je úzka a dlhá. 

Oči sú hnedej prípadne jantárovej farby. 

Uši sú dlhé zvrásnené a otočené späť.

Nos je dlhý a úzky. Obvykle býva čierny prípadne zafarbený podľa farby srsti. 

Chvost je nasadený a aj nesený nízko. 

 

Starostlivosť 

 

Veľmi dobre sa prispôsobuje životu v rodinnom dome so záhradou na ktorej sa môže kedykoľvek vybehať ale takisto je spokojný aj v byte v tesnej blízkosti svojho pána. Počas dňa veľmi rád odpočíva a mal by mať svoje miesto kde si môže nerušene oddýchnuť. 

Starostlivosť o srsť je minimálne náročná. Srsť je krátka a poskytuje mu moc dobrú ochranu preto býva náchylnejší na odreniny a rôzne škrabance.Na prechádzkách b mal byť vedený vždy na vodítku, aby nemohol prenásledovať iné menšie zvieratá. Jeho túžba naháňať je veľmi silná a nepohrdne sa rozbehnúť po cyklistoch alebo automobiloch. Menšie zvierata často vníma ako korisť. Zdravie 

 

Vo všeobecnosti ide o zdravé plemeno, ktoré nie sú vo väčšej miere zaťažene genetickými chorobami. Ale aj u neho sa môžeme počas života stretnúť s rôznymi chorobami. Medzi najčastejšie patrí napríklad : 

  1. torzia žalúdku
  2. hypotyreóza
  3. rakovina kostí
  4. osteosarkóm 
  5. kožné otlaky
  6. kožné vredy

Je veľmi citlivý na anestetiká.

Kŕmenie plemena 

 

Má málo telesného tuku a ľahko u neho môže dôjsť k predávkovaniu. Aby sme predchádzali tozrií žalúdka je vhodne kŕmnu dávku rozdeliť do viacerých dávok. Druh a veľkosť kŕmnej dávky záleží od veku , ročného obdobia a aktivity psa. Je dôležité aby sme v rannom veku kedy sa pes vyvíja nezaťažovali nadmerne jeho kosti a kĺby. Ideálne krmivo je s nižším obsahom tuku a bez obsahu obilia, kukurice, cukru , sóji a podobných alergénov. Odporúča sa vyhnúť aj kuraciemu mäsu. Granule by mali obsahovať vyšší podiel mäsa.