Barbet - kompletný prehľad o plemene

Barbet

FCI skupina 8

 

Pôvod plemena 

 

Korene plemena siahajú až do Afriky a odtiaľ sa pravdepodobne dostal s Arabmi do Francúzska. Psy podobné dnešnému barbetovi robili spoločníkov roľníkom na francúzskom pobreží. Využívali ich na stráženie domov, dvorov ale boli aj poľovnými spoločníkmi obyčajných ľudí , ostatné poľovné plemena boli využívané a chované pre šľachtu. Barbeta radíme medzi vodné plemena a označovali ich tak už v 16. storočí kedy lovili kačice a labute.Koncom 19. storočia považovali barbeta za takmer vyhynuté plemeno. Chovalo ho už len málo farmárov a poľovníkov. Vďaka ich priateľskej povahe sa chov stal opäť populárnym na začiatkoch 70. rokov 20. storočia.  Dnes už existuje stabilná populácia.  Chová sa aj ako lovec vodných vtákov ale aj ako spoločenský pes do rodiny.  Vyskytuje sa však pomerne málo a vidieť ho je vzácne. Toto plemeno stojí za vznikom írskeho vodného španiela a pudel pointra.  Či je však pudel potomkom barbeta nieje jednoznačne preukázateľné. 

 

Povaha plemena 

 

Pri správnej výchove budete mať doma všestranného a príjemného spoločníka. Je  to priateľský a veľmi vyrovnaný pes. Spoločensky sa vie začleniť do aktívnej rodiny v ktorej sa nebude nudiť. Vždy je pripravený na nové podnety a zážitky. Nikdy sa však nenechá vyviesť z rovnováhy. Voči cudzím ľuďom je nedôverčivý a skôr sa správa zdržanlivo.Keď sa mu čokoľvek nepozdáva dá to najavo štekotom. K svojej rodine je veľmi lojálny a verný. 

 

Vzhľad plemena 

 

Výška v kohútiku psa sa pohybuje do 60 cm .

Výška v kohútiku u sučiek sa pohybujú od 53 cm do 61 cm 

Hlavu má majestátne pôsobiacu. Podľa štandardu plemena ide o stredne veľkého psa. Uši sú posadené nízko a sú vysiace. Chvost je spustený. Srsť je kučeravá a niekedy tvorí až šnúry. V letných mesiacoch sa mu srsť strihá. Pod bradou ma malú chlpatú briadku, ktorá mu vytvára fúzy a na základe nich pochádza názov Barbet čo v preklade znamená bradatý. Srsť môže byť v týchto farbách : 

 1. čierna
 2. sivá
 3. plavá
 4. hnedá
 5. piesková
 6. biela 

Väčšina barbetov sú jednofarebnej farby no môžu sa vyskytovať aj jedince so škvrnitou srsťou. 

 

Starostlivosť 

 

Jeho hustú srsť je potrebné pravidelne vyčesávať. Kúpanie sa odporúča len vtedy, keď je to naozaj nutné a neodporúča sa používať šampón. Častým kúpaním dochádza k odmastňovaniu a následnému zhoršeniu kvality pokožky a srsti psa. Pravidelná kontrola oči a uší je potrebná. Najlepšie ak si určíte jeden deň v týždni kedy si spravíte so psom a venujete sa jeho celkovému zdraviu.

 

Zdravie plemena 

 

Ide o plemeno, ktoré nieje natoľko prešľachtené, že by trpelo na genetické poruchy. 

Ale ako u každého psa aj u neho sa môže objaviť napríklad : 

 1. dysplázia bedrového kĺbu
 2. dysplázia lakťového kĺbu
 3. šedý zákal 
 4. retinálna dysplázia
 5. progresívna atrofia sliznice 
 6. alergie 
 7. hypotyreóza
 8. cukrovka
 9. epilepsia 

 

Kŕmenie plemena 

 

Aby bol pes v dobrej kondícií je potrebné zabezpečiť mu kvalitné granule. Odporúčame rozdeliť krmenie na dve porcie. Druh krmiva a jeho dávka záleži na veku psa, metabolizme, ročnom období a úrovni aktivity.

Odporúčame Vám granule s vysokým obsahom mäsa a bez pridaných konzervantov. Granule by nemali obsahovať obilie, sóju, kukuricu a ani cukor.