LETNÉ TEPLOTY: Vážení zákazníci, pripomíname, že naše krmivo aj maškrty nemajú chemickú konzerváciu, odporúčame vyzdvihnúť si zásielky z výdajných miest vždy obratom. Taktiež dbať na podmienky skladovania a dobu spotreby po otvorení a nerobiť si príliš veľké zásoby.

Doberman - kompletný prehľad o plemene

Doberman - FCI skupina 2

doberman-panakei-kon Pôvod plemena doberman

 

Strážne a obranárske plemeno , ktoré bolo vyšľachtené v Nemecku. V súčasnosti je toto plemeno už rozšírené a obľúbené po celom svete ako rodinný pes. Friedrich Louis Dobermann v 19. storočí začal so šľachtením tohto plemena. Po jeho mene je aj názov plemena.  Cieľom prvotného šľachtenia bolo vytvoriť poslušného a energetického psa obranára a strážcu.  Zo začiatku ostrá povaha plemena bola neskôr korigovaná chovateľmi pre využiteľnosť plemena ako spoločenského psa. Dnes sa doberman využíva ako ako pracovný pes ale predovšetkým ako rodinný pes a spoločník pri rôznych športových aktivitách. 

Friedrich Lousi Dobermann je nepopierateľným zakladateľom plemena. Pracoval ako strážnik a vyberač daní. Presne pre tieto povolania sa Friedrichovi hodil pes obranár. Ako šarha mal prístup k rôznym plemenám psov a to využil pre svoju príležitosť vyšľachtiť si vlastné plemeno. Pre tento účel vyberal psov , ktorý boli najenergetickejsi ale aj najagresívnejší.Žiaľ ako u väčšiny plemien ani u dobermana niesú zachované všetky dokumenty o pôvode a jeho vzniku.  Takže v tomto opise vychádzame len zo spomienok pána Dobermanna a zápiskov jeho priaznivcov. 

Prvé dobermany boli vyšľachtené hlavne najmä na pracovné účely a preto ich exterier nebol pekný. Niektorí dobermani mali dokonca klabonos. Pri šľachtení sa použili napríklad nemecký dobytkársky pes / predchodca rotvajlera/ nemecký pinč. Niekto tvrdí aj o použití nemeckej dogy a maďarskej vyžly a iných plemien . 

Prvý doberman bol zapísaný do plemennej knihy v roku 1893. 

Po smrti pána Dobermanna pokračovali vo vylepšovaní dobermana Otto Goller alebo Goswin Tischier. 

 

Povaha dobermana 

 

Vyznačuje sa ako veľmi dobrý spoločník a ochranca. Vhodný je aj do rodín s deťmi. Je veľmi učenlivý a inteligentný pes dokonca podla psej psychologičky sa umiestnil na piatom mieste. Pri pohľade na dobermana si môžeme s určitosťou povedať , akým krásnym a ušľachtilým dojmom pôsobí. Vyniká aj svojou štíhlou a svalnatou postavou pravého psieho atléta. Doberman je väčšinou služobné plemeno ktoré sa vyznačuje hlavne svojou ostrosťou podobnej k nemeckému ovčiakovi, československému vlčiaku alebo rotvajlerovi. Pri správnej socializácií a pri rozhodnutí mať dobermana ako rodinného psa je fantastickým spoločníkom, ktorý má rád deti a bezdôvodne nikdy nikomu neublíži. Zlé svetlo na toto plemeno vrhajú hlavne filmy, v ktorých sa toto plemeno používalo do úlohy zúrivého strážneho psa. Výber tohoto psa do obsadenstva filmov je hlavne tým , že sa ľahko cvičí a vypadá naozaj ušľachtilo. Pravda je však niekde na pol ceste a predsa len ako si psa vychováme a ako ho budeme viesť takým bude spoločníkom. Je veľmi disciplinovaným a poslušným psom.

 doberman-panakei-voda

Výchova dobermana

 

Patrí medzi veľmi inteligentné a učenlivé plemeno s vysokou dávkou disciplíny. Samozrejme celá výchova záleží na tom koľko času venujeme výcviku. Najčastejšie je používaný v pracovnej sfére a to ako strážca , obranár je skvelý na pachové práce a občas ho môžeme vidieť aj ako canisterapeuta alebo poľovného psa. Zriedkavo je dokonca aj vodiacim psom. 

Ako rodinný pes je verným a oddaným.  Posledných niekoľko desaťročí sa chovatelia snažia o vyrovnane povahy. Je priateľský k ľuďom a tým pádom aj spoľahlivým rodinným psom pre rodiny v ktorých sa nachádzajú aj deti. Napriek tomuto všetkému si stále zachováva svoje pôvodné povahové vlastnosti a kvality služobného psa. 

Prácu pre človeka miluje a sňou spojenú aj každú aktivitu. Preto je vhodný na výcvik a každodennú aktivitu. Dôsledný tréning poslušnosti je u tohto plemena nutnosťou. Nosí v sebe silné ochranárske inštinkty.  Štekotom odmenia každú neželanú alebo neohlásenú návštevu. V konečnom hľadisku sú ale vyrovnané a rozvážne psy. Veľmi rýchlo sa vedia naučiť aj komplikovanejšie povely.  Doberman je celkom tvrdohlavé plemeno a prístup bez nátlaku je správnym riešením. Neodporúča sa žiadne vnucovanie a duplom nie násilie doberman sa pri takejto forme výchove môže stáť neovladatelnym a zo strachu alebo stresu môže zaútočiť. 

 doberman-panakei-puller

https://www.panakei.sk/hracka-pre-psa-puller/

Vzhľad dobermana

 

Je krátkosrsté veľké plemeno. Vyznačuje sa veľkou dávkou energie a dynamikou. Poznáme dva farebné varianty dobermana a to čierna s pálením a hnedá s pálením. Existujú však aj ine farebne varianty , ktoré ale niesu uznané vo FCI. V Spojených Štátoch Amerických je napriklad uznaná aj modrá farba alebo i farba izabela. Tak ako u každého druhu aj u dobermanov sa občas objaví albinizmus . 

doberman-panakei-farby

Výška sučky v kohútiku je 63 cm  až 68 cm 

Výška psa v kohútiku je 68 cm až 72 cm 

Hmotnosť býva v rozmedzí 32 - 45 kg 

 

Kupírovanie dobermanov

 

Dobermanom sa kupírovali uši a chvosti. V dnešnej dobe sa už od tohto trendu pomaly upúšťa a vo väčšine EU krajinách je už kupírovanie zakázané. Na Slovensku je zákonom daný zákaz kupírovania uší a chvostov od roku 2003. Samozrejme dodnes sa kupírujú uši na základe veterinárneho odporúčania. Je však možne že kvôli kupirovaniu Vás vyhodia z medzinárodných výstav. Nekupírované uši a chvost robia z dobermana jemnejšieho psa a dodávajú mu mäkší vzhľad. 

 doberman-panakeu.uši

Vystavovanie dobermanov

 

FCI skupina v ktorej zaradíme dobermana je číslo 2 . Vo výstavnom kruhu sa hodnotí výstavná drezúra a predvedenie v kruhu . V každej krajine FCI je to u služobných plemien takmer rovnaké.  Pes sa vystavuje na retiazke alebo výstavnom vodítku , ktoré má spustené na hrudi. Handler stojí za psom , alebo ho ma umiestneného pred sebou v postoji. Hodnotí sa temperament psa a jeho predvedenie. Pes musí byť v kruhu disciplinovaný a nesmie javiť známky agresie voči iným psom a duplom nie voči rozhodcovi. V prípade , že by pes bol agresívny vylučuje sa z kruhu a môže dostať zákaz na výstavnú sezónu. Pri dobermanoch sa otvára aj pracovná skupina kde sa uznávajú skúšky IPO alebo SVV.

Farebné varianty sa na medzinárodných výstavách posudzujú osobitne ale titul BOB sa zadáva spoločne bez ohľadu na farebný variant. Na klubovkách sa udeľujú oddelene. 

 

Starostlivosť o dobermana

 

Starostlivosť o dobermana nieje náročná. Tým , že je krátkosrstý psík odporúčame ho chovať v interiery a to hlavne v zime.

Z chorôb na ktoré je doberman náchylnejším sú najma toria žalúdka a dysplázia bedrovch kĺbov.

Doberman je aktívny pes a potrebuje každodenný pohyb preto sa toto plemeno neodporúča ľuďom s negatívnym vzťahom k pohybu , športom a tak isto ani nie k starším ľuďom. Pre správnu výchovu dobermana je nutné dôsledne sa venovať výcviku. Nebude na škodu ani predchádzajúca skúsenosť s inými psami. 

 

  • Kardiomyopatia
  • Dysplázia bedrového kĺbu
  • Woblerov syndróm
  • Von Willebrandova choroba
  • Narkolepsia

 

Priemerný vek dožitia dobermanov je 10 až 13 rokov

Trpia predovšetkým na srdcové ochorenia a ochorenia pohybového aparátu. 

Priemerná obstarávacia cena za dobermana s preukazom pôvodu je od 600 eur do 1500 euro. Pričom sa bavíme o cenách na Slovensku. Krmenie dobermana

 doberman-panakei.stena

Ako pri každom plemene je potrebná kvalitná strava. Rozdelenie kŕmnej dávky do dvoch dávok , ktoré budeme podávať ráno a večer zaistia správnu výživu a psík nebude hladny. U dobre krmeného dobermana by nemali trčať rebra ale mali by byť dobre hmatateľné bez toho aby sme ich museli stlačiť. 

Prvá vec , ktorú by sme mali vedieť je , že pre optimálny vývoj šteniat je nutnosť kvalitnej stravy , ktorá ideálne neobsahuje žiadne obilniny, pretože su psy , ktorí majú alergiu.  Množstvo jedla býva uvedené na obale ale môže sa v reálnej skúsenosti líšiť . Preto je dôležité všímať si svojho psa ako prosperuje a či mu nechýba nič v strave. Existuje veľa doplnkov , ktorými mu môžeme spestriť jedálniček a pritom mu pomôcť. Či už vo forme olejov alebo práškov. 

napríklad https://www.panakei.sk/arkticky-krill/

Pre predstavu o kŕmnej dávke budeme dávať napríklad 500g trikrát denne až po dobu piatich mesiacov a asi 350 g od 7 - 8 mesiacov  v dvoch dávkach denne. Psík musí mať vždy dostatok čerstvej vody , ktorá by ale nemala byť príliš studená. V zimných mesiacoch je veľmi dobre a prospešne pridávať do vody vitamin C alebo trošku jablčného octu.

https://www.panakei.sk/granule-pre-psa-ultrapremium-vitality-hovadzie-morcacie/

251_panakei-granule-pre-psov-adult