Bretónsky španiel - kompletný prehľad o plemene

Bretónsky Dlhosrstý Stavač

FCI skupina 7. 
Pôvod plemena 

 

Bretonský španiel pochádza z bretonskeho polostrova. V minulosti bol využívaný predovšetkým na lov králikov, kačiek a inej drobnej zveri, ktorej bolo na polostrotre dostatok. Zmena vo vývoji nastala v polovici 19. storočia, kedy sa Bretónsko stalo vyhľadávanou oblasťou pre lov. Po love si tam anglický poľovníci nechávali svojich stavačov podobných typovo dnešnému setrovi. Miestny lovci ich využívali predovšetkým k lovu ale aj k pripusteniu iných psov takzvanému kríženiu a primiešavaniu krvi. Zámerom bolo zjemniť čuchové vlastnosti plemena a taktiež docieliť  väčšiu rýchlosť pri love a ich celkové lovecké nasadenie. V druhej polovici 19. storočia sa začal štandard plemena upevňovať a vznikol typ podobný tomu dnešnému. Plemeno nebolo dlho exterierovo ustálené. 

 

Povaha plemena 

 

 

Je skôr zdržanlivý, priateľský a veľmi poslušný pes. Netreba však zabúdať na jeho lovecké pudy, ktoré pocíti hned ako sa dostane do voľnej prírody. Za jeho elegantným vzhľadom sa skrýva vynikajúci lovec, ktorý by sa svojej vášni chcel venovať pravidelne. V momente kedy na prechádzke lesom zacíti zver, zabudne na svoje vychovanie a často sa rozbehne po stope aby korisť dobehol. Voči cudzím ľuďom býva ostražitý ale skôr uňho prevláda otvorenosť. Vo väčšine prípadov vychádza s inými psami dobre. Írsky seter je naozajstný maznáčik a miluje hladkanie a kontakt so svojim majiteľom. Napriek tomuto si vždy zachová svoju nezávislosť.

Výchova nieje úplne jednoduchá. Ťažšie je vychovávať ho kvôli jeho poľovníckemu inštinktu. Okrem svojej vlastnej hlavy má aj výrazný poľovnícky pud a to Vám jeho výcvik a poslušnosť psa neuľahčuje. Dôležité pri výchove je byť dôsledný so správnou dávkou empatie. Treba dať psovi najavo, že vy ste alfa a velíte tomu. Treba myslieť nato, že len dobre vyťažený pes je vyrovnaný a šťastný a tým pádom bude poslúchať. Výchova a vyťaženosť psa zohráva významnú rolu. Spoločenské aktivity utužuju vzťah medzi Vami a Vaším psom. Odporúčame navštevovať výcvikové školy prípadne cvičisko vo Vašom meste. Kde sa pes bude nielen socializovať ale skúsený kynológovia Vám poradia.

 

 

Vzhľad plemena 

 

Výška v kohútiku u psa je 48 až 51 cm u feny je to 47 až 50 cm toleruje sa 1 cm odchylka. Koža je tesne priliehajúca a dobre pigmentovaná. Pohyb psa je živý a veselý. Cvála energicky. Hlava je pri hľadaní nesená nad líniou chrbta, nie však príliš vyšśoko.

Farebne varianty sú : 

  1. čierno - biele 
  2. oranžovo . biela 
  3. hnedo - biela Starostlivosť 

 

Aj napriek tomu, že si mnohí myslia, že je náročný na pohyb opak je pravdou.V interiéri sa správa pokojne a ticho. Veľmi dobre sa prispôsobuje životu v rodinnom dome so záhradou na ktorej sa môže kedykoľvek vybehať ale takisto je spokojný aj v byte v tesnej blízkosti svojho pána. Počas dňa veľmi rád odpočíva a mal by mať svoje miesto kde si môže nerušene oddýchnuť. 

Starostlivosť o srsť je minimálne náročná. Na prechádzkách b mal byť vedený vždy na vodítku, aby nemohol prenásledovať iné menšie zvieratá. Jeho túžba naháňať je veľmi silná a nepohrdne sa rozbehnúť po cyklistoch alebo automobiloch. Menšie zvierata často vníma ako korisť. 
Zdravie plemena 

 

Priemerný vek setra sa pohybuje medzi 11 až 13 rokmi. Niektorí jedinci sa dožívajú aj 15 rokov. Pri kúpe šteniatka sa uistite, či chovateľ testuje svojich psov aj geneticky a zdravotné. Zodpovedný chovateľ sa snaží minimalizovať rizika ochorení psov. 

Je to napríklad : 

  1. hluchota
  2. dysplázia bedrového kĺbu
  3. dysplázia lakťového kĺbu

Trpia na intoleranciu lepku a vznik kožných nádorov. Preto je vhodné zvoliť krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Dbajte nato aby mal pes dostatok pohybu pretože je náchylný na obezitu.Čo môže mať vplyv na ochorenia pohybového aparátu. 

 

Kŕmenie 

 

Toto poľovnícke plemeno potrebuje tak ako každý pes krmivo, ktoré sa skladá najmä z mäsa. Pes ma žalúdok stavaný na vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Preto by malo byť mäso hlavnou zložkou v krmení.Je veľmi citlivý na obilie, preto by ste mali zvoliť bezlepkové varianty granúl. Koniec koncov vlk vo voľnej prírode nežerie obilie. Ideálne by bolo keby krmivo neobsahuje ani lepok, kukuricu, sóju a cukor. 

Po jedle je potrebne psovi dopriať odpočinok aby ste predchádzali torziu žalúdku, ktorá hrozí aj u tohto plemena. Ak má seter málo pohybu hrozí mu nadváha. V prípade, že uvidíte na svojom psovi tukové vankúšiky je potrebné zvážiť menšiu kŕmnu dávku a venovať mu viac času pri pohybových aktivitách