Rotvajler - kompletný prehľad o plemene

Rotvajler 

FCI skupina 2 

Patrí medzi jedno z najstarších plemien.

rotwailer-panakei-úsmev

Pôvod plemena Rotvajler

História tohto plemena začína takmer na samom začiatku šľachtenia . Jedným z najbližších predkov tohto plemena  sú latinské molosoidné psy , ktoré slúžili ľuďom ako pastierske a strážne psy na Apeninskom polostrove. V histórii je zmienka o tom ako sa stali aj vojenskými psami a tiahli s legiou cez Alpy do vnútrozemskej EÚ. V dnešnom Nemecku v okolí mesta ROTTWEIL - odtiaľ pochádza názov plemena položil sa základ plemena rotvajler vďaka stretu s miestnymi pastierskymi plemenami. Bol použitý v roku 1910 ako prvý policajný pes. 

 

Povaha rotvajlera

Môžeme ho popísať ako psa vyrovnanej priateľskej a láskyplnej povahy. Miluje deti a je poslušným spoločníkom.  Aj napriek týmto faktom , bol rotvajler v mnohých krajinách označený ako nebezpečný pes a jeho chov sa zakázal alebo sa objavuje často na zozname nebezpečných plemien.

Predsudky , voči tomuto plemenu môžu mať ľudia aj vďaka filmom , v ktorých hrá väčšinou agresívnu beštiu alebo psa posadnutého temnou silou. Tak isto ho často spájali s útokmi na človeka alebo iných psov. Pričom za jeho správanie mohli majitelia, ktorý z tohto mierumilovného plemena robili stroj na hryzenie. Bezohladnou výchovou , kde sa kládol dôraz len na negatívne stránky plemena sa docielil pes , ktorého sa ľudia báli a pritom nemali najmenší dôvod.

Pri správne zvládnutej výchove a pri pomere lásky od majiteľa je tento pes väčšia mačka ako hoc aké iné plemená.  Všetko závisí od výchovy, a takisto aj to či sa rotvajler ukáže v dobrom svetle alebo v tom zlom. Určite by som neodporúčala toto plemeno začiatočníkom a ako prvého psa . V rukách zodpovedného majiteľa , ktorý urobí všetko pre vyrovnaný vývoj psychiky psa sa stane oddaným spoločníkom. Pri správnej socializácií a vedení majiteľa sa stane veselým , láskavým a vyrovnaným psom , ktorý je vhodný aj ako rodinný pes, ktorý sa veľmi rád ujme úlohy zodpovedného a dobrého spoločníka ako pre Vás tak aj pre Vaše deti.

Zvyčajne si nájde jedného pána, ktorému je úplne oddaný a považuje ho za vodcu ale zvyšok rodiny rešpektuje a miluje. K deťom a rodine sa správa jemne a verne. S inými zvieratami v dome pri včasnej socializácií nebýva problém. V dome sa správa ako správny spolubývajúci a najradšej si ľahne pri vás a odpočíva s labkami vo vzduchu. Vonku sa zmení na energického psíka , ktorý behá sem a tam a užíva si voľnosť a Vašu spoločnosť.

Miluje aportovanie a rôzne športy. Ako každého psa aj rotvajlera treba fyzicky aj psychicky zamestnávať aby bol spokojným a vyrovnaným psom. Len zriedka býva agresívny alebo nervózny. K cudzím ľuďom je podozrievavý, ale pri dobrej výchove vedia akceptovať našich priateľov a zostať v pokoji.

Má silne vyvinutý pud ochraňovať svoju rodinu. Jeho veľmi dobrá fyzická stavba tela z neho robí naozaj dobrého ochrancu rodiny , vždy je pripravený postaviť sa nebezpečenstvu keď ide o jeho ľudskú svorku. Fyzickú silu využíva hlavne vtedy keď to od neho vyžaduje majiteľ. Plniť príkazy , ktoré mu boli dané od svojho pána z neho robí perfektného služobného psa a spoločníka. 

 rottweiler-panakei-aktivity

Vzhľad rotvajlera 

Výška suky v kohútiku je 56 až 63 cm

Výška psa v kohútiku je 61 až 68 cm 

Váha sa pohybuje medzi 42 až 50 kg 

Svalnaté telo a jeho silná široká papuľa so 42 zubami vzbudzujú rešpekt. Má atletickú no zároveň aj ťažkú postavu , ktorá je plná sily a energie. Má výraznú postavu s rovným chrbtom a širokou hlbokou hruďou. Napriek jeho mohutnosti nikdy nevypadá nemotorne. Práve naopak pri pohľade na rotwíka vidíme agilitnú chôdzu , silný postoj a vytrvalosť. 

Hustá no krátka srsť sa skladá z vrchnej časti a podsady, je lesklá čierna s bohato červenými/hnedými znakmi. Je to takzvané pálene , ktoré sa nachádza na lícach , krku , hrudníku a nohách a rovnako aj nad očami alebo pod koreňom chvosta. Má trojuholníkové uši , ktoré sú umiestnené vysoko na stredne dlhej lebke. Má veľmi dobre vyvinutý nos a ten z neho robí naozaj veľmi dobrého stopárskeho psa, je viac širokým ako guľatým. 

 

Kupírovanie

Kedysi sa týmto psom kupíroval chvost. Dnes je to už menej časté a od tohto zvyku sa upúšťa. Na Slovensku sa kupírovanie povoľuje za určitých podmienok a podľa veku šteňaťa. 


rottweiler-panakei-pes

Starostlivosť o rotvajlera

Medzi výhody tohto úžasného psa patrí to , že je vynikajúcim strážcom. Priateľská a dobromyseľná povaha a pritom zachovanie kvality služobného plemena. Je pohybovo prispôsobivý pes pričom má veľké pohybové nároky ale pričom pri nedostatku pohybu je pokojný a trpezlivo čaká na svoju chvilku a prechádzku so svojím pánom. Je učenlivý a veľmi inteligentný. 

Mohutný pes , ktorý ale dobre znáša pobyt v koterci ale aj v byte , kde je mu zabezpečený dostatočne veľký priestor na pohyb. Aj pri pobyte v koterci musí mať dostatočný kontakt so svojou ľudskou svorkou. Na svoju rodinu je veľmi naviazaný. Rotvík , ktorý by bol odtrhnutý od rodinného života a diania v rodine by veľmi trpel. V letných mesiacoch je potrebné zabezpečiť mu chladné miesto s tieňom, horúčavy znáša ťažko. 

Je krátkosrsté plemeno pričom jeho srsť je hustejšia ako napríklad srsť dobermana. Vďaka tomuto sa môže chovať aj celoročne vonku . Vyžaduje si pravidelné prechádzky a pohyb. Aspoň jednu hodinu denne.  Odporúčali by sme Vám návštevy kynologických klubov , kde by sa mu venovali skúsený kynológovia. 

Krátku srsť je potrebné kefovať aspoň 1 x týždenne. 

Na česanie a naozaj dobré odstránenie nepotrebnej srsti odporúčame tento krebeň https://www.panakei.sk/zooro-kefa-pre-psov/ 

rottweiler-panakei-uvod 

Zdravie rotvajlera 

Čo sa týka chorôb je pomerne odolným a zdravým plemenom. Genetické ochorenia na ktoré sú náchylnejšie sú napríklad dysplázia bedrového kĺbu a lakťov a presne pre toto sa na uchovnenie vyžaduje test zdravia a vyšetrenie na tieto ochorenia. Tak isto je čoraz častejšie u rotvajlerov detekované zlyhanie srdca.

Pre správny vývoj pohybového aparátu by sme Vám odporúčili túto kĺbovú výživu https://www.panakei.sk/klbova-vyziva-pre-psa/ 

 rottweiler-panakei -šteniatko

Krmenie rotvajlera 

Keď chceme aby nám zo šteniatka vyrástol krásny a mohutný pes aký má bezpochyby rotvajler byť , musíme mu zabezpečiť kvalitnú stravu plnú mäsa. Rotvík rastie veľmi rýchlo a preto potrebuje kvalitné krmivo a kvalitnú kĺbovú výživu. Aby sme pri jeho rýchlom raste zamedzili zlemu vývoju. Preto je kvalitná strava a kĺbová výživa dôležitá pre správny vývoj kĺbov a kostí.

Na strave pre psa rozhodne nemôžeme šetriť ak chceme aby nám prosperoval a bol s nami dlho bez rôznych problémov.  Ideálne je kŕmiť po prechádzke a následne dopriať psovi odpočinok aby sme predchádzali torzií žalúdka , ktorá trápi všetko veľké plemená.  Vhodné je kŕmiť ho viac krát denne zvolila by som ráno a večer. Dve menšie porcie , ktoré nezaťažia žalúdok. Druh krmiva a kŕmna dávka závisí od aktivity a veku psa. Treba však dbať nato aby sme psa neprekŕmovali a vyhli sme sa obezite, ku ktorej ma toto plemeno sklony. 


359-2_panakei-granule-pre-psov-adulthttps://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality/i