Zlatý retríver - všeobecný prehľad plemena

FCI skupina 8

zlaty-retriver-panakei 3

Pôvod plemena Zlatý retríver

Ďakovať za plemeno Zlatého retrívera môžeme Lordovi Tweedmouthovi , ktorý v 19.storočí začal s chovom. Cieľom bolo vyšľachtiť psa ktorý by bol atraktívny a pritom pracovne využiteľným lovcom. V roku 1868 sa narodili prvé šteniatka zlatého retrívera. Lord Tweedmouth ako jeden z prvých chovateľov použil líniovú plemenitbu. Neskôr ju použili aj ďalší dvaja chovatelia.

K uznaniu plemena zlatého alebo inak povedané žltého retrívera došlo v roku 1903 v britskom chovateľskom klube. Dnešný názor sa ujal a oficiálne prijal až v roku 1920 . Pred týmto oficiálnym uznaním názvu plemena mal len prívlastok žltý alebo zlatý retríver.

 

Využitie Zlatého retrívera

 

Vyšľachtený je ako lovecké plemeno. Tým , že je dobrým plavcom sa používal hlavne na donášanie zastrelených vtákov, ktorý padli do vody. V časti názvu plemena má zakomponované anglické  RETRIEVE , čo znamená priniesť. Dodnes je veľmi obľúbeným pracovným plemenom.

 

Teraz je zlatý retríver známy hlavne svojou milou povahou. Je naozaj veľmi znášanlivým psom i k cudzím ľudom. Často sa využíva ako vodiaci pes pre nevidiacich alebo hluchých psov. Tak isto je skvelým záchranárskym psom. Často sa používa aj ako canisterapeut.

zlaty-retriver-panakei-jesen

 

Povaha Zlatého retrívera

 

Je energický a nadšený psík. Veľmi rýchlo sa prispôsobuje prostrediu a preto je vhodný aj do veľkomestského životného štýlu života. Tento pôvodne poľovný psík potrebuje dostatok priestoru , kde môže prejaviť svoje inštinkty a pracovnú stránku svojej povahy, či už pri hre s členmi rodiny alebo pri hre s inými psami. Medzi jeho obľúbené hry patrí hlavne aportovanie , naháňanie frisbee. Pri takýchto hrách sa upevňuje puto medzi psom a pánom.

Preto nieje moc dobré , keď považujeme za vtipné ako oklameme psíka , že sme mu hračku hodili a pritom ju schovávame za chrbtom . Týmto gestom strácame jeho dôveru .

Na rozdiel od iných plemien je zlatý retríver až príliš dôverčivý aj k cudzím ľuďom.

Je vodný aj do chladnejšieho počasia. Je trpezlivý a pokojný pes. Vo väčšine prípadov nebýva agresívny. Pri strážený málokedy niekoho napadne. Ide o veľmi sociálne plemeno psa a je naozaj naviazaný na svojho majiteľa.

 zlaty-retriver-panakei-gauc

Vlastnosti zlatého retrívera

 

Známe je u nich vôľa poslúchať , robí mu radosť keď môže potešiť svojou poslušnosťou potešiť. Každodenné situácie zvláda s ľahkosťou a ako by sme si mnohý z nás priali tiež s nadhľadom.

Miluje keď môže čas tráviť v kruhu svojej rodiny. Možno aj práve preto sa stal veľmi obľúbeným psom po celom svete. Jeho nekonfliktná dobrá a hravá povaha  z neho robia obľúbeného psa rodín s deťmi. Veľa majiteľov práve zlatého retrívera , povie , že ako strážca majetku nieje vhodným kandidátom . Je to skôr pes, ktorý by pomáhala pri hľadaní a vynášaní kradnutého lupu von. Nemá moc dobré vyvinutý ochranný pud. Práve preto akou láskou k človeku disponuje je perfektným vodiacim psom. Pomáha ako záchranársky pes , dokonca i hľadá u polície výbušniny a drogy.

 zlaty-retriver-panakei-dievcatko

Vzhľad zlatého retrívera

Populárnym plemenom ho nerobí len jeho láskavá a inteligentná povaha ale aj jeho atraktívny vzhľad. Radíme ho medzi stredne veľké plemená. Má dobre stavané symetrické telo.

Sučky  merajú v kohútiku 51-56 cm

Pes 56-61 cm

Hmotnosť je 27 až 40 kg hmotnosť závisí od pohlavia a veľkosti psa.

Srsť býva stredne dlhá hladká alebo jemno zvlnená. Nikdy však nieje kučeravá. Na hrudi má bohaté osrstenie, ktoré jej pridáva na mohutnosti. Vďaka tejto hustej srsti mu nevadí ani extrémne chladné alebo mokré počasie.

Hlava je vyvážená dobre stavaná so širokou lebku

Oči tmavohnedé  s tmavými viečkami . Má láskavý pohľad.

Uši zavesené približne v rovine očí strednej veľkosti

Nos pigmentovaný čiernej farby

Zuby majú mať nožnicový skus

Telo je proporčne úmerne hlave

Chrbát ma rovný  pevný

Končatiny

  1. Predné končatiny sú rovné s kostnaté
  2. Zadné končatiny sú silné a osvalené, dobre zauhlené zadných nôh

Nežiaduci je takzvaný kravský postoj

Labky ma mohutné , guľatého tvaru.

Spôsob chôdze je živý a energický s pravidelným krokom.

 

 

Zdravie a choroby zlatého retrívera

 

Toto populárne plemeno ma „vďaka“ chamtivým chovateľom , ktorý ho začalo chovať len kvôli jeho aktuálnej popularite aj veľa zdravotných problémov. Krížili psov bez ohľadu na zdravie a správne genetické spojenie. Preto ak máte záujem o psíka , u ktorého a eliminuje veľa zdravotných komplikácií a zdravotných problémov obráťte sa na registrovanú chovateľskú stanicu , ktorá psíkov chová podľa chovateľského poriadku a riadne svojich psov a odchovy testuje  na dedičné choroby. Eliminuje sa tým množstvo rizík.

 

Choroby na ktoré vo vysokej mier trpia su napríklad:
  • Dysplázia bedrového kĺbu (DBK)
  • Dysplázia lakťového kĺbu (DLK)
  • Epilepsia ( tejto chorobe sa budeme venovať v samostatnom článku )
  • Progresívna retinálna atrofia (PRA)
  • Dedičná katarakta (DH)

Pri záujme o šteniatko Vám odporúčame obrátiť sa na Chovateľskú stanicu a skontrolovať , či chovateľ podstúpil všetky potrebné zdravotné testy a prehliadky či už šteniatok alebo ich rodičov.

Psík s preukazom pôvodu sa pohybuje medzi cenovou reláciou od cca 800 euro. Samozrejme vždy sa treba s chovateľom dohodnúť na tom, ako chcete ďalej s novým členom rodiny nakladať , či plánujete chodiť na výstavy , chovať psíkov alebo mať do doma na gauči . T

oto všetko sú faktory , ktoré cenu vedia ovplyvňovať. Šteniatko z riadne registrovanej a poctivej chovateľskej stanice Vám ušetrí mnohé výdavky ale hlavne aj možné budúce trápenie. Predsa len si kupujeme člena rodiny , ktorého chceme mať po svojom boku čo najdlhšie.

Dožívajú sa pomerne vysokého veku 12 až 16 rokov . Samozrejme pri správnej starostlivosti od prvého dňa života.

 zlaty-retriver-panakei

Starostlivosť o zlatého retrívera

 

Šteniatko sme si už zodpovedne vybrali a teraz je ďalší vývoj udalosti už prevažne v našich rukách.

Mali by sme zabezpečiť dostatočnú starostlivosť či už psíkovi navonok alebo vnútorne.

Veľká časť starostlivosti patrí srsti . Keďže zlatý retríver mení srsť 2 x ročne je nutné je ho vyčesávať. Samozrejme nestratí srsť len dva krát ročne i keď by to bolo super keby to takto fungovalo. Stráca srsť priebežne počas celého roku ale nie v takých veľkých množstvách ako keď mení celú podsadu. Je potrebné ho aspoň 2x týždenne prečesávať / vyčesávať aby sme obmedzili pĺznutie. Tak isto je to komfortnejšie j pre samotného psa , vyčesávaním jeho podsady sú pre neho dlhé letné dni oveľa ľahšie zvládatelné. Priliž veľké teplo nemá rád.

Nielen srsť potrebuje starostlivosť. Musíme sa zaujímať aj o pravidelné kontrolovanie labiek, zubov a oči a uší psa . Na čistenie ušiek by sme odporúčili https://www.panakei.sk/usne-kvapky-pre-psov/

Včasnou reakciou na začervenanie vieme zabrániť infekciám. Strihanie pazúrikov by sme mali psíka učiť od malička. Manipulácia s klieštikmi na nechty psov často stresuje. Vieme ich nato všetko pripraviť už od šteniatka, kedy mu ukazujeme , že to nieje nič zlé a zvykne si nato. Uľahčí nám to budúce vyšetrenia , strihania pazúrikov alebo čistenie zubov. Chytanie čeľuste psík nám vie podstatne uľahčiť aj budúcu manipuláciu na výstavách psov.

 

Výcvik zlatého retrívera

 

Ešte predtým , než si toto krásne malé šteniatko vezmeme domov, musíme zvážiť , či budeme mať dostatok času venovať sa jeho výchove. Je to hravý psík , ktorý potrebuje mať interakciu s ľuďmi na dennom poriadku . Vhodný je najmä do rodinných domov , kde sa vie vyblázniť a tráviť dni vonku s vetrom vo vlasoch ako sa hovorí .

Na samotný výcvik nieje potreba úplných znalostí psov. Preto je vhodným aj ako prvým psom do domácnosti. Je veľmi učenlivým a hravým psíkom za odmeny ich vieme naučiť pomaly aj to nemožné. Nedá mi nespomenúť kamaráta , ktorý ma zlatého retrívera naučeného nosiť mu plechovky tekutého chlebu priamo pri posedenie vonku alebo na gauč. Je naozaj bystrím psom.

Je dôležitá znalosť aspoň základných povedal. Príkazy musíme dávať psovi jasne a zrozumiteľne a byť rovnako naladený na pokojnú vlnu ako je v daný moment pes. Patrí medzi naozaj citlivé plemeno.

Vďačným psom Vám bude hlavne vtedy keď mu budete dávať potrebnú lásku a pohyb. Je to aktivný psík , ktorý potrebuje zamestnávať telo i myseľ. Preto monotónne prechádzky každý deň okolo domu niesu pre neho ničím zaujímavým. Ako som spomenula vyššie je dôležite s nimi aportovať , hrať sa hry na cibrenie zmýšľania. Je veľmi dobrým spoločníkom aj k vode.

 zlaty-retriver-panakei-jazero

Mať zlatého retrívera v koterci nieje vhodným riešením , psík potrebuje mať pohyb a prístup k ľudom. Je veľmi citlivým plemenom a v prípade nedostatočného kontaktu s rodinou  môže nastúpiť úzkosť  a stres. Pri výcviku by sa nemalo používať násilie či iná nevhodná metóda.

 

Ideme na výstavu

 

Základom ak pri každom plemene , ktoré navštevuje výstavne haly je chôdza na výstavnom vodítku a postoj .

Pred samotnou výstavou je dobre povenovať sa aj srsti psa a zvoliť vhodný strih. Strihanie by sa malo uskutočniť 2 týždne pred samotnou výstavou aby sa srsť stihla sceliť. V rovnakom čase by sme mali psa aj vykúpať a povenovať sa celkovej hygiene. Kúpeľom a srsť stlačí a dostane prirodzený vzhľad. Strihanie podstupujeme preto , aby sme mohli zakryť prípadne nedostatky psa ako je výška , postava prípadne nerovný chrbát , celkový dojem p alebo zle uhlenie nôh. Ideálne je zveriť sa do rúk odborníkom.

 

 

Výživa zlatého retrívera

 

Na samotný vývoj psíka ma samozrejme veľký vplyv aj výživa . A tu sa vieme rozdeliť na dva tábory BARF a GRANULY . Samozrejme my ak chovatelia vieme , že najprirodzenejšia strava pre psa je barf ale z hľadiska nenáročnosti často siahame po granulách.

Výber správneho druhu granúl je veľmi dôležitý. Dobré krmivo vždy obsahuje vyšší podiel mäsa. Zelenina, bylinky , ovocie by mali tvoriť doplnkovú časť.

 

 

 

Šteniatko

Potrebuje granuly , ktoré majú vyššie percento proteínov i tuku . Aby sa zabezpečil správny vývoj rastu obsahujú aj kĺbovú výživu ale odporúčame ju pridávať buď vo forme tabliet alebo sirupu pridávať do kŕmnej dávky.

 zlaty-retriver-panakei-steniatko

Dospelý pes

Pokiaľ je v záťaži potrebuje dostavať krmivo ktoré ma vyššie energické hodnoty a obsahuje viacej percent tuku aby bol bes v kondícií a zdravý . Ak je psík však len bežným gaučák , ktorý moc pohybu nemá stačí bežná energická hodnota aby sme predišli obezite .

 

 

Senior

By mal dostávať stravu pre staršie plemená psov , ktorá je ľahšie stráviteľná a psík po nej nepriberá . Tak isto aj krmivá pre seniorov obsahujú vitamíny a minerály ktoré starší psík potrebuje. Tak isto odporúčame pridávať psiemu dôchodcovi kĺbovú výživu prípadne cbd olej pre psíkov. Ktorý im úľavy aj od bolesti kĺbov.

Pre seniora a psíka s alergiami odporúčame https://www.panakei.sk/granule-pre-psa-sensitive-variant0/

1545_panakei-hypoalergenne-granule-pre-psov